
Pan Janusz Michałowski – człowiek który o Biegu Lechitów wie wszystko i więcej – przygotował dla zainteresowanych historią najstarszego półmaratonu w Polsce, krótkie opracowanie historyczne oraz garść statystyk.
Tych, którzy chcieliby się dowiedzieć więcej, odsyłamy do publikacji pana Janusza Michałowskiego “Lechici na Szlaku Piastowskim” oraz zapraszamy wkrótce na stronę o historii Biegu Lechitów, która właśnie powstaje.

PIERWSZY BIEG LECHITÓW 3 WRZEŚNIA 1978
W dniu 3 września na starcie w Ostrowie Lednickim stanęli obok siebie zawodnicy w różnym wieku i różnej profesji. Wszyscy byli ogarnięci jedną wspólną pasją biegania. Piękna sceneria Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy przypominała historyczne tło „Starej Baśni” -Ignacego Kraszewskiego. To tutaj Kniaź Piast był kołodziejem z bartnikiem, tu narodził się jego syn Siemowit, jego następca Lestek, potem Ziemomysł, ojciec Mieszka I – księcia Polan. Tu władcą był dzielny Bolesław Chrobry syn Mieszka I i Dąbrówki księżniczki czeskiej.
W Ostrowie Lednickim przyjmowany był młody cesarz niemiecki Otton III, który stąd pieszo, po trakcie usłanym szkarłatem i jedwabiem wędrował do Gniezna, aby pokłonić się przed grobem przyjaciela św. Wojciecha. Na tej samej drodze 3 września 1978 r. Przystąpiło do biegowej rywalizacji 305 zawodników z 43 województw, w tym 9 kobiet. Wśród startujących znalazła się niemal cała reprezentacja zawodowa: górnicy, piekarze, prawnicy, dziennikarze, czy nauczyciele, którzy stanowili najliczniejszą grupę (16 osób).
Dziś trakt praojców naszych zwany „Szlakiem Piastowskim” – to szeroka asfaltowa szosa. Biegacze zdążali do mety walcząc z własna słabością, zimnem i lekkim deszczem. Meta byłą usytuowana na stadionie MKS „Mieszka”. Kiedy trwał bieg główny, publiczność na stadionie oklaskiwała na bieżni rywalizujących przedszkolaków, a następnie uczennice i uczniów startujących na coraz dłuższych dystansach od 200 do 3000 m. Ogółem w biegach młodzieżowych udział wzięło 950 uczestników. Zwycięzcami biegów młodzieżowych zostali według klasyfikacji wiekowej:
Przedszkolaki: Beata Nowakowska, Bartek Tomaszewski – Przedszkole nr 8 z Gniezna,
Szkół Podstawowych na 1000 m – Danuta Łukomska SP nr 5 z Gniezna, 2000 – Tomasz Leśny Sp nr 9 z Gniezna,
Szkół średnich: 1500 – Emilia Płócienniczak L.O. Puszczykowo, 3000 – Wiesław Pasternak S.Z.S. Gniezno.
Pierwszym zwycięzcą biegu głównego został Henryk Nogala z Oleśnicy pokonując trasę w czasie 58 min. 43 sek. Dzielnie spisały się kobiety. Najlepsza z nich Krystyna Wierkowicz z Olkusza przybyła na metę jako 55 osoba w klasyfikacji ogólnej. Najstarszym uczestnikiem biegu był Henryk Braun z Poznania, urodzony w 1912 r. Na mecie uzyskał czas 1:36,57 ogółem 243 miejsce.
Najlepszym nauczycielem okazał się Tadeusz Rutkowski z Poznania, który był drugi przegrał ze zwycięzcą o 4 sekundy. Ostatni zawodnik zameldował się na mecie po 2 godz. 3 sek. 22 uczestników nie pokonało trasy pierwszego biegu.
Wszyscy startujących z Gniezna, a było ich siedmiu, ukończyli bieg. Najlepszym z „Grodu Lecha” był Piotr Gruszczyński, który w klasyfikacji ogólnej zajął 9 miejsce. Piotr Gruszczyński to wychowanek dra Pawła Kiczyłły ówczesnego dyrektora I L.O. w Gnieźnie i jednego z organizatorów BL.
Gazety z życzliwością podsumowały i wychwalały przebieg imprezy, podawały wyniki końcowe klasyfikacji ogólnej. „Gazeta Zachodna” – pisała, że Bieg Lechitów był ozdobą Ogólnopolskiej Inauguracji Szkolnego Roku Sportowego. Redaktor podkreśla
„a jednak dali radę” – Bieg przeszedł do historii. Gratulowano organizacji, która ma szanse przekształcić się w wielkie święto amatorów biegania i rekreacji z całej Polski. „Ekspres Poznański” – donosił o świetnych wynikach zawodników. „Przemiany” odnotowały przebieg pierwszego biegu i duże zainteresowanie biegiem, co stwarza dobre perspektywy na przyszłość. Gazeta „Sport” informowała o 300 odważnych na Piastowskim Szlaku.
Najobszerniej relacjonował imprezę „Sztandar Młodych”, w którym redaktor Andrzej Martynkin uznał, że był to przysłowiowy „strzał w dziesiątkę”, w tym biegu nie było przegranych. Przeszedł on do historii jako pierwszy długodystansowy bieg w Polsce o tak licznym udziale amatorów z całego kraju, którzy żegnając się mówili: „do zobaczenia za rok na II Biegu Lechitów”.
Komitet wykonawczy I Biegu Lechitów, działacze SZS, gościli 18 października u protektora imprezy Ministra Oświaty i Wychowania Jerzego Kuberskiego.

Organizatorzy zobowiązani przez uczestników I Biegu w niezmienionym składzie przystąpili do przygotowania i przeprowadzenia kolejnego II Biegu Lechitów. Zgłoszenia do następnej imprezy uczestnicy składali już rok wcześniej na mecie pierwszego biegu.
Pierwsze oficjalne zgłoszenie wysłał Juliusz Kajzer z Cieszyna w trzy dni po zakończonym pierwszym biegu. J. Kajzer ukończył II bieg na 188 miejscu z czasem 1:26,24. Komitet Organizacyjny w przygotowaniu II biegu uwzględnił wiele uwag i propozycji uczestników. W regulaminie, w porównaniu z pierwszym biegiem dokonano następujących zmian:
wprowadzono klasyfikację zawodników uprawiających sport wyczynowo
wprowadzono klasyfikacje w czterech kategoriach
wprowadzono klasyfikacje drużynową o puchar ZNP
postanowiono rozegrać na trasie biegu – bieg sztafetowy szkolnych reprezentacji Gmin województwa poznańskiego,
postanowiono, że młodzież rywalizować będzie w 20 biegach na dystansach od 150 m przedszkolaki do 3000 m
postanowiono pobierać opłatę od uczestników biegu głównego w wysokości 100 złotych
Nowością w drugim biegu był wyciąg z protokołu, który otrzymywał na mecie każdy uczestnik. Do biegu głównego zgłosiło się ostatecznie 463 uczestników, wystartowało 368, w tym 11 startujących wyczynowo. Bieg ukończyło 344 zawodników w tym 14 kobiet. Była to największa reprezentacja startujących pań jaką zanotowano do 27 biegu. Najstarszym uczestnikiem był startujący drugi raz H. Braun (67 lat).
Zwycięzcą biegu głównego został Tadeusz Rutkowski nauczyciel z Poznania, pokonując trasę w 59 min. 32 sek. W kategorii wyczynowców najlepszy okazał się Wiesław Wojtusiński z B.K.S. Bydgoszcz uzyskując czas 59 min. 22 sek. Klasyfikacje kobiet w kategorii zawodniczek wygrała Renata Pentlinowska reprezentująca Bałtyk Gdynia z czasem 1:9,59. Wśród kobiet amatorek zwyciężyła Lucyna Rokitowska z Namysłowa z czasem 1:27, 12. Najlepszym dziennikarzem okazał się propagator biegu, redaktor „Sztandaru Młodych” – Andrzej Martynkin 1:25,38 zajmując w klasyfikacji ogólnej 180 miejsce.
W biegu tym startowało dziewięciu gnieźnian, z których najlepszym był po raz drugi z rzędu Piotr Gruszczyński uzyskując czas: 1:02,03 i zajmując ogółem 5 miejsce. Po raz pierwszy przygodę z Biegiem Lechitów rozpoczął profesor z Uniwersytetu w Berlinie Fritz Juttner. Wziął on udział w kolejnych 10 biegach. Tym samym impreza nabrała wymiaru międzynarodowej. Ostatni biegacz na metę przybył po 2 godzinach i 5 sekundach.
W ramach biegów młodzieżowych rozegrano 2 biegi przedszkolaków, 12 biegów, w których startowali uczniowie szkół podstawowych oraz 6 biegów z udziałem uczniów szkół ponadpodstawowych. Ogółem w biegach młodzieżowych uświetniających II Bieg Lechitów wzięło udział 1284 uczniów. Oprócz wyżej wymienionych biegów na trasie biegu głównego przeprowadzono bieg sztafetowy z udziałem 16 reprezentacji gmin ówczesnego województwa poznańskiego. W każdej drużynie znajdowało się po 5 dziewcząt i 5 chłopców. Bieg sztafetowy wygrali uczniowie z Z.S.G. w Środzie Wielkopolskiej tuż za nimi uplasowała się reprezentacja SZS z Gniezna/
Pierwsze miejsca w biegach młodzieżowych wywalczyli:
Przedszkolaki – Marzena Szymańska i Jacek Owczarzak z Przedszkola nr 14 w Gnieźnie,
Wyniki uczniów Szkół Podstawowych:
300 m – Honorata Karpińska SP nr 7 Gniezno, Tomasz Fiebig SP nr 1 Gniezno,
400 m – Małgorzata Matyszczak SP Braciszewo, Jarosław Czamański SP nr 7 Gniezno.
1000 m – Marzena Wasilewska SP nr 1, Robert Jóźwiak SP nr 3 oboje z Gniezna,
1000 m – Iwona Łukasiewicz SP Swarzędz, Piotr Niesuchorski SP nr 6 Gniezno,
1000 m – Lucyna Tyranowska, Stanisław Brzozowski oboje reprezentanci SP Swarzędz,
1000 m – Dorota Wojciak SP nr 9 Gniezno
2000 m – Jarosław Szynklewski SP Mosina.
Punktację zespołową wygrali uczniowie Zbiorcza Szkoła Gminna nr 4 z Gniezna.
Wśród uczniów szkół ponadpodstawowych zwycięzcami zostali:
1000 m – Danuta Łukomska ZSZ nr 1 Gniezno,
2000 m – Matra Matkowska i Tomasz Leśny oboje ZSO Gniezno,
3000 m – Jan Nawrocki ZSRol.
2000 m – Julia Kozłowska ZSO, Piotr Karasiewicz ZSZ (późniejszy zwycięzca X jubileuszowego biegu głównego).
Punktację zespołową w kategorii dziewcząt i chłopców wygrali uczniowie ZSO z Gniezna.
Wyniki i relacje z biegu zamieściły na swych łamach pod wymownymi tytułami: „Sztandar Młodych”: „Do ostatniego tchu”, „Sport”: „Bieg Lechitów po raz drugi – przedłużenie młodości”, „Przemiany”: Uczestnictwo cenniejsze niż wynik”.
Spora grupa uczestników II Biegu traktowała swój start jako sprawdzian przed I Maratonem Pokoju, który odbył się w trzy tygodnie po Biegu Lechitów. Wyjeżdżający z Gniezna „Lechici” żegnając się mówili do siebie do zobaczenia na trasie Maratonu Pokoju.

Pracujący w niezmienionym składzie Komitet Organizacyjny postanowił, ze III Bieg Lechitów odbędzie się 8 czerwca, tak aby termin nie kolidował z zyskującym dużą popularność Maratonem Pokoju.
Do organizacji imprezy włączono aktyw młodzieży SKS II Liceum Ogólnokształcącego. Na trzy tygodnie przed samym biegiem w sekretariacie Organizatorów znajdowało się 518 zgłoszeń. Ze względu na zwiększająca się liczbę uczestników zmieniono miejsce startu, który wyznaczono na parkingu przy wiatrakach na drodze prowadzącej z Poznania do Gniezna. Tym samym wydłużono trasę biegu głównego do 20 kilometrów.
8 czerwca 1980 r. na starcie stanęło ostatecznie 424 uczestników w tym 11 biegających wyczynowo i 8 kobiet. Bieg ukończyło 416 spośród nich. Był to najliczniejszy udział biegaczy w ciągu całej 29 letniej historii Biegu Lechitów.
Z uczestników zagranicznych startowali Niemcy i Czesi. Najstarszym uczestnikiem był 69 letni Eugeniusz Urban z Krakowa. Ostatni biegacz na metę dotarł po 2 godzinach 24 minutach i 35 sekundach. Zwiększyła się ilość startujących gnieźnian do 11 osób. Ze względu na profesję największa grupę biegaczy stanowili nauczyciele – 32 osoby.
Zwycięzca biegu głównego wśród amatorów został Tadeusz Rutkowski z czasem:
1: 05,18 podobnie jak przed rokiem w II Biegu. W grupie wyczynowej najlepszy był Henryk Paskal z Gwardii Piła z czasem: 1:03,05. Klasyfikację kobiet wygrała podobnie jak przed rokiem Lucyna Rokitowska z Namysłowa wynikiem: 1 godz. 27 min.
Puchar dla najlepszego dziennikarza przypadł Januszowi Kalinowskiemu z „Kuriera Polskiego”.
W grupie nauczycieli zwycięzcą został najlepszy amator tego biegu T. Rutkowski. Wśród gnieźnian najlepszym okazał się Mieczysław Olejnik 1:19,22 zajmując 56 miejsce.
Aż 126 uczestników pokonało trasę biegu po raz trzeci, otrzymali oni oprócz znaczka udziału w III Biegu drugi znaczek za trzykrotny udział.
Nie tylko dorośli masowo uczestniczyli w III Biegu, także młodzież stawiła się w wielkiej liczbie 1520 uczniów. Na trasie biegu głównego rozegrano bieg sztafetowy z udziałem 5 zespołów reprezentujących szkoły gminne województwa poznańskiego. Bieg ten wygrali uczniowie SP nr 18 z Poznania wyprzedzając ZSG Żerków i Gniezno.
W biegach młodzieżowych najlepsi okazali się:
Przedszkolaki – Agnieszka Ruszkiewicz Przedszkole nr 10, Jacek Owczarzak Przedszkole nr 14, oboje z Gniezna
Szkoły Podstawowe:
300 m – Małgorzata Nowak SP nr 6, Paweł Kruszona SP nr 2 Gniezno
400 m – Alicja Kaczyńska SP nr 8, Robert Budzyński SP nr 4 Gniezno
500 m – Iwona Woźniak SP nr 7 Gniezno
600 m – Anna Wesner SP nr 4, Robert Jóźwiak SP nr 8 Gniezno
800 m – Czesława Ratajczak SP nr 4, Przemysław Kozłowski SP nr 1 Gniezno
1000 m – Dariusz Stachowiak SP nr 4 Gniezno
W punktacji zespołowej sukces odnotowali uczniowie SP nr 4 z Gniezna
Szkoły średnie:
1000 m – Danuta Łukomska ZSZ nr 1Gniezno
1500 m – Ewa Smyk ZSZ nr 1 , Tomasz Leśny I L.O.
2000 m – Irena Wesołowska I LO, Krzysztof Pawłowski II LO, Piotr Łukaszewski ZSZ nr 2
Prasa podobnie jak w poprzednich biegach szeroko opisywała wydarzenia. „Sztandar Młodych” wydrukował na swych łamach oficjalne wyniki.
Wśród 8 osób, które wycofały się na trasie z biegu, dwie były hospitalizowane. Ciekawostką jest udział w biegu żywej „maskotki” jaką był pies „Józek”, którego właścicielem był H. Posturzyński z Parzymiech. Pies wraz z właścicielem z podzielonym po połowie numerem startowym pokonali trasę i ukończyli ją na 401 miejscu z czasem: 2:14,50.

