Warning: Undefined array key "options" in /home/platne/serwer44954/public_html/wp-content/plugins/trx_addons/components/api/elementor/elementor.php on line 1045

LITWA

Miasta partnerskie Gniezna na Litwie:

Radziwiliszki: wymiana kulturalna i sportowa od 2006 roku. Początek kontaktów Gniezna i Radwiliszek związana jest z osobą Adama Bażeńskiego, który mieszkał w naszym mieście od roku 1960. Przekazał on swoją ojcowiznę – dworek w Burbiškis (Burbiszkach) miastu Radviliškis. Jedynym warunkiem było doprowadzenie zespołu dworskiego do dawnej świetności i udostępnienie go lokalnej społeczności. Dziś miejsce to jest pięknie odrestaurowane i służy jako sceneria licznych imprez kulturalnych, przyciągając turystów z całego kraju.

Ponadto w Radziwiliszkach urodził się polski działacz narodowy w międzywojennej Litwie, dyrektor Gimnazjum Polskiego w Kownie, burmistrz Telsz na Żmudzi – Ludwik Abramowicz

Flaga Litwy – ma formę prostokąta podzielonego na trzy poziome pasy: żółty, zielony i czerwony. Symbolizują one odpowiednio szlachetność, nadzieję oraz miłość i poświęcenie dla ojczyzny.

Herb Litwy– inaczej Pogoń to znajdująca się na czerwonym tle postać białego rycerza na  białym koniu w pozycji oznaczającej ściganie wojsk nieprzyjacielskich. Koń staje dęba, a rycerz unosi nad głowę miecz. Uprząż i siodło konia są błękitne. Na tarczy widnieje godło Władysława Jagiełły – dwa złote krzyże na błękitnym tle

Granice Litwy– Republika Litewska graniczy od zachodu z Rosją (obwodem kaliningradzkim), od południowego zachodu z Polską, od wschodu z Białorusią, od północy z Łotwą.

 

POLSKA

LITWA

POWIERZCHNIA KRAJU

322 575 km²

65 300 km²

LICZBA LUDNOŚCI

38 186 860

2 802 047

WALUTA

POLSKI ZŁOTY

EURO

WSKAŹNIK BEZROBOCIA

8,30 %

9,90 %

WSKAŹNIK URBANIZACJI

61,8 %

66,5 %

PKB NA 1 MIESZKAŃCA( USD)

23 273

16 443

PRZYROST NATURALNY

-0,06 %

-0,9%

Znani z Litwy

Na Litwie mieszka najsilniejszy człowiek na świecie – Žydrūnas Savickas. Tytuł najsilniejszego człowiek świata na prestiżowych zawodach strongmanów „Arnold‘s Strongest Man“  zdobywał sześć razy z rzędu

Violeta Urmana –  światowej sławy solistka operowa, primadonna litewskiej opery. Już od paru dziesięcioleci śpiewa w najbardziej znanych teatrach Europy, salach koncertowych Europy, Ameryki, Izraelu, Japonii czy też Rosji.

Juozas Statkevičius – jeden z najbardziej znanych litewskich projektantów odzieży. Tworzy również kostiumy teatralne i jest profesjonalnym stylistą i wizażystą. J. Statkevičius jest pierwszym litewskim projektantem, którego prace zagościły na łamach pism „Vogue“, „L‘Officiel“, „Elle“ i „Harper‘s Bazaar“.

Jurgis Kairys. Jest wielokrotnym mistrzem Europy i Świata w Akrobacji Lotniczej oraz wielokrotnym zwycięzcą mistrzostw świata.

Znani sportowcy z Litwy

Rūta Meilutytė – litewska pływaczka, specjalizująca się w stylu klasycznym oraz dowolnym na krótkich dystansach.

Andrius Gudžius – litewski lekkoatleta specjalizujący się w rzucie dyskiem. W 2007 roku zdobył brązowy medal mistrzostw świata juniorów młodszych.

Lukas Artimavičius – litewski piłkarz grający na pozycji środkowego obrońcy.

Jonas Valančiūnas – litewski koszykarz, występujący na pozycji środkowego, reprezentant kraju, obecnie zawodnik New Orleans Pelicans.

Dovilė Dzindzaletaitė – litewska lekkoatletka specjalizująca się w trójskoku. W 2010 po zajęciu czwartego miejsca w eliminacjach kontynentalnych wystąpiła w igrzyskach olimpijskich młodzieży zajmując podczas tej imprezy pierwsze miejsce w finale B.

Klub Altom © 2024. All rights reserved.