1053 zawodniczek i zawodników, nowa trasa i mnóstwo kibiców, mimo siąpiącego deszczu. Bieg Europejski przebiegł ulicami Gniezna już po raz 20. Tym razem pod hasłem „Teraz Ukraina!”
Bieg Europejski to już dobrze rozpoznawalna marka na biegowej mapie Polski. Jego historia trwa nieprzerwanie od 20 lat i przyciąga do Gniezna biegaczy, nie tylko z kraju ale również zza granicy. Ideą biegu oprócz promocji aktywnego trybu życia jest prezentacja historii i kultury krajów członkowskich Unii Europejskiej. W tym roku bieg odbył się pod hasłem „Teraz Ukraina!”. Mimo, że Ukraina nie należy jeszcze formalnie do grona krajów członkowskich, organizatorzy chcieli w ten sposób uhonorować waleczność i determinację, z jaką nasi wschodni sąsiedzi walczą o wolność i demokratyczne wartości. Gościem specjalnym, który oficjalnie otworzył tegoroczne wydarzenie, był Henryk Kołodziej wieloletni Konsul Honorowy Ukrainy. Na starcie tegorocznej, jubileuszowej edycji stanęło 1053 uczestników w tym 17 obcokrajowców. Po raz pierwszy 10 kilometrowa trasa, wytyczona ulicami Gniezna, prowadziła jedną pętlą. Zawodnicy mieli okazję wbiec na teren fabryki Velux – sponsora strategicznego, co było nowym urozmaiceniem.
Pierwszym zawodnikiem, który ukończył nową trasę okazał się Tomasz Grycko z Władysławowa, który przekroczył metę uzyskując czas 29:58 Najlepszą kobietą została w tym roku Natalija Semenovych z Ukrainy, uzyskując czas 33:47 Najlepszy gnieźnianin to Adam Pilarski, który ukończył XX Bieg Europejski na 19 miejscu uzyskując czas 34:12. Wśród gnieźnianek najlepszą w tych zawodach okazała się Patrycja Bruch uzyskując czas 41:13 i kończąc bieg na 142 miejscu.
Wszyscy uczestnicy po przekroczeniu mety otrzymali pamiątkowy medal z wizerunkiem ukraińskich symboli: cerkwi oraz pomnika Matki Ojczyzny wpisanych w mapę Ukrainy oraz mogli skosztować prawdziwego ukraińskiego specjału – barszczu ukraińskiego.
Swoją obecnością zaszczycili nas również znani lekkoatleci: Małgorzata Sobańska i Jan Huruk, Karolina i Zbigniew Nadolscy oraz Marek Małecki – dyrektor Półmaratonu w Grodzisku Wielkopolskim i Marek Leśniewski – dyrektor Biegu po plaży w Jarosławcu.
Nieodłącznym elementem biegowego święta w Gnieźnie są oczywiście zmagania najmłodszych biegaczy. Na starcie Biegu Przedszkolaka stanęło 200 uczestników, każdy otrzymał pamiątkową koszulkę, medal oraz prezenty ufundowane przez firmę Altom.
W ramach zawodów na Rynku w Gnieźnie zbudowane zostało miasteczko biegowe ze strefami sponsorów strategicznych: rodzinną strefą Velux, bogatą w animacje dla całych rodzin, a także strefę Bridgestone, gdzie stanęła m.in. fotobudka i inne atrakcje.
Tegoroczne wydarzenie pomimo niesprzyjającej aury cieszyło się dużym zainteresowaniem zarówno wśród przyjezdnych, jak i mieszkańców Pierwszej Stolicy, o czym świadczyć mogą strefy kibica umiejscowione w różnych częściach miasta i gorący doping.
Nie pozostaje nam nic innego, jak zaprosić na przyszłoroczną, 21. edycję Biegu Europejskiego, a Ukrainie życzyć szybkiego odzyskania pełnej suwerenności.