W dniu 6 września 1981 r. zorganizowano IV Ogólnopolski Bieg Lechitów. Na starcie stanęło 280 uczestników. Dystans wynosił 19,4 km. Tym razem metę usytuowano w centrum miasta Gniezna przy ul. B. Chrobrego, obok Szkoły Podstawowej nr 5. Obawiano się, że finisz na stadionie mógłby się odbyć przy pustych trybunach.
IV Bieg Lechitów odbył się dzięki niesamowitemu samozaparciu działaczy ZM SZS. Grono pesymistów przepowiadało klęskę organizatorom. Działacze ZM SZS byli nieugięci i wytrwali. Wiedzieli, że zapoczątkowali w Polsce bieg masowy i nie mogą zawieść oczekiwań sympatyków tej dyscypliny sportu, a „Lechici” polubili rywalizację na Szlaku Piastowskim.
Na starcie było widać zorganizowane przy TKKF-ach i klubach grupy biegaczy. Najbardziej okazale i liczebnie prezentowały się: grupa z Wojewódzkiego Zakładu Leczenia Odwykowego w Parzymiechach oraz grupa z Milcza dzięki posiadanemu własnemu transportowi.
IV bieg był biegiem szybkim. Sprzyjały temu warunki atmosferyczne, wiatr w plecy, oraz dobre przygotowanie kondycyjne uczestników. Wszyscy uczestnicy ukończyli bieg w dobrej kondycji. W tym biegu zanotowano wypadek bez precedensu, związany z dyskwalifikacją jednego z czołowych biegaczy amatorów w kraju. Powodem było sfałszowanie zaświadczenia lekarskiego.
Wielu „Lechitów” traktowało start w tym biegu jako sprawdzian przed kolejnym „Maratonem Pokoju”, a dwóch uczestników: E. Jołtuch i H. Czerniak, jako trening przed startem do biegu „RUN 81” na dystansie 100 km.
Zwycięzca biegu głównego został Henryk Paskal z Gwardii Piła, który pokonał dystans w czasie 58 min. 57 sek. Wśród amatorów triumfował Jan Becelewski.
W poszczególnych kategoriach wiekowych pierwsze miejsca zajęli:
18-30 lat – Jan Becelewski – Głogów 1:00,04
31-40 lat – Lech Rachoń – Tczew 1:06,05
41-50 lat – Michał Wójcik – Lublin 1:07,19
51 i więcej – Benedykt Gugała – Kraków 1:14,10
Kobiety: Zofia Turosz – Leżajsk 1:16,42
Najlepszym w gronie nauczycieli okazał się Jan Becelewski z Głogowa, natomiast w kategorii dziennikarzy Lech Gołyński z Konina w czasie 1:12,03.
Najstarszym uczestnikiem biegu podobnie jak przed rokiem był Eugeniusz Urban z Krakowa mający 70 lat. Pokonał trasę w czasie 2 godz. 16 min. 39 sek.
Podobnie jak w trzecim biegu startowało 11 gnieźnian i najlepszym z nich był Mieczysław Olejnik.
Bieg młodzieżowy rozegrano na długości 2 km. na ulicach Gniezna, gdzie rywalizowało tylko 105 uczniów w 4 kategoriach wiekowych. Najlepsze wyniki uzyskali:
Szkoły Podstawowe:
dziewczęta – Dorota Kulecka SP nr 9
Marzena Wasilewska SP nr 1
Renata Płóciennik SP nr 9
chłopcy – Artur Schultz SP nr 4
Przemysław Kozłowski
Robert Rosiak z Zaniemyśla
Szkoły ponadpodstawowe:
dziewczęta – Grażyna Grzechowiak LM
Mariola Kaźmierczak ZSZ nr 1
Barbara Brodnicka ZSZ nr 1
chłopcy – Tomasz Leśny ZSO
Leszek Simiński ZSO
Piotr Kubiak II LO
Zapowiedzi pesymistów, że IV Bieg Lechitów zakończy się klęską nie sprawdziły się. „Lechici” zjawili się na starcie i to dobrze przygotowani do rywalizacji, a organizatorzy pokonali wszelkie trudności aby bieg odbył się zgodnie z planem.

W czerwcu, kiedy dobiegły zmagania sportowe uczniów szkół gnieźnieńskich w ramach III Gnieźnieńskiej Olimpiady Szkolnej, miejscowi działacze SZS byli już myślami przy przygotowywanym V Biegu Lechitów.
Pomimo braku sprzętu sportowego, szczególnie obuwia, biegających dla zdrowia było coraz więcej. Przybywało również imprez biegowych w kraju. Ze względu na trudności z ustaleniem kategorii zawodników biegających wyczynowo, gdyż nie każdy chciał się do tego przyznać, organizatorzy zrezygnowali z prowadzenia tej klasyfikacji.
Pod zabytkowymi wiatrakami w Lednogórze 5 września od wczesnych godzin rannych robiło się coraz bardziej kolorowo i gwarno, a to za sprawą „Lechitów”. Wśród przystępujących do rywalizacji było kilku biegaczy zagranicznych m.in.: dwóch dziennikarzy z Los Angeles, korespondenci dzienników „Times” i „The Waschington Post”.
Na starcie wśród 282 uczestników były 4 grupy zorganizowane: 26 biegaczy z Zakładu Odwykowego w Parzymiechach z własnym transparentem o treści: „Kilometrów choćby 200 przebiegniemy w każdym mieście”; 10 reprezentantów „Gnieźnieńskiego Klubu Biegacza”; liczna grupa z Milicza oraz 5 biegaczy z TKKF „Orzeł” z Bydgoszczy.
Najstarszym uczestnikiem był 65 letni Stefan Mielczarek z Jaworowa. Liczną grupę stanowili nauczyciele, których na starcie stawiło się 27.
Jak przystało na mały jubileusz V bieg był najszybszy z dotychczas rozegranych. Sprzyjały temu dobre warunki atmosferyczne, słoneczna niezbyt ciepła aura i wiejący w plecy wiatr, znacznie pomagały zawodnikom. Podkreślić należy dobrą kondycję uczestników.
Od samego startu duże tempo narzucili zawodnicy „Olimpii” Poznań: B. Śliwiński,
M. Bugaj i J. Stańczak.
Na miejsce mety wybrano kameralny stadion szkolny SP nr 4, na którym zgromadziło się wielu kibiców. Wszyscy kończący bieg, a było ich 275, otrzymali proporczyki, dyplomy i znaczki okolicznościowe. 28 uczestników trasę Biegu Lechitów pokonało już po raz piąty. Otrzymali oni specjalny znaczek za 5 krotny udział w imprezie.
Zwycięzcą V biegu został Bogdan Śliwiński z Poznania, uzyskując czas 58 min. i 38 sek. Ostatni zawodnik przybył na metę po 1 godz. 58 min. i 40 sek.
Najlepszym nauczycielem okazał się Adam Twardy z Witkowa. Wśród dziennikarzy rywalizację wygrał Lech Gołyński z Konina. Spośród 6-ciu rywalizujących kobiet najszybsza była Renata Walenciak z Gdyni z czasem: 1:13,01.
Wśród gnieźnian najwyżej klasyfikowany został Piotr Gruszczyński, który przybył po zwycięzcy 3 min. i 2 sek. później, zajmując 4 miejsce.
Klasyfikację startujących już po raz 5 w BL wygrał Henryk Paskal z Piły 5:26,32. Wśród „wiernych Lechitów” było trzech gnieźnian: H. Borowczyk, H. Wesołowski,
M. Olejnik. Bieg ukończył Sekretarz Generalny SZS i jeden z pomysłodawców biegu – Zbigniew Cendrowski.
Jak wiemy Bieg Lechitów to wspólne bieganie dorosłych i młodzieży. W zawodach uświetniających bieg główny wzięło udział 1112 uczniów tylko ze szkół podstawowych rywalizując w na 6 dystansach. Pierwsze miejsca na poszczególnych dystansach zajęli:
Beata Kapcińska SP nr 9
Maciej Dąbrowski SP nr 9
Magdalena Wysocka SP nr 7
Robert Grzeszczak SP nr 8
Lucyna Tok SP nr 8
Grzegorz Ofertowicz SP nr 5
Zespołowo rywalizację wygrali uczniowie SP nr 4 wyprzedzając SP nr 8 i SP nr 9.
Pięć przeprowadzonych biegów najkrócej można scharakteryzować w następująco: Bieg Lechitów cieszył się sporym zainteresowaniem ogółem 1603 startujących w biegu głównym, w tym 40 kobiet. W biegach młodzieżowych startowało razem 5301 uczniów. Najstarszym uczestnikiem był E. Urban urodzony w 1911 r. Z roku na rok wzrastało przygotowanie kondycyjne zawodników. W sferze prac przygotowawczych Komitet Organizacyjny co roku doskonalił swoje poczynania, czyniąc bieg bardziej atrakcyjnym i sprawniej przeprowadzonym. Dopracowano się szybkiego ustalenia wyników biegu, co spotkało się z uznaniem uczestników.
Po zakończonym V biegu ukazała się w skromnym nakładzie książeczka p.t. „Lechici na Szlaku Piastowskim”, w której znalazły się wyniki i relacje opisujące przebieg
Wyniki V Biegu Lechitów
źródło: opracował Janusz Michałowski

Spełniając życzenia uczestników poprzednich biegów Organizatorzy postanowili, że VI Bieg i następne będą rozgrywane zawsze na tym samym dystansie o długości 20 km, a start i meta będą stałe. Start przy wiatrakach w Lednogórze, a meta na boisku SP nr 4 przy ulicy Pocztowej.
Trasa biegu została dokładnie zmierzona i jak głosi nazwa biegu, prowadzi starym piastowskim szlakiem. Dużą atrakcją przed startem była prezentacja publikacji podsumowując pierwsze pięć biegów. Każdy mógł zapoznać się z historią imprezy i przebiegiem dotychczasowych rywalizacji. Wielu odnalazło tam swoje nazwiska i znajomych z trasy oraz co najważniejsze kompletne wyniki pięciu biegów.
VI Bieg Lechitów został przeprowadzony przy bardzo sprzyjającej pogodzie, najlepszej ze wszystkich dobytych imprez biegowych. Na starcie w gotowości oczekiwało 241 zawodników po raz kolejny świetnie przygotowanych. Potwierdził to fakt ukończenia przez wszystkich startujących biegu oraz uzyskania przez nich lepszych czasów niż w poprzednich latach. Osiągnięto wspaniałe wyniki pomimo wydłużenia trasy do 20 km.
Najszybciej na płytę stadionu SP nr 4 zameldował się Marek Musiał z Bojanowic woj. wałbrzyskie, który zwyciężył w czasie 1:01,28.
Podobnie jak w latach poprzednich o miano najlepszego rywalizowali nauczyciele i dziennikarze. Wśród nauczycieli triumfował J. Becelewski z Głogowa, a rywalizację dziennikarzy wygrał L. Gołyński z „Przeglądu Konińskiego”.
Najlepszym z 12 startujących gnieźnian okazał się J. Koszyczarek z W.Z.O. Polania w Gnieźnie.
25 „wiernych Lechitów” pokonało trasę już po raz szósty. Startowały również cztery panie, z których pierwsza przybiegła H. Kośniewska z Kraśnika. Najstarszym uczestnikiem był T. Felisiak z Wrocławia, urodzony w 1912 r. Ostatni uczestnik zameldował się na mecie po 2 godz. 1 min. i 30 sek.
Zanim na bieżni stadionu pojawili się biegacze biegu głównego licznie zgromadzona publiczność mogła obserwować zmagania młodzieży szkolnej. Udział wzięło 1112 uczniów ze szkół podstawowych i średnich z Gniezna. Rozegrano 8 biegów. Zwycięzcami poszczególnych kategorii zostali:
Dziewczęta: H. Małolepsza – SP nr 8, J. Sulej – SP nr 5, M. Grabowska – SP nr 3;
Chłopcy: M. Sytek – SP nr 7, R. Chojnacki – SP nr 8, M. Zieliński – SP nr 5.
W klasyfikacji zespołowej szkół podstawowych zwyciężyła SP nr 4 przed SP nr 8 i SP nr 7.
W biegu uczennic szkół średnich najlepszą okazała się Lucyna Tok z ZSO, wśród chłopców G. Ofertowicz także uczeń z ZSO. W klasyfikacji zespołowej szkół średnich pierwsze miejsce przypadło uczniom ZSO.
Do wysokiego poziomu sportowego uczestników zaliczyć należy fakt, że nikt nie wycofał się z Biegu Lechitów. Służba medyczna nie musiała nikomu udzielać pomocy. Uczestnik, który jako 50-ty przybył na metę uzyskał czas 1:14,18, a setny uzyskał czas 1:20,00. Oznacza to, że w ciągu 6 minut dotarło do mety 50 amatorów biegania.
Zarząd Miejski Szkolnego Związku Sportowego oraz Wydział Kultury Fizycznej i Turystyki w Gnieźnie nie ukrywał satysfakcji z bardzo sprawnie i efektownie przeprowadzonego biegu. Było to znakomite uczczenie 30 –lecia działania SZS. Patronujący imprezie „Sztandar Młodych” ocenił organizacje na „piątkę”.
Wyniki VI Biegu Lechitów
źródło: opracował Janusz Michałowski

