Bieg Europejski przebiegł ulicami Gniezna już po raz 21.

1078 zawodniczek i zawodników, piękna słoneczna pogoda oraz mnóstwo kibiców na trasie – tak w skrócie wyglądała tegoroczna edycja biegu.

Bieg Europejski to już dobrze rozpoznawalna marka na biegowej mapie Polski. Jego historia trwa nieprzerwanie od 21 lat i przyciąga do Gniezna biegaczy, nie tylko z kraju ale również zza granicy.

Ideą biegu oprócz promocji aktywnego trybu życia jest prezentacja historii i kultury krajów członkowskich Unii Europejskiej.

W tym roku bieg odbył się pod hasłem „Teraz Czechy!”. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła Ambasada Republiki Czeskiej w Warszawie. W dniu biegu swą obecnością zaszczycili nas Ambasador Brzetislav Danczak oraz Konsul Honorowy Republiki Czeskiej w Poznaniu Renata Mataczyńska.

Bieg Europejski dedykowany jest nie tylko zawodowcom ale całym rodzinom. Przed biegiem głównym odbyły się Bieg Przedszkolaka o Puchar Cieplika. Blisko 250 dzieci przebiegło wokół Rynku, by zdobyć pamiątkowy medal.

Na starcie biegu głównego stanęło 1078 biegaczy. Punktualnie o godzinie 16:00 uczestnicy pełni energii i determinacji ruszyli na 10 kilometrową trasę, która prowadziła ulicami Gniezna z startem i metą na płycie gnieźnieńskiego Rynku. Zawodnicy mieli również okazję wbiec na teren fabryki Velux – sponsora strategicznego biegu.

Wśród czołowych zawodników pojawili się Tomasz Grycko, Krzysztof Gosiewki,  Adam Głogowski, Szymon Dorożyński, Mateusz Mrówka, Tomasz Szymkowiak oraz Dmytro Didovodiak z Ukrainy.

Po ciężkim, ale satysfakcjonującym wysiłku biegacze zaczęli przekraczać linię mety.

Pierwszym zawodnikiem, który ukończył bieg okazał się Dmytro Didovodiak, który przekroczył metę uzyskując czas 30:24.

Wśród Polaków pierwszy na metę dotarł  Szymon Dorożyński z czasem 30:34    
Najlepszą kobietą została w tym roku Katarzyna Pobłocka-Głogowska, która uzyskała czas 37:17.

Najlepszy gnieźnianin to Centka Jakub, który ukończył XXI Bieg Europejski na 15 miejscu uzyskując czas 34:55. Wśród gnieźnianek najlepszą w tych zawodach okazała się Patrycja Bruch uzyskując czas 39:35 i kończąc bieg na 75 miejscu.  

W tym roku po raz pierwszy zostały rozegrane Mistrzostwa Polski Ciepłowników na 10 km. W tej kategorii najlepszym zawodnikiem okazał się Marcin Felisiak z Bełchatowa (39:32), a wśród Pan Antonina Zywert (43:30).

Wszyscy uczestnicy po przekroczeniu mety otrzymali pamiątkowy medal z zarysem mapy Czech z wizerunkiem Zamku Praskiego na Hradczanach.

Każdy, kto ukończył bieg, jest zwycięzcą.

Wielkie gratulacje!

W ramach zawodów na Rynku w Gnieźnie zbudowane zostało miasteczko biegowe ze strefami sponsorów strategicznych: rodzinną strefą Velux, bogatą w animacje dla całych rodzin, a także strefę Bridgestone, gdzie stanęła m.in. fotobudka i inne atrakcje.   

XXI Bieg Europejski to nie tylko sportowe wydarzenie ale święto całej społeczności. Wspaniale, że tyle osób wzięło udział w tym biegu, a na trasie nie zabrakło gorącego dopingu kibiców.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom, sponsorom i partnerom, wolontariuszom, kibicom, służbom mundurowym oraz każdemu kto przyczynił się do tego, aby to wydarzenie mogło odbyć się w takiej formie.

Do zobaczenia za rok!

Klub Altom © 2024. All rights reserved.