XIV Bieg Europejski 2016

2016-06-01 12:00:00

XIV Bieg Europejski 2016

W sobotę 9 kwietnia 2016 na ulicach Gniezna zorganizowano XIV Bieg Europejski, który z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród coraz liczniejszego grona biegaczy. W tym roku  trasę o długości 10 kilometrów (dwie pętle ulicami Gniezna) ukończyło 1446 zawodników, wśród których było 462 uczestników z Gniezna. Wszyscy otrzymali bogate pakiety startowe (okolicznościowa koszulka, plecaczek i kubek oraz napój, tarkę) oraz przepiękny medal na mecie. Wcześniej planowano limit 1250 osób, jednak właśnie spore zainteresowanie spowodowało jego zwiększenie. W tym roku zapowiedzieli swój start zawodnicy z Kenii, Irlandii, Holandii, Ukrainy czy Nowej Zelandii. Nie zabrakło też gwiazd, jak choćby znany prezenter pogody Tomasz Zubilewicz. Wraz z prezydentem pierwszej stolicy Polski Tomaszem Budaszem wystartował również ambasador Danii, ponieważ właśnie ten kraj jest motywem przewodnim tegorocznego ścigania. 

 

Najszybciej w tym roku trasę biegu pokonał Kenijczyk Kimaiyo Hillary Kiptum Maiyo w czasie 28:58. Zresztą miejsce drugie i trzecie zajęli również dwaj Kenijczycy: Muteti Daniel Muindi  i Rop Abel Kibet. Najlepszy z Polaków Krystian Zalewski
z Goleniowa, zajął miejsce czwarte.

 

- Trasa była bardzo szybka i płaska, bez żadnych podbiegów. Jedyną trudnością była trudniejsza nawierzchnia na pewnym odcinku, czyli kostka oraz ostre nawroty na pierwszej
i drugiej pętli
  - przyznał po zwycięstwie Hillary Kimaiyo.

 

Pierwszą kobietą na linii mety była Izabela Trzaskalska z Terespola z czasem 34:07. Druga była Krawczyńska Marta z Malborka, a trzecia Nowakowska Dominika z a Kiełpina.

 

 Organizatorzy przygotowali wiele dodatkowych atrakcji dla kibiców. Szczególne niespodzianki czekały na dzieci, które mogły wziąć udział w Biegu Przedszkolaka (Biegu Żabki) na dystansie 200 m. Najmłodsi wystartowali w pamiątkowych koszulkach, a na mecie otrzymali dyplom i drobne upominki.  Popularnością cieszyły się również: konkurs fotograficzny, symulator dachowania oraz pokazy pierwszej pomocy. Ostatnie ze wspomnianych atrakcji zostały przeprowadzone przez ratowników Bridgestone Poznań.

 

XIV edycji Biegu Europejskiego towarzyszyły też różne akcje charytatywne. Zawodnik naszego klubu - Maciej Różak - przelicytował wystawiony na aukcję charytatywną numer startowy 1 XIV Biegu Europejskiego i tym samym przekazał 1675 złotych na konto fundacji, która zbiera środki na leczenie małej Marty, u której wykryto nieoperacyjnego guza pnia mózgu.

Fundacja PKO BP przekazała również darowiznę na leczenie Marty za każdego uczestnika biegu , który zarejestrował się  u przedstawicieli fundacji i dotarł na metę.

 

Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy wzięli w Biegu. Dziękują wspaniałym kibicom, którzy mimo nieco niesprzyjającej aury tłumnie wylegli na ulice, aby dopingować tych najlepszych, ale i tych, którzy po raz pierwszy, często z niemałym trudem postanowili zmierzyć się z 10-kilometrowym dystansem. Zawodnicy czuli się bezpiecznie  dzięki doskonałemu zabezpieczeniu trasy przez Policję, Straż Miejską, Służby Medyczne, firmę, która zamykała ruch i wolontariuszy. Wszystkim im organizatorzy składają serdeczne podziękowanie.

 

Bez ich niezwykłego zaangażowania wrażenia z Biegu nie byłyby tak wspaniałe. Bieg zyskał niezwykłą oprawę i stał się niezapomniany dla wszystkich również dzięki sponsorom i wszystkim wspierającym go instytucjom. Do nich wszystkich kierujemy szczególne słowa wdzięczności.

 

wyniki BE 2016 open

Wyniki BE 2016 Gniezno

wyniki BE 2016 kategorie_wiekowe

wyniki BE 2016 kobiety

 

 

 

 

 

 

treݦ zostaԡ wydrukowana ze strony
http://www.biegeuropejski.pl/wiadomosc,xiv-bieg-europejski-2016.html