Węgry

Flaga Węgier  jest prostokątem podzielonym na trzy poziome pasy: czerwony, biały, zielony, symbolizujące odpowiednio: siłę, wiarę, nadzieję.

Herb Węgier przedstawiany jest na tarczy dwupolowej, podzielonej pionowo. Po prawej (heraldycznie, od strony trzymającego tarczę), w polu srebrnym cztery czerwone pręgi, w polu lewym, czerwonym, krzyż lotaryński srebrny, wyrastający ze złotej, otwartej korony wieńczącej środkowy szczyt potrójnej zielonej góry. Nad tarczą umieszczona jest Korona Świętego Stefana. Cztery pasy (pręgi) reprezentują cztery główne rzeki historycznych Węgier (DunajCisaDrawaSawa). Trzy wzgórza oznaczają góry historycznych Węgier: Tatry,Fatrę, Matrę. Korona na szczycie pagórka symbolizuje dążenie do niepodległości Węgier. Krzyż, pierwotnie przedstawiany jako pojedynczy krzyż łaciński symbolizuje krzyż, który otrzymał od papieża Sylwestra II pierwszy król Węgier – św. Stefan, aby przypominał mu o misji chrystianizacji Węgier.

Granice – Węgry graniczą z siedmioma państwami. Najdłuższą granicę mają ze Słowacją (blisko 680 kilometrów). Granica z Rumunią liczy sobie 443 kilometry, z Austrią (częściowo przebiegająca przez Jezioro Nezyderskie) 366 kilometrów, z Chorwacją 330 kilometrów, z Serbią 150, zaś z Ukrainą i Słowenią po nieco ponad 100 km.

 

POLSKA

WĘGRY

POWIERZCHNIA KRAJU

322 575 km²

93 030 km²

LICZBA LUDNOŚCI

38 186 860

9 805 000

WALUTA

POLSKI ZŁOTY 

FORINT

WSKAŹNIK BEZROBOCIA

8,30 %

3,40 %

WSKAŹNIK URBANIZACJI

61,8 %

72,1 %

PKB NA 1 MIESZKAŃCA( USD)

23273

15 531

PRZYROST NATURALNY

-0,06 %

-0,3 %

ZNANI Z WĘGIER

Stefan I Święty, zw. Węgierskim (węg.) I Szent István király, ur. jako Vajk (ur. ok. 969, zm. 15 sierpnia 1038) – książę Węgierod 997 roku, król od 1001 roku z dynastii Arpadów. Pierwszy węgierski władca koronowany na króla. W ciągu swojego panowania zjednoczył węgierskie plemiona w jedno feudalne państwo. Znacznie powiększył terytorium Węgier oraz doprowadził do końca proces ich chrystianizacji. Założyciel dwóch arcybiskupstw w Ostrzyhomiu i Kalocsy oraz ośmiu biskupstw, święty Kościoła katolickiego.

Béla Bartók (ur. 25 marca 1881 w Nagyszentmiklós, zm. 26 września 1945 w Nowym Jorku)] – węgierski kompozytor i pianista, uważany za jednego z największych kompozytorów XX wieku. Jako badacz muzyki ludowej i autor analiz z tego zakresu jeden z prekursorów etnografii muzycznej.

Vilma Hugonnai (ur. 30 września 1847 roku w Nagytétény, obecnie część Budapesztu, zm. 25 marca 1922 roku w Budapeszcie) – hrabina, pierwsza na Węgrzech kobieta-lekarz .

Franciszek II Rakoczy (węg. II. Rákóczi Ferenc) (ur. 27 marca 1676 roku w Boršy, zm. 8 kwietnia 1735 roku w Redestos) – największy węgierski magnat początku XVIII w., w latach 1703–1711 przywódca wielkiego powstania antyhabsburskiego na Węgrzech (tzw. powstanie Rakoczego), od 1704 do 1711 r. książę Siedmiogrodu.

William Fox (ur. 1 stycznia 1879, zm. 8 maja 1952) – amerykański producent filmowy pochodzenia węgierskiego.

Endre Ady – to węgierski poeta, uważany za jednego z najważniejszych poetów w historii węgierskiej literatury, a który odcisnął swe piętno szczególnie na literaturze przełomu XIX. i XX. wieku.