Dosłownie w ostatnich sekundach przed startem w Lednogórze zgłaszali się ostatni uczestnicy do biegu. Jeszcze kilka minut przed rozpoczęciem biegu padał deszcz i wydawało się, że zawodnikom wraz ze zmaganiem z czasem będzie towarzyszyć mokra pogoda.
Na szczęście przestało padać ale chłodny wiatr wiejący w plecy dał się we znaki 240 amatorów sportowych rywalizacji. Odpowiadając na prośby uczestników każdy z biegaczy posiadał nowy numer startowy, a trasa został oznakowana co kilometr specjalnymi tablicami z informacją o długości pokonanego dystansu. Do biegu zgłosiło się 12 kobiet, a wśród nich gnieźnianka Małgorzata Magoń. W czasie trwania biegu rozpadał się ulewny deszcz i zapanował przejmujący chłód. Pięciu biegaczy nie wytrzymało, zmogły ich warunki atmosferyczne. Organizatorzy odwołali biegi młodzieżowe, które przeniesiono na termin 14 września.
Od startu ostre tempo podyktowała mała grupka, której ton nadawało dwóch biegaczy. Oni tez walczyli o zwycięstwo do ostatnich metrów. Najszybciej finiszował Kazimierz Kotlewski ze Stargard Szczecińskiego – 1:02,25. Dwie sekundy za nim przybiegł J. Stawicki z Lubrańca. W bardzo dobrej kondycji pojawiły się na mecie kobiety. Najszybciej finiszowała Barbara Paczos ze Zwierzyńca. Pokonała ona trasę w 1:14,00, zajmując 48 miejsce w klasyfikacji generalnej. Na 75 miejscu linię mety przebiegł weteran i najstarszy uczestnik Stefan Mielczarek z Jawora (57 lat). Ostatni na mecie zawodnik był gorszy od zwycięzcy o 52 minuty i 30 sekund.
Jedynym zawodnikiem zagranicznym był uczestnik sześciu poprzednich edycji biegu Fritz Juttner – pracownik naukowy z Berlina. Dla niego starty w Biegach Lechitów były symbolicznym nawiązaniem do Zjazdu Gnieźnieńskiego.
Gniezno w tym biegu reprezentowało 13 mężczyzn i 1 kobieta. W tej grupie najlepszym okazał się, jak przed rokiem, Jan Koszyczarek sklasyfikowany na 20 miejscu z czasem: 1:10,07.
Wśród 235 zawodników, którzy ukończyli bieg było 24 „wiernych lechitów”, startujących od I biegu. Przeprowadzono klasyfikacje w 6 kategoriach wiekowych, a wśród wszystkich uczestników po raz pierwszy rozlosowano nagrody. Wszyscy kończący VII bieg główny otrzymywali medale.
Po eliminacjach szkolnych w których udział wzięło 7.949 uczniów, 14 września odbyły się przełożone biegi młodzieżowe. 1536 uczniów rywalizowało na dziesięciu dystansach od 500 do 2000 m. Na pierwszych 25 uczniów, którzy dotarli do mety, czekały medale. Wyniki młodzieży przedstawiają się następująco:
500 m J. Wypijewska SP nr 7; R. Gąszczyk SP nr 8
800 m B. Borkowska SP nr 4; A. Zawada SP nr 7
1000 m S. Mantz SP nr 8 M. Pękała SP nr 5
1000 m L. Tok I LO
1500 m. B. Sarzyńska L.M. R. Jóźwiak I LO
2000 m St. Łagutoczkin ZSZ nr 2
Wszyscy uczestnicy tego biegu odjeżdżali z Gniezna bardzo zadowoleni ze sprawnej organizacji i możliwości sprawdzenia swojej formy przed Warszawskim Maratonem Pokoju.

W dniu 8 września, sympatycy biegów masowych zjechali do Gniezna, aby rywalizować o to zaszczytne wyróżnienie. Mimo przenikliwego zimna 242 Lechitów stanęło na starcie. Przychylając się do prośby sporej grupy startujących nauczycieli, Organizatorzy, którzy w większości sami byli nauczycielami w gnieźnieńskich szkołach, postanowili, że w ramach VIII biegu rozegrane zostaną swoiste Mistrzostwa Polski Nauczycieli.
Przecież od pierwszego BL prowadzono klasyfikację najlepszych nauczycieli, którzy często nadawali ton sportowej rywalizacji. Trzy biegi główne nawet wygrali: drugi i trzeci – T. Rutkowski nauczyciel z Poznania oraz czwarty bieg – J. Becelewski nauczyciel z Głogowa. Wśród 242 uczestników biegu ósmego, aż 39 stanowiło grono nauczycieli. Na mecie w pierwszej czwórce było ich aż trzech. Zwycięzcą został Stanisław Lange z Lęborka, trzeci, wspomniany T. Rutkowski, a czwartą pozycję wywalczył J. Becelewski.
Liczną, 18 osobową grupę stanowili gnieźnianie wśród których sześciu to nauczyciele: Marian Pokładecki, T. Leśny, Ryszard Olchowik, M. Meller, M. Cieślewicz, H. Borowczyk. Ten ostatni brał udział już po raz ósmy. Do grupy nauczycieli zaliczyć należy wykładowcę Uniwersytetu w Berlinie F. Juttnera.
W klasyfikacji ośmiu biegów po tej imprezie prowadził Michał Janczylik ze Stronia Śląskiego.
„Wiernych Lechitów” było 23, spośród nich najbardziej znana osoba to Zbigniew Cendrowski Sekretarz Generalny SZS. Podnosił on swoja obecnością rangę imprezy i dawał przykład wspaniałej postawy sportowca. Propagowanie wspólnego biegania dla dorosłych i młodzieży szkolnej było jego wielka pasją. W klasyfikacji ogólnej ośmiu biegów zajmował wysokie 4 miejsce.
Do zmagań na trasie BL ponownie stawili się dziennikarze. Najlepszym z nich okazał się St. Kostyszyn z „Horyzonty BEFAMY” Bielsko-Biała. Drugie miejsce zajął
L. Gołyński z „Przeglądu Konińskiego”, także weteran biegu, zajmował trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej ośmiu biegów.
Różnica na mecie między pierwszym, a ostatnim zawodnikiem wynosiła niecałe 55 minut. Przez ten czas sędziowie zdążyli zanotować czasy, ustalić kolejność, przygotować i wywiesić listy wyników oraz wypisać dyplomy. Bieg ósmy otrzymał za organizację „trzy gwiazdki” co było równoznaczne z oceną najwyższą. Redaktor J. Bednarz z „Gazety Poznańskiej”, trzeci w klasyfikacji dziennikarzy, relację z VIII biegu zatytułował: „Więcej takich biegów jak Lechitów”.
Zanim do mety dobiegli seniorzy, widzowie na stadionie SP nr 4 oklaskiwali zmagania 1136 uczniów Młodzieżowego Biegu Lechitów w tym 176 uczniów spoza Gniezna wśród których byli nawet z Krakowa.
Młodzież biegała na dystansach od 500 do 2000 m. Zwycięstwa w swoich kategoriach odnieśli:
500 m – E. Nawrocka SP nr 4; K. Kasperczak SP nr 4
800 m – A. Paczyńska SP nr 4; A. Gromadziński Sp nr 3
1000 m – B. Borkowska SP nr 4; P. Pawłowski SP Mieleszyn
1000 m – S. Manc L.O. dla pracujących;
1500 m – J. Perczyńska ZSZ nr 3; L. Tok I L.O.
2000 m – R. Jóźwiak II L.O.
Zespołowo najlepiej zaprezentowały się SP4, SP 10 i I L.O.

„Jeśli stanąłeś wraz z innymi na trasie biegu, już wygrałeś, choćbyś przybył ostatni” – słowa wypowiedziane przez Zbigniewa Cendrowskiego przyświecały jako motto uczestnikom dziewiątego biegu. Zwycięzców okazało się 243, bo tylu stanęło na starcie w pobliżu Lednogórskich wiatraków.
Walka na trasie biegu głównego przebiegała typowo. Tuż po starcie grupa 15 biegaczy narzucała szybkie tempo. Silny wiatr w plecy był ich sprzymierzeńcem. Na półmetku grupa prowadząca była już mniej liczna. Pozostali uczestnicy biegli długim, barwnym i rozciągniętym na ok. 1 km korowodem. Na ulicach Gniezna ze znaczną przewagą prowadził Zygmunt Zdanikowski mieszkaniec Siedlec, który utrzymał swoja niezwyciężona pozycję. Za nim podążała czwórka biegaczy. Czas Z. Zdanikowskiego na mecie wyniósł 1godzina 19 sekund. Był to dotychczas najlepszy wynik w dziejach biegu na dystansie 20 km. Z pozostałej czwórki biegnącej za niepokonanym liderem najwięcej sił zachował Janusz Stańczak z Poznania, który na finiszu wyprzedził Pawła Małkowskiego ze Słupska i Tadeusza Rutkowskiego, zwycięzcę II i III Biegu Lechitów. T. Rutkowski zdobył tym samym tytuł Mistrza Polski Nauczycieli. Konkurencja była duża, bo 28 nauczycieli wystartowało, wśród nich dwaj gnieźnianie: T. Leśny, który zajął 13 miejsce i H. Borowczyk, który ukończył bieg na 26 pozycji. Najlepsza nauczycielka została A. Kapuścińska z Łodzi, natomiast ogólną klasyfikację kobiet, których biegło pięć, wygrała H. Wiśniewska z Torunia 1:21,30.
Dodatkowo w tym biegu prowadzono klasyfikację drukarzy, pracowników ZREMB-u i dziennikarzy. Wśród drukarzy wygrał R. Anyżewski z Warszawy wyprzedzając W. Golę pracownika Gnieźnieńskich Zakładów Graficznych – sponsora wszystkich dotychczasowych Biegów Lechitów. Kolejni drukarze: M. Garjaciak i E. Tunak zajęli siódmą i ósmą lokatę. Wśród pracowników ZREMB-u najlepszym był J. Adamski z Poznania wyprzedzając gnieźniania W. Kniazia.
Klasyfikację dziennikarzy wygrał L. Gołyński „Przegląd Koniński” i uplasował się na drugiej pozycji w klasyfikacji 10 biegów.
Liczną, bo 18 osobową grupę, stanowili biegacze z Gniezna. Najwyższą 11 lokatę w biegu głównego uzyskał Piotr Karasiewicz.
„Wiernych Lechitów” startowało w IX biegu dziewiętnastu. Ostatni z biegaczy zameldował się na mecie po 2 godz. 11 min. i 16 sek. Startujący redaktor Janusz Kalinowski z Polskiej Agencji Prasowej – drugi w klasyfikacji dziennikarzy i jednocześnie przewodniczący Komisji Biegów Masowych, po zakończeniu imprezy, bardzo wysoko ocenił przygotowanie i organizację biegu. Stwierdził cyt.: „chciałoby się by organizowanych było więcej takich biegów”. Tak więc w tym biegu nie było przegranych. A za rok miał nastąpić jubileuszowy X Bieg.
Dodatkowym wyróżnieniem i niebywałym zaszczytem dla Organizatorów Biegu Lechitów było uczestnictwo w organizacji Pierwszego Światowego Biegu Pokoju. Bieg odbył się 27 września w Lednicy pod patronatem ONZ dla uczczenia Międzynarodowego Roku Pokoju i 40 rocznicy powołania Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci – UNICEF.
Biegi młodzieżowe. Wśród startującej młodzieży było 1476 „zwycięzców” w tym 183 spoza Gniezna. Rywalizowano w 10 biegach, a zainteresowanie uczniów w każdej ze szkół wyraźnie wzrosło. Zwycięstwa w poszczególnych biegach odnieśli:
S. Szcześniak SP nr 4, J. Fiebieg SP nr 8, P. Manc SP nr 8, A. Chrostek SP nr 2
J. Gawrońska SP Bogusławiec, P. Napierała SP Karniszewo, A. Kruczkowski ZSZ nr 1
A. Łucki ZSZ nr 3, L. Tok I L.O., R. Jóźwiak II L.O.
Zespołowo najlepiej zaprezentowały się, triumfatorka poprzednich imprez, Szkoła Podstawowa nr 4 – cztery puchary, SP nr 7 – jeden puchar, SP 10 – jeden puchar,
I L.O. – dwa puchary, ZSZ nr 1 i ZSZ nr 3 po jednym pucharze.

