2018 - Francja w pigułceFRANCJA W PIGUŁCE

Flaga Francji - zwana też Tricolore jest prostokątem podzielonym na trzy pionowe pasy: niebieski, biały i czerwony.

Kolor biały nawiązuje do wcześniejszej białej flagi królewskiej, a kolory czerwony i niebieski to tradycyjne kolory Paryża.

Image

Godło Francji - Rózgi liktorskie: rózgi związane w pęk z wetkniętym w środek toporem – symbol etruski przejęty przez Rzymian, oznaczający władzę urzędową i karną. Otaczają je gałąź dębu i lauru na błękitnym tle z napisem pochodzącym z czasów rewolucji francuskiej: liberté, egalité, fraternité (Wolność, równość, braterstwo).

Image

Republika Francuska - państwo, którego część metropolitarna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitarna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitarnej.

Granice - Francja graniczy z Belgią, Luksemburgiem, Niemcami, Szwajcarią, Włochami, Monako, Andorą i Hiszpanią. Terytoria zamorskie graniczą również z Brazylią, Surinamem i Holandią. Kraj jest połączony z Wielką Brytanią przez Eurotunel przebiegający pod kanałem La Manche.

Image

Znani we Francji:

-Napoléon Bonaparte  –  pierwszy konsul Republiki Francuskiej 1799-1804, cesarz Francuzów w latach 1804-1814 oraz 1815, prezydent (1802-1805) i król Włoch w latach 1805-1814.

-Louis de Funès  – francuski aktor komediowy, scenarzysta i reżyser, pochodzenia hiszpańskiego. Początek prawdziwej kariery aktora stanowi rok 1964. De Funès zagrał wtedy w dwóch produkcjach, które przyniosły mu międzynarodową sławę. W Fantomasie gdzie zagrał u boku Jeana Marais, wcielił się w postać ślamazarnego komisarza policji ścigającego nieuchwytnego przestępcę.Jeszcze większą popularność przyniósł mu  Żandarm z Saint-Tropez.

-Kartezjusz  – francuski filozof, matematyk i fizyk, jeden z najwybitniejszych uczonych XVII wieku, uważany za prekursora nowożytnej kultury umysłowej.

-Gabrielle Bonheur „Coco” Chanel  –  Jest jedną z większych rewolucjonistek świata mody, wykreowane przez nią fasony są modne do dzisiaj. Była założycielem jednej z najbardziej znanych marek odzieżowych, Chanel.

-Christian Dior  – był francuskim projektantem mody, najbardziej znany jako założyciel jednej z największych na świecie domów mody, zwany także Christian Dior .

-Nicolas Sarkozy  – francuski polityk, od 2007 prezydent Republiki Francuskiej i z urzędu współksiążę Andory, w latach 2004–2007 przewodniczący Unii na rzecz Ruchu Ludowego, były minister w kilku rządach, deputowany i poseł do Parlamentu Europejskiego.

Słynni francuscy sportowcy:

-Michel François Platini – były francuski piłkarz, trener i działacz sportowy włoskiego pochodzenia. Uważany jest za jednego z najlepszych i najbardziej wszechstronnych piłkarzy w historii.

-Thierry Henry  – francuski piłkarz grający w New York Red Bulls w Major League Soccer. Henry urodził się w Les Ulis, Essone (przedmieścia Paryża), gdy na początku kariery grał w lokalnych drużynach, pokazał że stoi przed nim świetlana przyszłość. Został zauważony przez AS Monaco w 1990r., podpisał kontrakt, gdzie zadebiutował w profesjonalnym futbolu w 1994. Dobra forma doprowadziła go do zainteresowania ze strony jednego z najbardziej utytułowanych klubów w Europie i zespołu Serie A Juventusu.

-Zinedine Zidane  – jest emerytowanym francuski piłkarz.  Jest on powszechnie uważany za jednego z najlepszych graczy wszechczasów.  Zidane był czołową postacią z pokolenia francuskich graczy, który zdobył 1998 Puchar Świata i Mistrzostwa Europy 2000 .

-Sébastien Loeb (ur. 26 lutego 1974 w Haguenau) – francuski kierowca rajdowy i wyścigowy. Sébastien Loeb jest najbardziej utytułowanym kierowcą rajdowym w historii, między innymi posiada rekordy największej liczby: tytułów mistrza świata, wygranych rajdów, wygranych odcinków specjalnych, miejsc na podium oraz zdobytych punktów.

2000 - Rajd w Wielkiej Brytanii - I miejsce w klasie A6
2001 - zdobył mistrzostwo Francji,zwyciężał w Mistrzostwach Świata samochodów Super 1600,zajął II miejsce w Rajdzie Sanremo
2003- wicemistrz świata
2006- wyścig w Le Mans -II miejsce
2004 - 2012 - mistrz świata

-Christophe Lemaitre (ur. 11 czerwca 1990 w Annecy) – francuski lekkoatleta specjalizujący się w biegach sprinterskich.

2008- Mistrzostwa Świata Juniorów - I miejsce
2010- Mistrzostwa Europy - 3 złote medale
2012- Mistrzostwa Europy (100m) - I miejsce
2016- Igrzyska Olimpijskie (200m) - III miejsce

 

 

POLSKA

FRANCJA

POWIERZCHNIA KRAJU

312 679 km2

643 801km2

LICZBA LUDNOŚCI

38 432 992

66 318 000

WALUTA

POLSKI ZŁOTY

EURO

WSKAŹNIK BEZROBOCIA

7,70%

9,6%

WSKAŹNIK URBANIZACJI

61,8%

77%

PKB NA I MIESZKAŃCA (USD)

12 315

36 248

PRZYROST NATURALNY

-0,06

O,5

 

 treść została wydrukowana ze strony
http://www.biegeuropejski.pl/strona,.html