Robert Bárány (1876-1936) – Austriacki lekarz węgierskiego pochodzenia, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny z roku 1914. Urodzony w Wiedniu, Bárány studiował na wydziale lekarskim tamtejszego Uniwersytetu. Tam też prowadził swe badania w dziedzinie otologii, czyli nauki o narządzie słuchu

 

György (Georg) Békésy (1899-1972) – Węgierski biofizyk, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny za rok 1961. Békésy pobierał nauki w Budapeszcie, Monachium, Zurychu i Bernie. Do 1946 pozostawał na Węgrzech, pracując w Węgierskiej Poczcie Królewskiej, prowadząc dla tej instytucji badania dotyczące telekomunikacji oraz na Uniwersytecie w Budapeszcie.


 


 

ZNANI SPORTOWCY

Lekkoatletyka

Węgry nigdy nie były lekkoatletyczną potęgą, ale kilku adeptów „królowej sportu” na pewno należy wymienić. Pierwsi z nich to medaliści z Aten, z 1986 roku, Alajos Szokolyi, zdobywca brązowego medalu na 100 m oraz Nándor Dáni, który wywalczył srebro na 800 m. Są o tyle istotni, że są jedynymi z pierwszych węgierskich medalistów olimpijskich i pierwszymi węgierskimi lekkoatletami, którzy wywalczyli medale IO.

Ale najważniejszą rolę w historii węgierskiej lekkoatletyki odegrali specjaliści rzutów. Najbardziej spośród nich utytułowani to młociarz Guyla Zsviotzky, srebrny medalista olimpiad w Rzymie (1960) i Tokio (1964) oraz zdobywca złotego medalu na olimpiadzie w Meksyku (1968), jeden z najwybitniejszych specjalistów w swojej dyscyplinie oraz startujący na tych samych IO oszczepnik Gergely Kulcsár, który z Rzymu i Meksyku przywiózł brązu, a z Tokio srebro.

Pływanie

Mimo, że Węgry nie mają dostępu do morza, Madziarzy zdecydowanie upodobali sobie sporty związane z pływaniem. Są potęgą nie tylko w piłce wodnej, ale również w pływaniu. Sportowcy tacy jak Krisztina Egerszegi, Agnes Kovács, Tamas Darnyi czy László Cseh to wielkie osobistości węgierskiego sportu.

Krisztina Egerszegi to bezsprzecznie najbardziej utytułowana węgierska pływaczka, a prawdopodobnie także najbardziej utytułowana kobieta w historii węgierskiego sportu. Ta specjalistka od stylu grzbietowego i zmiennego zdobyła w swojej karierze na Igrzyskach Olimpijskich 5 medali złotych, 1 srebrny i 1 brązowy (w Seulu złoto i srebro, w Barcelonie trzy złota, w Atlancie złoto i brąz) oraz trzy medale MŚ (dwa złota i brąz), a także 13 krążków na ME (z czego 9 złotych i 4 srebrne). Nieprzerwanie przez pięć lat, od 1988 do 1993, była wybierana Sportsmenką Roku na Węgrzech.

Boks

Boks zawsze należał do popularniejszych sportów w krajach zza Żelaznej Kurtyny. Nie inaczej było na Węgrzech. Na ringach walczyło swego czasu wielu dobrych madziarskich pięściarzy, ale żaden z nich nie dorównał László Pappowi. Zdobył on w swojej karierze trzy olimpijskie złota. W 1948 w Londynie zwyciężył w wadze średniej, zaś 4 i 8 lat później, w Helsinkach i Melbourne (w półfinale pokonał Polaka Zbigniewa Pietrzykowskiego), boksował w wadze lekkośredniej.

Gimnastyka artystyczna

Także w tej dyscyplinie Węgry odnosiły niemałe sukcesy, a to za sprawą Agnes Keleti. Gimnastyczka ta była jedną z najwybitniejszych zawodniczek w swojej dyscyplinie w latach 50. Wywalczyła 10 medali olimpijskich (w tym 5 złotych), 4 w Helsinkach w 1952 roku, a 6 w Melbourne cztery lata później.

Klub Altom © 2024. All rights reserved.