Komitet Organizacyjny X Jubileuszowego Biegu Lechitów przygotował imprezę bardzo starannie. Wysłano zaproszenia do wszystkich dotychczas startujących w biegach. Dla tych, którzy przyjechali w przeddzień imprezy zorganizowano wycieczkę na Ostrów Lednicki i do Katedry gnieźnieńskiej.
Sporządzono nowe numery startowe. Na łamach „Przemian” ukazało się jedenaście artykułów związanych z dotychczas rozegranymi biegami. Przeczytać można było następujące i wymowne tytuły: „Dziesiąty coraz bliżej”, „Najszybsi”, „Było ich dziewięć”, „Puchary”, „Lechici z Gniezna”, „Wiek nie gra roli”, „Od Gniezna po Amerykę”, ”Nikogo za plecami”, „Naj, naj, naj…”, „Najwytrwalsi” i „Gdyby nie oni”. Autorem tych artykułów był Krzysztof Łukasik.
Wszyscy uczestnicy X biegu jaki sympatycy, mogli zwiedzić wystawę ukazującą dorobek dziewięciu biegów. Na wystawie zgromadzono cztery tomy kronik BL, proporczyki, znaczki, medale, dyplomy, komunikaty, dwie książki „Bieg Lechitów” autorstwa
Z. Cendrowskiego wydana po I biegu oraz „Lechici na Szlaku Piastowskim” napisana przez J. Michałowskiego i wydana po piątym biegu.
W jubileuszowym biegu udział wzięło 209 uczestników w tym 18 po raz dziesiąty. Pogoda dopisała, było ciepło. Startujący stwierdzili, że było nawet za ciepło i za bardzo parno. Bardzo liczna 25 -cio osobową grupę startujących stanowili gnieźnianie.
Po raz pierwszy w historii Biegu Lechitów zwyciężył mieszkaniec Gniezna – Piotr Karasiewicz. Do tej pory najlepszym jego rezultatem było 11 miejsce. Los był tym razem bardzo łaskawy. Piotr Karasiewicz uświetnił jubileusz i wynagrodził trudy organizacji zawodów gnieźnieńskim działaczom. Pokonał trasę w 1 godz. 2 min. i 24 sek., wyprzedzając drugiego na mecie znakomitego weterana T. Rutkowskiego. Ponownie T. Rutkowski został najlepszym wśród nauczycieli.
Najlepszym spośród drukarzy został J. Kukliński z Ciechanowa. Drukarzy startowało ogółem 11. Aż o 11 minut zwycięzca biegu głównego wyprzedził najlepszego pracownika ZREMB-u Zenona Czube z Poznania. Ogółem pracowników tego przedsiębiorstwa startowało 19. Najlepszym dziennikarzem został Jan
Matura, który przybiegł w 9 min. i 3 sek. za Karasiewiczem.
Ostatni zawodnik przegrał ze zwycięzcą o 1 godz. 7 min i 5 sek.
W X biegu startowały tylko dwie kobiety. A. Kapuścińska z Łodzi, która uzyskała czas 1:31,59 uzyskując 139 miejsce. Natomiast J. Wichrowska z Torunia z czasem 1:33,49 uplasował się na 153 pozycji. Najstarszym uczestnikiem był J. Kopeć ur. w 1918 r. ze Szczecina, który na mecie zameldował się po 1 godz. 51 min. i 23 sek.
Osiemnaście osób startowało dotychczas we wszystkich biegach. Po zsumowaniu czasów kolejność „wiernych Lechitów” była następująca:
L. Gołyński dziennikarz „Przeglądu Konińskiego” 12 godz. 21 min. 18 sek.,
J. Nawrot – sztygar z Kopalni „Mysłowice” miał 29 minut więcej jak prowadzący,
Z. Cendrowski – ZG SZS Warszawa miał straty 1 godz. 4 min. i 15 sek. Kolejni byli:
S. Dobak – Szmotuły, J. Etzel – Poznań, W. Wesołowski – Kowalewo, H. Odelski – Namysłów, K. Oparka – Bydgoszcz, M. Prokopowicz – Warszawa, R. Firlik – Swarzędz,
H. Olejniczak – Wrocław, J. Ejsmund – Zielonka k/ Poznania, M. Nowak – Piła,
H. Borowczyk – Gniezno, R. Rusznica – Sosnowiec, J. Kaczanowski – Olsztyn,
W. Pawłowski – Parzymiechy, R. Janowicz – Gdańsk. Wszyscy uwiecznili się z organizatorami na pamiątkowym zdjęciu.
Podsumowując 10 biegów statystyka wygląda imponująco. W biegu głównym udział wzięło 2.768 osób, w tym 69 kobiet. W biegach młodzieżowych wystartowało 11.689 uczniów.

W niedzielę 11 września 192 biegaczy z całej Polski i jeden z Berlina, stanęło ponownie na starcie. Przy ciepłej, bezwietrznej pogodzie ruszyli na 20 kilometrową trasę do Gniezna. Wśród uczestników było 10 kobiet, w tym 2 gnieźnianki: T. Skrzypczak i E. Bzowy i aż 26 gnieźnian.
Już na pierwszych kilometrach na czoło biegaczy wysunęło się dwóch zawodników: Roman Krupanek z Wrocławia i Piotr Gruszczyński z Gniezna. Biegacz „Śląska Wrocław” rozstrzygnął pojedynek na swoja korzyść pokonując dystans w bardzo dobrym czasie 1:00, 44. Tuż za zwycięzcą na drugiej i trzeciej pozycji dobiegli gnieźnianie:
Piotr Gruszczyński i Piotr Karasiewicz.
Wśród pań triumfowała Krystyna Chmarzyńska z Nowego Kręplewa. Wszyscy startujący narzekali na zbyt ciepłą i parną pogodę. To było przyczyną wycofania się po kilku kilometrach z rywalizacji 4 pań i 6 panów. Ubyło czterech „wiernych Lechitów” pozostało 14 startujących od pierwszego biegu. W tej klasyfikacji przewodził L. Gołyński z Konina.
W ramach XI biegu przeprowadzono po raz trzeci klasyfikację najlepszych drukarzy i pracowników ZREMB. Najlepszym drukarzem okazał się, jak przed rokiem, J. Kukliński.
Wśród pracowników ZREMB najszybciej przybiegł J. Czub z Poznania. Wśród trzech gnieźnieńskich drukarzy najlepszym okazał się W. Gola wyprzedzając E. Tunaka i
M. Garjaciaka. Wśród pracowników ZREMB z Gniezna kolejność była następująca:
W. Kniaź, L. Matysek, M. Wilkosz, J. Walczak.
Spośród dziennikarzy wyłoniono dwie klasyfikacje: etatowych i współpracujących.
W pierwszej wygrał P. Walewski z Poznania, w drugiej natomiast J. Matura z „Głosu Szczecińskiego”. W tym biegu i następnych odstąpiono od prowadzenia klasyfikacji wśród nauczycieli.
Idea wspólnego biegania dzieci, młodzieży i dorosłych realizowana była zgodnie z planem. Na terenie parku miejskiego i na stadionie przy Szkole Podstawowej nr 4 odbywały się zawody na dystansach od 500 do 2000 m. Do startu zgłosiło się 1238 uczniów w tym wielu z pobliskich miejscowości: Stęszew, Łubowo, Mieleszyn, Karniszewo Jankowo Dolne, Lednogóra oraz daleki Zbąszyń. Wyniki indywidualne i zespołowe uczniów były następujące:
500 m – A. Szymborska SP nr 4 A. Staszak SP nr 10 zespołowo SP nr 7 i Sp nr 10 ???
800 m – M. Szymska SP nr 4 T. Blinstrub SP nr 4 SP nr 4
1000 m – A. Substyl SP nr 4 K. Denich SP nr 4 SP nr 10 i SP nr 4
1000 m – K. Janka ZSZ nr 1 – ZSZ nr 1
1500 m – K. Zaliszewski II LO – II LO
1500 m – A. Jaros ZSZ nr 1 – LM
2000 m – P. Pluta ZSZ nr 2 – II LO
Miłym akcentem było wręczenie okazałego pucharu PZLA za najlepiej zorganizowana imprezę biegową w 1987 r. Puchar przekazał redaktor PAP – przewodniczący Komisji biegów długodystansowych Janusz Kalinowski, który uzyskał w XI biegu 94 miejsce z czasem: 1:27,39. Puchar odebrał wice prezydent miasta Gniezna – Jan Socha, będący również przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego Biegu Lechitów.
Indywidualne wyróżnienie i puchar PZLA za wkład pracy w organizację dziesięciu biegów otrzymał Janusz Michałowski, sędzia główny wszystkich biegów. Puchar został wręczony w Warszawie przed rozpoczęciem X Warszawskiego Maratonu Pokoju.

Setki dzieci i młodzieży oraz 157 dorosłych biegaczy stanęło na starcie dwunastego Biegu Lechitów. Pogoda dopisała, a organizacja przebiegła sprawnie. Postarał się o to Wydział Kultury Fizycznej i Turystyki Urzędu Miejskiego w Gnieźnie, liczna rzesza nauczycieli wychowania fizycznego z gnieźnieńskich szkół oraz działacze Szkolnego Związku Sportowego.
W biegu tym ze względu na prace remontowe przy ul. B. Chrobrego, trasa została nieznacznie zmieniona. Lechici pobiegli ul. Dąbrówki i Mieszka I.
Rywalizacja w biegu głównym była zacięta, a tempo dość szybkie choć tylko na pierwszych kilometrach. Pierwszy do mety przybiegł Tomasz Gnobel z „Olimpii” Poznań z czasem 1:05,58. Zwycięzca miał sporą przewagę nad pozostałymi. Druga pozycję wywalczył Wiesław Szulc z Torunia, a trzeci był gnieźnianin K. Błaszczyk.
Po raz pierwszy w historii zawodów odbywających się na „Szlaku Piastowskim” wiał wiatr przeciwny do biegu czyli w twarz. Fakt ten zadecydował o gorszym czasie zwycięzcy i przysporzył wiele trudności uczestnikom. Natomiast „wierni Lechici”, choć lat przybyło, to w tym biegu uzyskali lepsze wyniki niż w latach ubiegłych. Zdarzał się tak, że starsi wiekiem wygrywali z młodszymi, co stanowiło swoiste niespodzianki. To potwierdza fakt, że wiek w tej konkurencji nie ma zasadniczego znaczenia. Dla przykładu można podać ciekawostkę, że Z. Cendrowski wygrał z młodszym od siebie o 17 lat L. Gołyńskim. Obaj startowali wielokrotnie zdobywając wysokie lokaty.
Zwycięzca biegu T. Gnobel przekazał puchar ostatniemu na mecie zawodnikowi
Z. Łagowskiemu z Torunia, który przybiegł z czasem o 49 minut gorszym od zwycięzcy. Dodać należy, że Z. Łęgowski był najstarszym uczestnikiem biegu urodzonym w 1926 r.
W XII biegu rywalizowały tylko dwie kobiety, ale ukończyła tylko jedna
E. Jasinowska z Międzychodu osiągając rezultat: 1:49, 46.
Po raz dziesiąty startował F. Juttner z Berlina, którego uhonorowano odznaką za jubileuszowy udział. Oprócz niego biegło też dwóch innych Niemców z Berlina.
W klasyfikacji dziennikarzy nagrody odebrali: L. Gołyński oraz J. Matura. Liczną 20-to osobową grupę stanowili gnieźnianie. Najlepszym okazał się
K. Błaszczyk z czasem 1:12,16. „Wiernych Lechitów” wzięło udział 13.
Tradycją stało się losowanie upominków dla wszystkich uczestników tej imprezy. Zwycięzca wylosował 15 numerów startujących. Ta idea cieszy się uznaniem, gdyż nie miejsce decyduje o nagrodzie, a udział w biegu.
W czasie trwania biegu głównego, rywalizowała grupa 1019 uczniów w ośmiu biegach według kategorii wiekowych. Do Gniezna przybyły reprezentacje z Jankowa Dolnego, Janowca Wielkopolskiego, Karniszewa, Lednogóry, Mieleszyna i Zbąszynia. Wyniki przedstawiały się następująco:
500 m – K. Markowiak SP Zbąszyń A. Stołowski SP nr 5
800 m – K. Wierzbińska SP nr 3 T. Kośmider SP Janowiec Wielkopolski
1000 m – E. Rosołek SP nr 10 D. Kruczkowski SP nr 12
1000 m – K. Janka ZSZ nr 1
1500 m – K. Kozłowski II LO
Puchary za pierwsze miejsca w klasyfikacji zespołowej otrzymały: SP nr 4 – dwa (500 m dziewczęta i 1000 m chłopcy), SP nr 10 – dwa (800 m chłopcy i 1000 m dziewczęta),
SP nr 12 – jeden (500 m chłopcy), SP nr 3 – jeden (800 m dziewczęta), ZSZ nr 1 – jeden
(1000 m dziewczęta) i ZSZ nr 2 – jeden (1500 m chłopcy).

