Konferencja prasowa XX Biegu Europejskiego

22 marca 2023 r. w Urzędzie Miasta w Gnieźnie odbyła się konferencja prasowa poświęcona zbliżającemu się Biegowi Europejskiemu, który juz 1 kwietnia wystartuje po raz dwudziesty. 

Bieg Europejski w Gnieźnie rozpoczął swą historię w roku podpisania Traktatu Aneksyjnego, na mocy którego Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. Dziś, widząc odwagę i bohaterstwo Ukraińców, wspieramy ich w drodze do wolności i członkostwa wspólnoty krajów europejskich. Tradycyjnie start odbędzie się na Rynku o godzinie 17:00, a zawodnicy i zawodniczki pokonają 10 km trasę, jedną pętlą ulicami Gniezna. 

Od blisko 8 lat każda edycja biegu związana była z jednym z państw członkowskich. Tegoroczna, jubileuszowa edycja Biegu Europejskiego wystartuje pod hasłem „Teraz Ukraina!”.        
Chcemy podkreślić naszą solidarność i wsparcie w dążeniach Ukrainy do członkostwa w Unii Europejskiej oraz docenić ich bohaterską walkę o wolność. Podobnie jak w ubiegłych latach wyszliśmy naprzeciw zawodnikom i zawodniczkom z kraju objętego wojną z Rosją i umożliwiliśmy im udział w Biegu Europejskim bezpłatnie. Jest nam niezmiernie miło, że honorowy patronat nad Biegiem Europejskim objął w tym roku Ambasador Ukrainy w Polsce Pan Wasyl Zwarycz – mówi Andrzej Krzyścin dyrektor biegu.

Pomimo zwiększonego limitu miejsc zapisy na XX Bieg Europejski zakończyły się blisko dwa tygodnie temu, a na starcie stanie ponad 1100 zawodników, między innymi Prezydent Miasta Gniezna Tomasz Budasz:
Po raz pierwszy w historii trasa Biegu Europejskiego wytyczona została na jednej pętli ulicami Gniezna. To co cieszy nas dodatkowo to fakt, że wśród uczestników znalazło się 17 obcokrajowców, w tym 11 z Ukrainy. Przy okazji będą mieli okazję poznać historię Gniezna i zwiedzić nasze miasto – mówi Tomasz Budasz, włodarz Pierwszej Stolicy.

Jak co roku, dla zwycięzców w różnych kategoriach przygotowane zostały nagrody, a każdy z zawodników po przekroczeniu mety uhonorowany zostanie charakterystycznym pamiątkowym medalem oraz ukraińskim poczęstunkiem.          
Miasteczko biegowe na gnieźnieńskim Rynku otwarte będzie już od godziny 14:00 kiedy to sponsorzy strategiczni: Velux i Bridgestone otworzą swoje strefy z atrakcjami przygotowanymi dla całych rodzin.
W związku z tym, że główną misją Biegu jest promocja biegania wśród mieszkańców regionu oraz popularyzowanie zdrowego trybu życia i kultury fizycznej również wśród najmłodszych, jak co roku organizowany jest Bieg Przedszkolaka. W sobotę 1 kwietnia o godzinie 15:15 dzieci wezmą udział we wspólnej biegowej zabawie by zdobyć pamiątkową koszulkę, medal oraz upominek od firmy Altom. 

Sponsorzy Strategiczni

Klub Altom © 2024. All rights reserved.