W październiku 1989 r. Komitet do Spraw Młodzieży i Kultury Fizycznej o raz Polski Związek Lekkoatletyki, zwołali naradę organizatorów biegów ulicznych i przełajowych. Na spotkaniu omówiono zasady przeprowadzania biegów świetle nowych przepisów oraz ułożono kalendarz imprez biegowych na 1990 r.
Miłym akcentem były wypowiedzi uczestników posiedzenia wskazujące na Bieg Lechitów jako ten, na którym można się wzorować. Pomimo trudności finansowych, Organizatorzy Biegu Lechitów, stanęli ponownie na wysokości zadania. 9 września na starcie zjawiło się 142 uczestników, w tym 5 kobiet. W grupie zawodników znaleźli się Francuz i dwóch obywateli ZSRR. Tuż przed startem przybyłych uczestników powitał serdecznie prezydent Gniezna – Marian Górny.
Od pierwszych metrów startujący narzucili ostre tempo, które utrzymali na całym dystansie. Pomocny był w tym silny wiatr wiejący zawodnikom w plecy. Najlepszy na mecie był Janusz Stańczak z Poznania, któremu zabrakło 6 sekund do rekordu trasy. Dystans 20 km pokonał w 1:00, 24. Mimo to, wielu startującym udało się poprawić swoje życiowe rekordy. Honoru dwudziestu biegnących gnieźnian bronił Zdzisław Pawłowski, który uplasował się na trzynastym miejscu z czasem o 9 minut gorszym od zwycięzcy. Ostatnie na metę przybyły dwie kobiety w czasie 1 godzina i 18 sekund od startu.
Najstarszym uczestnikiem był R. Firlik ze Swarzędza ur. w 1924 r. Zajął on 124 miejsce z wynikiem 1:35,50. Klasyfikację kobiet wygrała K. Grzybowska z Gorzowa Wielkopolskiego uzyskując 116 miejsce. Wśród dziennikarzy najlepszym okazał się Jan Matura. Był to dla niego szczególny bieg, gdyż poprawił on swój rekord życiowy o 5 minut. „Wiernych Lechitów” po tym biegu zostało dwunastu. Nie startował lider klasyfikacji wszystkich biegów – L. Gołyński. Po XIII biegu objął prowadzenie Jerzy Nawrot z Mysłowic uzyskując łączny czas 16 godz. 39 min. 4 sek. W gronie weteranów biegu znajdowało się dwóch gnieźnian: W. Wesołowski – 5 miejsce i H. Borowczyk – 11 miejsce. Bieg ukończyło także dwóch reprezentantów z ZSRR i jeden z Francji.
Wszyscy najlepsi zostali nagrodzeni dzięki ludziom dobrej woli i hojności sponsorów, o których wtedy nie było łatwo. Organizatorom udało się wywiązać z postanowień regulaminowych wobec zawodników. Ci, którym sprzyjało szczęście, wyjechali z Gniezna z upominkami, a było ich piętnastu z ogółu startujących. Pozostałym bohaterom biegu rozdano proporczyki.
Bardzo okazałe pod względem reprezentacji były biegi młodzieżowe. Do stałej grupy uczniów z Gniezna dołączyły reprezentacje z Gdyni, Poznania, Zbąszynia, Janowca Wielkopolskiego, Lednogóry, Opalenicy, Gniewkówka, Mieleszyna i Kiszkowa. Zawody odbyły się na ośmiu dystansach od 500 do 1500 m. Ogółem wzięło udział 878 uczniów, w tym 356 dziewcząt i 522 chłopców. Najlepsze rezultaty i osiągnęli:
500 m – D. Bartz SP nr 9 St. Skowroński SP nr 5
800 m – I. Bytner SP nr 5 St. Staszak SP nr 10
1000 m – K. Ciemnoczołowska SP nr 1 A. Kuszyński SP Zbąszyń
1000 m – E. Rosołek II LO
1500 m – A. Gromadziński ZS Rol. Poznań
Klasyfikacja zespołowa:
Szkoły Podstawowe:
500 m – dziewczęta SP Lednogóra
500 m – chłopcy SP nr 7 Gniezno
800 m – dziewczęta SP Zbąszyń
800 m – chłopcy SP nr 7 Gniezno
1000 m – dziewcząt – SP Zbąszyń
1000 m – chłopców SP Zbąszyń
Szkoły ponadpodstawowe:
1000 m – dziewcząt II L.O. Gniezno
1000 m – chłopców II L.O. Gniezno
Puchary za zajęcie I miejsca w poszczególnych biegach odebrały reprezentacje drużyn: SP Lednogóra, SP nr 7, SP Zbąszyń
Bieg Lechitów to nie jedyna impreza biegowa organizowana w Gnieźnie. Od 1980 r. Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 był organizatorem Ogólnopolskiego Biegu im. Janusza Kusocińskiego. Kolejnym był Bieg Wyzwolenia rozgrywany w styczniu. W listopadzie natomiast od 1988 r. odbywał się Bieg Niepodległości na trasie od Zdziechowy do Gniezna. W Polsce, tylko w 1990 r., zorganizowano 14 biegów maratońskich, ok. 30 biegów na dystansie 20 km i tyleż samo na 10 km. Największą liczbę stanowiły biegi na krótszych trasach. Wśród tych wszystkich imprez biegowych Gniezno z Biegiem Lechitów odgrywało znacząca pozycję.

XIV bieg został zorganizowany dzięki wsparciu finansowemu wielu sponsorów. Od pierwszego biegu finansowo wspierał Zarząd Główny SZS oraz Gnieźnieńskie Zakłady Graficzne.
Przy organizacji tej imprezy do sponsorów dołączyli „Quadex” – fundator pucharów, B i S Pajor „Czwórka”– zapewnili wyżywienie na trasie biegu, „Magro” – fundator nagród, oraz „Cukrownia Gniezno”, WESTA – oddział w Gnieźnie, Urząd Gminy w Łubowie, Kuratorium Oświaty z Poznania, Introligatornia – K. Ciesielski.
Na starcie czternastego biegu, jak zawsze stanęli uczestnicy z całego kraju w liczbie 117 biegaczy, w tym dwie kobiety. Ostre tempo tuż po starcie wyłoniło trzy osobową czołówkę. Początkowo sądzono, że padnie kolejny rekord trasy, jednak końcowy etap biegu był zdecydowanie wolniejszy. Pierwszy na metę wbiegł Andrzej Krzyścin z Poznania, przed
R. Klupsch z Kalisza i M. Kapitańczykiem z Poznania. Zwycięzca uzyskał czas 1:00, 56. Najszybsza z dwójki kobiet finiszowała W. Karolak z Kalisza z czasem 1:36, 20.
W biegu startowało 25 gnieźnian, z których najszybszy był Zdzisław Pawłowski z czasem 1:10,36 zajmując 9 miejsce.
„Wiernych Lechitów” startowało dwunastu. Po czterech biegach w klasyfikacji łącznej prowadził J. Nawrot z Mysłowic. Jego wynik to: 18 godzin 11 minut i 51 sekund. Tym samym wyprzedzał Z. Cendrowskiego o 53 minuty i ostatniego w tej grupie R. Rusznicę o 5 godzin. W tym biegu nie prowadzono klasyfikacji dziennikarzy. Seniorem biegu był 65 – letni Lucjan Ziółkowski, który przyjechał ze Szczecina. Panów po sześćdziesiątce było czterech. Niezależnie od wieku kończyli wszyscy i to w dobrej kondycji. Zamykającym stawkę biegaczy był A. Zmorzyński ze Słupska, który z wielkim samozaparciem, dobiegł w sandałach i zameldował się na mecie z czasem 1:59,23.
W odbywających się równocześnie biegach młodzieżowych udział wzięło 646 uczniów, w tym 256 dziewcząt i 392 chłopców. Do sporego grona szkół uczestników dołączyło Witkowo. Rywalizacja w biegach młodzieżowych wykazała, że wśród najmłodszych uczestników Biegu Lechitów nastąpiło przegrupowanie sił. Sukcesy zaczęli odnosić uczniowie tych szkół, które do tej pory nie osiągały znaczących rezultatów. Zwycięzcami biegów młodzieżowych XIV BL zostali:
500 m – E. Nawrocka SP Lednogóra, M. Bujanowski SP nr 7
800 m – O. Staszewska SP Karniszewo T. Woźniak SP Janowiec Wielkopolski
1000 m – M. Dachtera SP nr 9 S. Staszak SP nr 10
1000 m – A. Sadej II LO
1500 m – A. Gromadziński ZS Roln. Poznań
Zespołowo I miejsca i puchary przypadły reprezentacjom:
600 m – dziewczęta – SP nr 3, chłopcy SP nr 7
800 m – -//- SP nr 9, -//- SP nr7
1000 m – -//- SP nr 9 -//- Sp nr 3
1000 m – -//- II LO
1500 m – chłopcy II LO
Pierwszy raz relację z Biegu Lechitów rejestrowała i pokazała Gnieźnieńska Telewizja Kablowa. Jubileuszowy piętnasty bieg postanowiono rozegrać 6 września 1992 r.

Działacze Rady Osiedla Winiary jakby pozazdrościli mieszkańcom centrum miasta podziwiania zmagań uczestników w Biegu Lechitów, zorganizowali w miesiącu październiku 1991 r. – I Jesienny Bieg Osiedla Winiary. Przy organizacji tego biegu rad i pomocy udzielali organizatorzy BL. Burmistrz miasta Trzemeszna organizując I Bieg im. Jana Kilińskiego w maju 1992 r., także zwrócił się z o radę i wsparcie do gnieźnieńskich działaczy.
Dodatkowo należy zaznaczyć, że wzorce opracowane w BL i pomoc działaczy z grodu Lecha, posłużyły organizatorom zorganizować dwa Biegi Warciańskie w Kole. Słusznym będzie twierdzenie, że działacze z Gniezna byli prekursorami biegów długodystansowych, a ich metody organizacyjne służyły za przykład innym.
XV Jubileuszowy BL odbył się tradycyjnie w pierwszą niedzielę września. Do udziału w tej imprezie organizatorzy imiennie zaprosili uczestników XIV biegu, a za pośrednictwem prasy: „Przemian”, „Ekspresu Poznańskiego”, „Głosu Wielkopolskiego” i „Lidera”, wszystkich chętnych do rywalizacji na „Szlaku Piastowskim”. Fundatorami nagród, którzy dołączyły do ubiegłorocznych sponsorów były: Urząd Miejski w Gnieźnie, Gnieźnieńskie Zakłady Graficzne, Ekspres Poznański, J.P. Champol, Reman, Specyał, Urząd Skarbowy, Gnieźnieńskie Przedsiębiorstwo Handlowe, Intro-Flok-Druk.
Dla uczestników i miłośników imprez biegowych organizatorzy przygotowali w Szkole Podstawowej nr 4 wystawę ukazującą dorobek piętnastu biegów. Zainteresowanych wystawą było wiele osób. Na wystawie „Bieg Lechitów 1978-1982” można było obejrzeć wszystkie pamiatki z odbytych biegów: afisze, dyplomy, regulaminy, komunikaty, proporczyki, znaczki, medale. Dużym zainteresowaniem cieszyły się opracowania książkowe”Bieg Lechitów”, „Lechici na Szlaku Piastowskim”, „Bieg Lechitów w statystyce” oraz 5 tomów kronik biegu.
W chłodne, z porywami silnego wiatru, niedzielne popołudnie, rozegrany został bieg jubileuszowy. Punktualnie o 10.00 obok wiatraków w Moraczewie 118 śmiałków, w tym jeden na wózku inwalidzkim, rozpoczęło zmagania z dystansem. 45 minut i 15 sekund później powitano oklaskami na mecie Krzysztof Glebowicza z Bydgoszczy. Był on pierwszym w historii Biegu Lechitów zwycięzcą na wózku. W 14 minut i 4 sekundy po nim wbiegł na linię mety Tadeusz Ławicki z Lubina. Zwycięzca osiągnął nowy rekord trasy uzyskując czas 59 min. 19 sek. Drugi wbiegł Jarosław Lewandowski z Torunia, a za nim Piotr Napierała z Poznania. Ta trójka została zwycięzcami w kategorii „Open”. Pierwszym, który pogratulował sukcesu był J. Walerjańczyk wiceprezydent Gniezna i Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego. Nagrodę wręczył fundator D. Nowaczyk – redaktor naczelny Ekspresu Poznańskiego.
Wśród siedmiu startujących kobiet najszybszą była Elżbieta Nadolna z Poznania. Duże brawa bili kibice na stadionie SP nr 4 biegnącemu dla zdrowia ostatnie 5 kilometrów małżeństwu Zofii i Henrykowi Braun. Pan Henryk mający 80 lat miał zalecany ruch dla podreperowania zdrowia, a Bieg Lechitów nadawał się do tego wyśmienicie. Znany był z tego, że wcześniej pokonywał całą trasę i znany był sympatykom biegania.
W XV biegu rywalizowało 22 gnieźnian. Najlepszym wśród nich okazał się Piotr Karasiewicz zajmując 8 miejsce w klasyfikacji ogólnej. Nie tylko zwycięzca osiągnął najlepszy czas trasy. Również ostatni na mecie uzyskał bardzo dobry wynik 1:46,39.
Na płycie boiska zorganizowano ciepły posiłek i napoje. Ponad to rozlosowano nagrody wśród wszystkich uczestników biegu jubileuszowego.
Okolicznościowymi znaczkami i pucharami ufundowanymi przez firme „Specyał” uhonorowano dwunastu zawodników, którzy startowali w tej imprezie piętnaście razy. Do „wiernych Lechitów” należeli gnieźnianie: H. Borowczyk i W. Wesołowski.
Klasyfikacja 15 biegów w tej grupie wyglądała następująco: Jerzy Nawrot – 40 lat, Zbigniew Cendrowski – 60 lat, Stefan Dobak – 47 lat, Edmund Prokopowicz – 59 lat, W. Wesołowski – 40 lat, Hieronim Olejniczak – 44 lata, Kazimierz Oparka – 44 lata, Jerzy Etzel – 46 lat, Jerzy Ejsmund – 55 lat, Marek Nowak – 42 lata, Henryk Borowczyk – 46 lat, Roman Rusznica – 60 lat.
W tym samym dniu, już o godz. 9.30 rywalizowali uczniowie. I tym razem do grona szkół stałych uczestników dołączyły nowe miejscowości: Szczecinek, Popowo Kościelne, Wąbrzeźno, Czerniejewo i Koło. Do sportowej walki stanęło 489 uczniów na dystansach od 500 do 1500 m. Po raz kolejny goście okazali się lepsi od gospodarzy zdobywając siedem pucharów.
W poszczególnych biegach wygrali:
500 m – M. Paluszak SP 10 K. Staniszewski SP nr 1 Opalenica
800 m – A. Forystek SP nr 2 Wabrzeźno Sł. Skowroński SP nr 5
1000 m – B. Kośmider SP Janowiec M. Wiśniewski SP Czerniejewo
1000 m – K. Szymańska Wąbrzeźno
1500 m – D. Kruczkowski Poznań
Piętnaście biegów za nami. Bieg Lechitów na stałe wpisał się w kalendarz biegów masowych.

Od 1993 r. dystans został wydłużony o około 850 m, w związku z homologacją trasy. Dzięki uzyskanemu atestowi wszystkie zanotowane rezultaty mogą być uznane za oficjalne rekordy np. Europy.
Na starcie biegu głównego stanęło łącznie 63 uczestników, w tym siedem to osoby niepełnosprawne startujące na specjalnie przystosowanych wózkach. Punktualnie o godz. 10.00 na trasę wyruszyli właśnie „wózkarze”, wśród nich jedna kobieta. O minutę później wystartowali biegacze mający w swym gronie również jedna przedstawicielkę płci pięknej.
W kategorii osób niepełnosprawnych ton rywalizacji nadawali szczecinianie: Zbigniew Wandachowicz i Jan Pienio. Razem jechali do 10 km, bardzo szybko oddalając się od pozostałych. Następnie Z. Wandachowicz postanowił spróbować samotnej walki o zwycięstwo i udało mu się to znakomicie. Zameldował się na mecie jako pierwszy z czasem 50 min. 15 sekund. J. Pienio był drugi z rezultatem 54 min. 13 sek., wyprzedzając Ryszarda Łuczaka, który przybył z czasem 1:07, 23. Jadąca zawodniczka Irena Pienio była w tej stawce szósta z rezultatem 1 godz. 28 min.
Zaciętą walkę o zwycięstwo stoczyli na ostatnich metrach przed metą biegacze. Początkowo czołówkę stanowiła piątka zawodników, w której najaktywniejszymi byli: Waldemar Lisicki z Gdyni, i Krzysztof Niedziułka z Olsztyna. Stopniowo dwójka ta uzyskiwała przewagę nad pozostałymi zawodnikami i na boisku SP nr 4 obaj biegacze zameldowali się prawie równocześnie. Na finiszu w pięknym stylu minimalnie lepszym okazał się K. Niedziułka wygrywając w czasie 1:06, 34. W. Lisicki zajął drugie miejsce ustępując zwycięzcy o 1 sekundę. Trzeci na mecie w Gnieźnie był Jarosław Janicki z Gryfina z czasem 1:09, 06. Jedyna startująca kobieta – Jolanta Czyżniewska z Międzychodu zajęła w klasyfikacji generalnej 55 miejsce z czasem 1:47,53.
Wśród gnieźnian najlepiej spisali się: Remigiusz Czaczyk na 6 pozycji – 1:15,37; Sebastian Manc na 7 pozycji – 1:16,27; Zenon Lurka – 1:18,08.
Dwunastu „wiernych Lechitów” po raz kolejny pokonało trasę. Po szesnastu biegach w klasyfikacji łącznej prowadzili: 1. J. Nawrot (20 godz. 58 min. 38 sek.), 2. Z. Cendrowski (22 godz. 33 min. 50 sek.), 3. E. Prokopowicz (22 godz. 33 min. 50 sek.).
Kiedy na trasie biegu głównego rywalizacje toczyli dorośli zawodnicy, na boisku SP nr 4 swe pierwsze sukcesu osiągała młodzież. W ośmiu przeprowadzonych biegach udział wzięło 1498 dziewcząt i chłopców z różnych typów szkół. Tak duża frekwencja była bardzo optymistyczna i zaskoczyła organizatorów imprezy. W poszczególnych kategoriach wiekowych zwyciężyli:
500 m – Joanna Wizał SP nr 8 Maksymilian Grajek SP nr 7
800 m – Paulian Kurant z Jankowa Michał Fabrowski Czerniejewo
1000 m – Olga Staszewska z Karniszewa Rafał Sikorski SP nr 7
1000 m – Agata Sadej II LO
1500 m – Tomasz Gleba ZS Roln.
Organizacją XVI Biegu Lechitów zajął się Urząd Miejski Gniezno, Urząd Gminy Łubowo, i Szkolny Związek Sportowy Gniezno. Bieg mógł się odbyć dzięki licznym sponsorom i fundatorom nagród. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: dyrektor Wydziału Kultury Fizycznej i Sportu Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu – Lech Drożdżyński, Sekretarz Generalny SZS – Z. Cendrowski oraz wice przewodniczący Rady Miejskiej w Gnieźnie – K. Turza.
Opracowano na podstawie: komunikatów z biegu i artykułu Radosława Kossakowskiego

Po strzale honorowego startera dr Bogdana Trepińskiego – prezydenta Gniezna, na trasę XVII biegu wyruszyło 95 sympatyków biegania. Początkowo wydawało się, ze pogoda popsuje szyki organizatorom imprezy. Komisja sędziowska ze względu na padający deszcz zmuszona była odwołać biegi młodzieżowe.
Szkoda – bowiem była szansa na podwyższenie ubiegłorocznego rekordu frekwencji w tych biegach. Na linie startu zgłosiło się sporo grup młodych biegaczy w tym spoza Gniezna. W związku ze zmianą usytuowania mety na deptaku ul. B. Chrobrego, musiała również zostać przesunięta linia startu, aby zachować dystans 20 km. Kiedy zawodnicy byli dowożeni autobusami na miejsce startu padał jeszcze deszcz, ale pogoda stopniowo poprawiała się i okazała się dla uczestników dość łaskawa. Tuż po starcie utworzyła się grupka przewodząca stawce zawodników. Znajdowali się w niej gnieźnianie: Piotr Gruszczyński, Maciej Grzechowiak, Zenon Lurka i Remigiusz Czaczyk. Ton walce w tej grupie nadawało dwóch biegaczy poznańskich: Janusz Stańczak i Marian Kapitańczyk.
Część zawodników nie wytrzymała narzuconego tempa i na 5 km nastąpiła zmiana sytuacji. Liderami byli Stańczak i Kapitańczyk. Na półmetku, w Łubowie, J. Stańczak zdecydował się na samotną walkę z trasą i czasem. 10 metrów za Stańczakiem podążał M. Kapitańczyk, a za nim w odległości 50 metrów – P. Gruszczyński. Około 200 dalej z tyłu rozgrywała się twarda rywalizacji pomiędzy Jackiem Flakiem z Opalenicy, Waldemarem Miggą z Wąbrzeźna i Zbigniewem Siemaszko z Wrocławia.
Sytuacja taka pozostawała niemalże do linii mety przed Urzędem Stanu Cywilnego. Zwycięzcą okazał się Janusz Stańczak osiągając wynik 1: 04, 36. Wyprzedził o 1 minutę i 38 sekund Mariana Kapitańczyka. Na trzeciej pozycji z czasem 1:06, 40 wbiegł gnieźnianin Piotr Gruszczyński, znany lekkoatleta, nie biegający już zawodowo.
Do rywalizacji na trasie stanęły trzy kobiety, w tym jedna z Ukrainy – Elena Błastiniera z Użgorowu. Ukrainka, posiadając na swoim koncie kilkanaście biegów maratońskich i tym razem zaprezentowała się bardzo dobrze zajmując 21 miejsce z czasem 1:16,23. Tym samym zdecydowanie zwyciężyła w klasyfikacji kobiet. E. Błastiniera nie była jedyną uczestniczką z zagranicy w biegu. Do Gniezna przyjechało trzech biegaczy z Danii. Najlepszy z nich Klaus Lindgren Nielsen (Tastrup) zajął 15 miejsce z czasem: 1:15,07. Klaus jest wicemistrzem swojego kraju w triathlonie. Bardzo spodobała mu się gnieźnieńska impreza i zapowiedział, ze przyszłym roku pojawi się z większą grupą swych kolegów.
Zwycięzcami biegu głównego w poszczególnych kategoriach wiekowych zostali:
16-29 Waldemar Migga – Wąbrzeźno
30-39 Janusz Stańczak – Poznań
40-49 Zbigniew Łuński – Mrągowo
50-59 Zygfryd Liban – Tczew
60 i starsi Edmund Prokopowicz – Warszawa
W XVII biegu prawo startu miało 10 „wiernych Lechitów”. Najlepiej wśród nich zaprezentował się Jerzy Nawrot z Mysłowic zajmując 34 miejsce i wynik: 1: 20,09. Zajmował on wówczas I miejsce w klasyfikacji generalnej wszystkich biegów z czasem: 22 godz.
18 min. i 47 sek.. Drugi był Z. Cendrowski – 23: 53,51, a trzecie Wojciech Wesołowski – 23:59, 47. Na duże uznanie zasłużył Roman Rusznica z Sosnowca. Zajmował on 10 pozycję wśród „wiernej” dziesiątki biegaczy. Miejscami na trasie przystawał, szedł pieszo i znów podbiegał. Jednak na sugestie załóg wozów technicznych zamykających trasę o rezygnację lub choćby pomoc w podwiezieniu, zdecydowanie odrzucał. Witany owacyjnie przez licznie zgromadzonych kibiców ukończył bieg po raz XVII w czasie 2:19,18. I nie był to wcale najgorszy rezultat w historii tej imprezy.
Z pewnością nowa forma organizacyjna biegu zdecydowanie podniosła jego atrakcyjność.
Biegi młodzieżowe nie odbyły się 11 września z powodu deszczu. Przełożono je na 25 września i rozegrano wraz z jesiennym biegiem Winiar. Imprezę tą organizowały Rady Osiedla Winiary i Tysiąclecia, Spółdzielnia Mieszkaniowa, Zarząd Miejski SZS oraz Komitet Organizacyjny Biegu Lechitów. Udział zgłosiło 946 młodych zawodników na dystansach od 200 do 1500 m. W poszczególnych kategoriach wygrali:
Przedszkolaki na 200 m – Monika Kowalik, Justyna Świrczyńska, Paulina Gryska, Piotr Fornalski, Bartosz Gronowski i Jakub Tomkowiak.
Na 400 m – Magdalena Koperska, Paulina Stachowiak, Izabela Łyszczarz, Szymon Szymski, Maciej Dyc i Kamil Skieresz. Bieg na 500 metrów – Marzena Kuczyńska, Agnieszka Kujawska, Izabela Marmurowicz, Bartosz Kubalewski, Rafał Narowski, Robert Morawiec. Na 800 m – Joanna Mądrzak, Agnieszka Imbierowicz, Marzena Paluszak, Piotr Kubalewski, Maciej Skrzetuszewski, Romuald Krzysztopolski. 1000 m – Magdalena Przybylska, Olga Staszewska, Blanka Staszewska, Rafał Kostecki, Sławomir Skowroński i Maciej Wojciechowski. Wśród młodzieży szkół ponadpodstawowych najlepsze na 1000 m były: Magdalena Lawrenc, Daria Marcinkowska i Agnieszka Zielińska. 1500 m – Michał Wiśniewski, Krzysztof Klorek i Marcin Wojciechowski.
Do sportowej rywalizacji zgłosiło się 14 drużyn dziewcząt i 15 chłopców z Gniezna i okolic. Wśród dziewcząt w punktacji drużynowej zwyciężyła SP nr 12 – 86 pkt., SP Karniszewo – 82 pkt. i SP nr 9 – 51 pkt. W kategorii chłopców najlepsza była drużyna SP nr 7 – 95 pkt., przed SP nr 9 – 54 pkt. i SP nr 3 – 45 pkt. W klasyfikacji zespołowej dziewcząt ze szkół ponadpodstawowych pierwsze miejsce zajęły uczennice OSW nr 2 – 47 pkt., przed ZSO – 29 pkt., i II LO – 23 pkt. Wśród chłopców triumfowali zawodnicy z Zespołu Szkół Rolniczych – 43 pkt. przed ZSZ nr 3 – 19 pkt. i II LO – 15 pkt.
Opracowano na podstawie komunikatów i artykułu R. Kossakowskiego – „Przemiany na Szlaku Piastowskim”

Organizatorzy przenieśli linie startu do skansenu na Ostrowie Lednickim, zmieniając nieco trasę biegu. Honorowym starterem był B. Trepiński, który punktualnie o 10.00 dał sygnał do rozpoczęcia imprezy. 96 zawodników, w tym 3 zawodniczki, przystąpiło do rywalizacji. W czasie biegu wycofała się jedna osoba.
Na pierwszych kilometrach w czołówce biegaczy znaleźli się gnieźnianie Klaudiusz Kozłowski i Dariusz Kruczkowski. Poza nimi byli J. Puszko – Białorusin, W. Więckowski z Miszewa i M. Kapitańczyk. Na czwartym kilometrze trasy stopniową przewagę zaczęła uzyskiwać trójka z nich Kruczkowski, Puszko i Więckowski. Na półmetku, z ok. 10 sekundową przewagą nad J. Puszko prowadził D. Kruczkowski. Za nimi ze stratą ok. 20 sekund biegł Więckowski. Zwiększali przewagę nad K. Kozłowskim, który 200 m. za sobą M. Kapitańczyka. Na kolejmych pozycjach plasowali się Roman Solarek z Gniezna i J. Zaremba z Poznania. Na wysokości Szpitala „Dziekanki” prowadzący do tej pory D. Kruczkowski nieco osłabł. Białorusin wtedy zaatakował i wyraźnie przyspieszył. Pomimo starań gnieźnianina, J. Puszko dotarł jako szczęśliwy zwycięzca do mety z czasem 103,25.
D. Kruczkowski miał czas gorszy o 31 sekund. Wyraźnie bardziej doświadczony Białorusin znakomicie taktycznie rozegrał bieg. Pewnym usprawiedliwieniem słabszej formy D. Kruczkowskiego był fakt, że dzień wcześniej startował w biegach w Poznaniu. Trzecie miejsce zajął W. Więckowski 104,18, a czwarty był K. Kozłowski 106,43. Klasyfikacje kobiet wygrała H. Cuchło z Mińska zajmując 13 lokatę z czasem 114,03. Wyprzedziła J. Rosińską z Pabianic 137,09 i M. Torkop 159,33. W poszczególnych kategoriach wiekowych zwyciężyli
16-29 – J. Puszko 103,25
30-39 – W. Więckowski 104,18
40-49 – M. Kapitańczyk 108,52
50-59 – R. Skiba z Grudziądza 117,42
60 i starsi – E. Prokopowicz 128,58
Najmłodszym uczestnikiem biegu był uprawiający triathlon 16 – letni gnieźnianin M. Siejakowski. Uzyskał on 32 miejsce i czas 121,25. Do najstarszych należał 73 – letni M. Parusiński z Gdańska, który uzyskał czas 159,49.
W klasyfikacji generalnej „wiernych Lechitów” po 18 biegach na prowadzeniu utrzymał się J. Nawrot (2355,25), przed W. Wesołowskim (2526,20) i Z. Cendrowskim (2528,25). Pogoda sprzyjała organizatorom. Dla biegaczy było nawet za gorąco. Powrót do miejsca startu pierwszych Biegów Lechitów został przyjęty przez większość uczestników z aprobatą.
Na śródmiejskich ulicach rywalizowała młodzież. Zanim do mety przy USC przybyli dorośli rozegrano osiem biegów, w których wystartowało 1347 uczniów, w tym 643 dziewcząt i 704 chłopców. Najlepszymi byli
500 m – dziewczęta 1. E. Tyszkiewicz SP Żydowo, 2. K. Plucińska SP Czerniejewo, 3. A. Grzechowiak SP Karniszewo; chłopcy 1. S. Koperski SP nr 9, 2. M. Łuszczek SP Czerniejewo, 3. P. Wardas SP Kleszczewo.
800 m – dziewczęta 1. M. Kłuczyńska SP Czerniejewo, 2. E. Maciejewska SP Karniszewo,
3. J. Karaban SP Gołaszewo; chłopcy 1. B. Kubalewski SP Działyń, 2. D. Jagodziński SP Janowiec, 3. K. Michalski SP nr 6 Gniezno.
1000 m – szkół podstawowych, dziewczęta 1. B. Kaszyńska SP Działyń, 2. R. Terezińska SP Mieleszyn, 3. M. Paluszak SP nr 10 Gniezno; chłopcy 1. P. Kubalewski SP Działyń, 2. A. Urbaniak SP Gołaszewo, 3. M. Kłuczyński SP Czerniejewo.
1000 m – szkół ponadpodstawowych, dziewczęta 1. M. Przybylska I LO Gniezno,
2. S. Krupa LO Krotoszyn, 3. K. Staszewska II LO Gniezno.
1500 m – chłopców 1. M. Wiśniewski, 2. M. Wojciechowski, 3. M. Kożuch – wszyscy MOS Gniezno.
Opracowano na podstawie komunikatów i artykułu R. Kossakowskiego – „Przemiany na Szlaku Piastowskim” z dn. 15.09.1995

W niedziele 8 września na trasie z Ostrowa Lednickiego do Gniezna rywalizowało 115 uczestników. W gronie startujących znalazło się 6 kobiet i 4 zawodników sprawnych inaczej.
Tuż po starcie ukształtowała się ośmioosobowa czołówka, której przez znaczną część trasy przewodził Janusz Stańczak z Poznania.
Jednak z czasem liczba osób z czołowej grupy zmniejszała się, a po ulicach Gniezna samotnie podążał po zwycięstwo Andrzej Krzyścin. Już przed zawodami określano go jako zdecydowanego faworyta. Krzyścin wbiegł na metę z czasem 1:03,08. W dwadzieścia pięć sekund później po znakomitym pojedynku, dobiegli w jednakowym czasie 1:03,33 trzej zawodnicy: Aleksander Ziobro z Opalenicy, Oleg Sawelgiej z Brzeszcza na Białorusi i Wojciech Więckowski z Miszewa.
W poszczególnych kategoriach wiekowych zwyciężyli:
16-29 – A. Krzyścin 1:03,08,
30-39 – W. Więckowski 1:03,33,
40-49 – M. Kapitańczyk 1:07,41,
50-59 – R. Skiba z Grudziądza 1:16,46,
60 i starsi – A. Jabłoński z Kalisza 1:18,10
Wśród kobiet pierwsza była Maria Kawiorska z Pszczewa uzyskując czas: 1:11,58. w rywalizacji sprawnych inaczej uczestniczyło trzech zawodników na wózkach i jeden biegacz. Zwyciężył Andrzej Drelich ze Strzelc Krajeńskich pokonując trasę na wózku w 51 min. i 8 sek.
Po raz pierwszy w tym roku przeprowadzono klasyfikację zawodników o imieniu „Wojciech”. Innowacja ta została wprowadzona w związku ze zbliżającymi się w 1997 r. uroczystościami milenijnymi i XX Jubileuszowym Biegiem Lechitów. Pierwszym zwycięzca w tej kategorii został Wojciech Więckowski.
Kiedy starsi przygotowywali się do startu, na ulicach Gniezna rywalizowała młodzież o cenne nagrody. Na poszczególnych dystansach zwyciężyli:
300 m – Iwona Walczak SP nr 9, Karol Marciniak SP nr 4
800 m – Monika Jaranowska LZS Wąbrzeźno Bartosz Kubalewski SP Działyń
1000 m – Agnieszka Lewandowska Wąbrzeźno Piotr Kubalewski SP Działyń
1000 m – Barbara Kaszyńska I LO
1500 m – Michał Wiśniewski ZS Rol.
Wśród startujących biegaczy rywalizowała dziesiątka „wiernych Lechitów”. Na pierwszej pozycji utrzymał się Jerzy Nawrot z łącznym czasem: 25:24,51.
Na szczególne wyróżnienie w tej grupie zasłużył gnieźnianin Henryk Borowczyk, który pomimo kontuzji wystartował i przebiegł całą trasę.
Opracowano na podstawie komunikatów i artykułu R. Kossakowskiego – „Przemiany na szlaku Piastowskim” z dn. 13.09.1996

Podwójnym triumfem zawodników gnieźnieńskich zakończył się Jubileuszowy Ogólnopolski Bieg Lechitów. Pierwszy na mecie zameldował się Andrzej Krzyścin, a tuż za nim Klaudiusz Kozłowski. Od początku, 163 osobowej stawce zawodników przewodził K. Kozłowski biegnący momentami 22-23 km/h.
Istniała więc szansa na poprawienie rekordu trasy. Jednak słoneczna pogoda i przeciwny wiatr sprawiły, że ostatecznie rezultaty na mecie były nieco gorsze niż zakładano. Kozłowski przez dłuższy czas miał około 100 m przewagi nad Krzyścinem i Waldemarem Lisickim z Gdyni. Po około 8 kilometrach obaj gnieźnianie biegli już razem. Na ulicach Gniezna jednak duet rozerwał się i samotny finisz rozpoczął A. Krzyścin.
Na mecie zanotował czas 1:05,15. Był pierwszym w historii dwukrotnym zwycięzcą. Drugi K. Kozłowski uzyskał czas 1:05,28, a trzecia lokatę wywalczył W. Lisicki 1:06,48. Tytuł najlepszej wśród sześcioro biorących udział kobiet przypadł Magdalenie Lisickiej z Gdyni – 1:24,21. W gronie sprawnych inaczej pierwszy do mety dotarł jadący na wózku Andrzej Skrzypiński ze Szczecina 1:07,35.
Zwycięzcami w poszczególnych kategoriach wiekowych zostali:
16-29 – K. Kozłowski 1:05,28,
30-39 – A. Krzyścin 1:05,15,
40-49 – Piotr Zgarda z Poznania 1:12,20,
50-59 – Tadeusz Rutkowski z Poznania 1:12,42,
60 i starsi – Roman Skiba 1:20,01.
Wśród gnieźnian najlepszy był A. Krzyścin, a K. Kozłowski triumfował jako najlepszy z nauczycieli. Spośród dziennikarzy pierwsze miejsce przypadło Pawłowi Dodkowi ze Świnoujścia.
W związku z milenium męczeńskiej śmierci św. Wojciecha, w klasyfikacji uczestników o tym imieniu najlepszy okazał się Wojciech Świdurski z Chwałkowa. Miłym akcentem Jubileuszowego biegu była znakomita postawa gnmieźnian. Poza pierwszymi dwoma miejscami na czwartej pozycji znalazł się Andrzej Gromadziński – 1:10,50. Dodać należy, że ogółem rywalizowało21 mieszkańców I stolicy Polski.
Najlepszy czas wśród dziewięciu „wiernych Lechitów” uzyskał W. Wesołowski również z Gniezna. Jego czas na mecie wynosił 1:29,23. W tym gronie zabrakło Romana Rusznicy z Sosnowca, który kilka tygodni wcześniej podczas treningu został potracony przez samochód w wyniku czego poniósł śmierć. Jego pamięć została uczczona minutą ciszy przd rozpoczęciem zawodów.
Jak zwykle dużą popularnością cieszyły się biegi młodzieżowe. W gronie 1121 uczestników w poszczególnych kategoriach zwyciężali:
400 m – dziewczęta: Agnieszka Kozubińska, Mariusz Kaźmierczak
800 m – Agnieszka Lewandowska Bartłomiej Kubalewski
1200 m – Barbara Kaszyńska Michał Wiśniewski
Odbyły się także biegi sztafetowe z udziałem 15 reprezentacji szkół podstawowych i srednich. Wsród tych pierwszych trumfowała SP Popowo Kościelne, przed SP Działyń i SP Czerniejewo. Na piątym miejscy najlepsza drużyna z Gniezna SP nr 3. Wsród szkół średnich palma pierwszeństwa przypadła ZSZ nr 3 przed ZSEO i I LO wszystkie z Gniezna.
Zwycięzcy w obu kategoriach otrzymali puchary od wice prezesa Urzędu Kultury Fizycznej – Lecha Drożdżyńskiego. Pierwsze miejsca w sztafetach były nagradzane także kompletem 10 piłek. Reprezentacje sztafet, które uplasowały się na drugiej pozycji otrzymały po 7 piłek, a zdobywcy trzecich miejsc po 3 piłki dla swych szkół. Od pierwszego do dwudziestego biegu w biegach młodzieżowych wzięło udział 22.083 uczniów.
Wyniki XX Biegu Lechitów 1
Wyniki XX Biegu Lechitów 2
Wyniki XX Biegu Lechitów 3
Miłym akcentem było wręczenie Srebrnej Odznaki Polskiego Związku Lekkoatletyki Lechowi Drożdżyńskiemu zaangażowanemu od 17 lat w Bieg Lechitów, o którą odznakę wnioskowała Federacja Klubu Biegacza.
W sobotni wieczór poprzedzający jubileuszowy bieg w Miejskim Ośrodku Kultury została otwarta wystawa poświęcona dziewiętnastoletniej historii Biegu Lechitów. Wystawę przygotował z materiałów własnych Janusz Michałowski. Otwarcie wystawy było też okazją do wspomnień i wręczenia specjalnych przygotowanych certyfikatów dla uczestników wszystkich dwudziestu biegów, a także promocji książki Zbigniewa Cendrowskiego pt. „Będę żył 107 lat” poświęconej w całości propozycjom form aktywności ruchowej i ogólnie trybu życia, który pozwoli cieszyć się zdrowiem przez wiele lat.
Opracowano na podstawie komunikatów i artykułu R. Kossakowskiego – „Przemiany na szlaku Piastowskim” z dn. 13.06.1997 r.

W XXI Biegu Lechitów faworytem był gnieźnieński maratończyk z klubu Altom, Andrzej Krzyścin. W niedzielne przedpołudnie na starcie głównego biegu w Ostrowie Lednickim stanęło 99 biegaczy, trzy osoby niepełnosprawne, poruszające się na wózkach oraz dwóch łyżwo-rolkarzy, reprezentujących poznańską Maltę Group.
Najpierw, w ramach Młodzieżowego Biegu Lechitów rozegranych zostało na ulicach Gniezna sześć biegów w trzech kategoriach wiekowych oddzielenie dla dziewcząt i chłopców. Zmagano się na dystansach od 400 do 1200 m. W drugiej części odbyły się biegi sztafetowe szkół podstawowych i ponadpodstawowych. W biegach młodzieżowych wystartowało 680 uczniów.
Na poszczególnych dystansach zwyciężyli:
400 m – Patrycja Jóźwiak – Czerniejewo i Alan Kamiński – Działyń
800 m – Marlena Czeplińska i Grzegorz Rożyński, oboje Kowalewo Pomorskie
1200 m – Magdalena Garstka – Bytów i Tomasz Szajda – Gniezno
W rywalizacji sztafet na dystansie 10 x 800 m w gronie szkół podstawowych zwyciężyła reprezentacja SP Złota Wieś Wielka przed SP Czerniejewo i SP nr 9 z Gniezna. Zmagania sztafet szkół ponadpodstawowych wygrała drużyna Zespołu Szkół Ekonomiczno-Odzieżowych przed I Liceum Ogólnokształcącego i Zespołem Szkół Rolniczych.
O godzinie 10.00 wystartowali tradycyjnie już z Ostrowa Lednickiego, sprzed bramy Małego Skansenu uczestnicy biegu głównego. Najszybciej 20 kilometrową atestowana trasę przebył łyżworolkarz, 48 – letni Marceli Koralewski. Jak sam wspomina „Trasa były dobra do momentu wjazdu do Gniezna. Tutaj musiałem zmagać się z brukiem na ostatnim odcinku biegu”. Przed biegaczami, pierwsi zameldowali się wózkarze. W tej grupie pierwszym był Bogdan Król z Ornety, reprezentujący elbląski „Start”.
Godzinę, 5 minut i 52 sekundy potrzebował zawodnik gnieźnieńskiego Altom – Andrzej Krzyścin, by przybiec jako pierwszy z Ostrowa Lednickiego do Gniezna. Drugi na mecie w pięć sekund później wbiegł Klaudiusz Kozłowski. Obaj już od piątego kilometra po starcie, razem postanowili uciec reszcie biegaczy. Z relacji zawodników wynikało, że płaska trasa bez większych wzniesień i dobra pogoda sprawiały bieg przyjemnym. Trzecie miejsce przypadło Wiesławowi Szulcowi z Torunia, który był gorszy od zwycięzcy o 7 minut i 16 sekund. Wśród kobiet najlepszą była Małgorzata Bukowska z bydgoskiego „Orła” jej czas 1:28,47. Z relacji po biegu od Pani Małgorzaty wiemy, że traktował Bieg Lechitów jako dobre przygotowanie do Maratonu w Lęborku. Triumfator biegu A. Krzyścin otrzymał z rąk prezydenta Gniezna B.Trepińskiego nagrodę pieniężną w wysokości 1500 złotych i puchar ufundowany przez Oficynę Wydawniczą „Głos Wielkopolski”. Poza tym redakcja gazety ufundowała upominki dla trzech najlepszych gnieźnian, najszybszej kobiety, zawodników startujących na wózkach i rolkach oraz dziewięciu „wiernych Lechitów”. Nie pominięto także najstarszych uczestników 66 letnich: Henryka Pade i Zbigniewa Cendrowskiego.
Patronat medialny objął „Głos Wielkopolski” Radio „Merkury” i TV „Poznań”.
Opracowano na podstawie komunikatów i artykułu Jarosława Walerczaka – „Głos Wielkopolski” z dn. 15.06.1998 r.

Ogólnopolski Bieg Lechitów poprzedził start młodych biegaczy, uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Na dystansach od 400 do 1200 m zmagano się na ulicach Gniezna. Na dystansie 400 m – najlepszymi byli: Monika Siergiej i Krzysztof Kazanowski z Kowalewa Pomorskiego.
Na 800 m dziewcząt zwyciężyła Anna Siebers z Kowalewa Pomorskiego, a wśród chłopców Radosław Szczepanik SP nr 1 z Gniezna. Bieg na 1200 m wygrali również zawodnicy z Kowalewa Pomorskiego – Marlena Cieplińska i Jacek Jankowski. Ostatnia konkurencja były biegi sztafetowe na dystansie 800 m. Najszybciej przebiegli uczniowie SP z Czerniejewa przed SP nr 1 i nr 7 z Gniezna. Wśród szkół średnich zwyciężył ZSZ nr 4 pokonując II LO i ZSEO –wszystkie z Gniezna.
Najwięcej emocji wywołał bieg główny na starcie którego stanęło 116 biegaczy m.in.: z Warszawy, Torunia, Kościana, Poznania, Mysłowic oraz Tych. 20 km najszybciej pokonał gnieźnianin Dariusz Kruczkowski, na co dzień reprezentujący barwy „Zawiszy” Bydgoszcz.
D. Kruczkowski wielokrotny medalista Mistrzostw Polski ustanowił nowy rekord trasy Biegu Lechitów wynikiem: 1:02,08. Decydującym o losach biegu okazał się 5 kilometr na którym od stawki zawodników uciekli poznaniak Daniel Lorenz, Karol Dołęga z Oleśnicy i Dariusz Kruczkowski.
Najwięcej sił zachował Kruczkowski wyprzedzając o 8 sekund drugiego na mecie Loreza i o 22 sekundy trzeciego Dołęgę. Zwycięzca nie ukrywał wielkiego zadowolenia. Jak wspominał, najwyższą lokatą jaką do tej pory uzyskał było drugie miejsce zdobyte cztery lata wcześniej. Za swoje osiągnięcie D. Kruczkowski otrzymał z rąk wice prezydenta Andrzeja Grzelaka nagrodę pieniężną w wysokości 1500 zł. Natomiast puchar ufundował „Głos Wielkopolski”.
W kategoriach wiekowych wyniki biegu głównego przedstawiały się następująco:
Kategoria 30–39 – Karol Dołęga z Oleśnicy
Kategoria 40-49 – Marian Kapitańczyk z Poznania
Kategoria 50-59 – Stefan Filipczak z Wrześni
Kategoria powyżej 60 lat – Roman Skiba Z Grudziądza.
Wśród kobiet zwyciężyły torunianki Magdalena Klammer, przed Magdalena Raniszewską i Elżbietą Czerniak z Borzykowa. Najstarszym biegaczem był 67 letni Zbigniew Cendrowski z Warszawy.
Opracowano na podstawie komunikatów i artykułów Huberta Maciejewskiego – „Przemiany na szlaku Piastowskim” z dn. 18.06.1999 r.; Jarosława Walerczaka – „Głos Wielkopolski” z dn. 15.06.1999 r.

Aż 2200 kilometrów przebiegli w sumie uczestnicy 23 biegów z Ostrowa Lednickiego do Gniezna. Ten najstarszy z biegów masowych w Polsce cieszy się niezmienną popularnością, wśród biegaczy z całego kraju.
Tym razem na starcie stanęło 111 uczestników, w tym 7 pań. Po wiosennym biegu ulicznym na 10 km, w którym gnieźnianie stawili czoła „reszcie świata” w osobach dwóch Kenijczyków, tym razem rywalizowali z „reszta kraju”. Andrzej Krzyścin, Klaudiusz Kozłowski i Marcin Wojciechowski postarali się, żeby gnieźnieński tercet jako pierwszy zameldował się na mecie. Po raz pierwszy w 23-letniej historii Biegu Lechitów na „pudle” stanęło trzech mieszkańców Gniezna. Sukces był wynikiem dobrego przygotowania i właściwej taktyki na trasie.
W tym roku bieg utrudniała pogoda przez panujący upał, który jak twierdzili zawodnicy był zbyt duży na spacer, a co dopiero na bieg. Dodali jednak, iż cały trud biegu rekompensuje zadowolenie z wygranej. Triumfujący A. Krzyścin uzyskał wynik 1:08,25. Cała trójka cieszyła się z wygranej i jak podkreślali pokonali największego rywala, którym był Wojciech Staniszewski z Poznania. To właśnie poznaniak, po starcie objął prowadzenie. Atakowano go kilkakrotnie. Dopiero około 10 km wyprzedził go K. Kozłowski, potem A. Krzyścin i wreszcie M. Wojciechowski reprezentujący barwy WKS Oleśniczanka. Dla Krzyścina zwycięstwo w XXIII Biegu Lechitów było już siódmą wygraną w biegach w tym roku.
W rywalizacji kobiet startowało siedem zawodniczek z których najlepszą była Agnieszka Wiśniewska z Wąbrzeźna jako 27 na mecie. Z osiemnastoosobowej grupy gnieźnian biegli: Grzegorz Kowalski – 14 miejsce, Mariusz Adamczyk – 17, Zenon Lurka – 34, Remigiusz Czaczyk – 44, Ryszrd Kusy – 55, Wojciech Łącki – 56, Wojciech Gola – 63, Roman Sawicki – 72, Henryk Borowczyk – 73, Wojciech Wesołowski – 81, Andrzej Leuz – 82, Lech Salita – 85, Waldemar Gandurski – 91, Sławomir Graczyk – 96, Michał Kołodziński – 108, Jaromir Dziel – 111. Zawodnicy z Łubowa Marzena Barabasz i Andrzej Szablewski uplasowali się kolejno na 83 i 101 miejscu.
Najstarszym zawodnikiem był 67 letni Edmund Prokopowicz z Warszawy. Ośmiu było „wiernych Lechitów”. Nie zabrakło także sprawnych inaczej, których było trzech.
Organizatorami biegu byli: Urząd Miejski, Urząd Marszałkowski w Poznaniu, Zarząd Główny SZS w Warszawie, Urząd Gminy w Łubowie, Komenda Hufca ZHP oraz Medyczne Studium Zawodowe.
Młodzież rywalizowała na sześciu dystansach oraz w biegach sztafetowych. Łącznie wzięło udział 631 uczniów. Najlepszymi na poszczególnych dystansach okazali się:
400 m – dziewczęta: 1. Kamila Nowakowska – Orzechowo, 2. Mariola Kryszak – Orzechowo, 3. Dagmara Gołębiowska – Pobiedziska.
400 m – chłopcy: 1. Grzegorz Brzewiński – Orchowo, 2. Adrian Sułkowski – SP nr 5 Gniezno, 3. Patryk Różycki – SP nr 5 Gniezno.
800 m – dziewczęta: 1. Marta Lewandowska – Orchowo, 2. Agnieszka Kozubińska – SP nr 7 Gniezno, 3. Magdalena Chmielewska – Zieleń,
800 m – chłopcy: 1. Bartosz Chabowski – SP 2 Witkowo, 2. Dawid Zastawa – Lednogóra,
3. Michał Migdałek – Pobiedziska.
1200 m- dziewczęta: 1. Agnieszka Lewandowska – Wabrzeźno, 2. Magdalena Stanny – AZS Poznań, 3. Anna Bachorz – Poznań
1200 m – chłopcy: 1. Tomasz Kowalski – ZSZ nr 4 Gniezno, 2. Tomasz Winkiel – ZSZ nr 2 Gniezno, 3. Piotr Staszewski – III LO Gniezno.
W biegach sztafetowych rywalizowało 18 drużyn szkół Podstawowych i Gimnazjów oraz 6 sztafet szkół ponadgimnzjalnych. W klasyfikacji łącznej wyniki były nastepujące:
Szkoły Podstawowe i Gimnazja: 1. SP nr 12 Gniezno, 2. Gimnazjum nr 1, 3. Gimnazjum nr 3.
Szkoły Ponadgimnazjalne: 1. ZSEO nr 1 Gniezno, 2. II LO Gniezno i 3. ZS Rol. Gniezno.
Opracowano na podstawie komunikatów i artykułu Krzysztofa Łukasika – „Przemiany na szlaku Piastowskim” z dn. 23.06.2000 r.

Bieg Lechitów ponownie przeniesiono na wrzesień. Marcin Panfil z Turka w czasie 1:04,19 zwyciężył w kategorii open XXIV Ogólnopolskiego Biegu Lechitów. Tuż za turczaninem przybiegł K. Kozłowski z czasem: 1:04, 43. W niedzielnych zawodach mimo wyjątkowo niesprzyjającej aury – padał deszcz i wiał silny wiatr – udział wzięło 87 biegaczy z całej Polski, w tym dziewięciu na wózkach.
Zwycięzca M. Panfil po biegu powiedział, że zna bardzo dobrze swoich rywali, często spotykał się na biegach z K. Kozłowskim jednak dziś miał lepsza kondycje i na dwa kilometry przed metą zaatakował i wygrał. Zdobywca drugiego miejsca nie ukrywał apetytu na wygraną. Tym bardziej, że wśród zawodników zabrakło jego kolegów Krzyścina i Kruczkowskiego. Podkreślał, że przegapił moment kryzysowy pod górkę na ul. Tumskiej, gdzie stracił szanse na pierwsze miejsce. Trzecie miejsce zajął reprezentant Mogilna – Robert Łuczak 1:07,15. Następnie cała trójka wzięła udział w uroczystej dekoracji podczas której prezydent Gniezna B. Trepiński wręczył okazałe puchary, a dla triumfatora „cenną” pomarańczową kopertę.
Najszybsza wśród pań okazała się Magdalena Lisicka z Gdyni pokonując trasę w czasie 1:16,57. Po biegu przyznała, radosna z uzyskanego miejsca, że bardzo pomógł jej wiatr w plecy, nie czuła wielkiego zmęczenia. Zdziwiła ja wysoka lokata blisko czołówki, co tym bardziej podkreślało jej znakomite przygotowanie kondycyjne. Stwierdziła również, że najlepsi polscy zawodnicy brali w tym dniu udział w Mistrzostwach Polski w półmaratonie w Pile. Drugą kobieta na mecie była Lucyna Kuklińska-Nurkowska z Lęborka 1:21,30, a trzecia Magdalena Raniszewska z Torunia 1:22,18.
W klasyfikacji osób niepełnosprawnych najlepszą trójkę kobiet stanowiły: Irena Pienio 1:13,15, przed Ewa Warelis 1:15,52 – obie ze Szczecina. Wśród panów na pierwszym miejscu przyjechał Tomasz Hamerlak z Bielska Białej 00:45,50, przed Arkadiuszem Skrzypińskim ze Szczecina 00:46,50 i Andrzejem Drelichem z Gorzowa 00:46,55.
W kategoriach wiekowych wygrali:
Do 26 lat – Marcin Panfil z Turka, przed Robertem Łuczakiem z Mogilna i Błażejem Stańkiewiczem z Ostromecka (1:07,50).
30-39 – Klaudiusz Kozłowski, przed Markiem Pankau z Gdyni 1:12,54 i Zenonem Lurko z Gniezna 1:13,57.
40-49 – Janusz Stańczak z Poznania 1:09,10, przed Andrzejem Świątkiem z Widziszewa
1:11, 25 i Leszkiem Nowickim z Inowrocławia 1:15,39.
50-59 – Grzegorz Kowalski z Gniezna 1:13,25, przed Bogdanem Kruczkowskim z Gniezna (tatą Darka) 1:37,38 i Henrykiem Czerniakiem z Kołaczkowa 1:23,10.
60 i starsi – Wojciech Grochockiz Poznania 1: 30,40, przed Edmundem Skweresem z Gniezna 1:32,39 i Andrzejem Wegnerem z Poznania 1:36,58.
Zawodom towarzyszył Młodzieżowy Bieg Lechitów. Podczas którego rozegrano osiem biegów w czterech kategoriach wiekowych.
Na 400 m – najlepszymi byli: Barbara Ratajczak i Dariusz Kowalczyk.
600 m – Marta Andrzejczak i Grzegorz Brzeziński
800 m – Marlena Cierpiszewska i Tomasz Pakulski
1200 m – Mariola Dąbrowska i Tomasz Kowalski
W biegach sztafetowych szkół podstawowych wygrała reprezentacja Mieleszyna. Wśród Gimnazjów wygrała „trójka” z Gniezna, ze szkół ponadgimnazjalnych triumfowało I LO przed ZSEO.
Organizatorzy XXIV Biegu Lechitów mogli mówić o pełnym sukcesie. Pomogła w tym współpraca z Urzędem Miejskim, Urzędem Marszałkowskim w Poznaniu, Zarządem Głównym SZS, Urzędem Gminy w Łubowie, Gnieźnieńskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji, Gnieźnieńskim Klubem Olimpijczyka, Komenda Hufca ZHP, Medycznym Studium Zawodowym i licznych sponsorów. Patronat nad zawodami objęły m.in.: redakcje „Przemian na Szlaku Piastowskim” i Radio Gniezno.
Wyniki XXIV Biegu Lechitów
Opracowano na podstawie komunikatów i artykułu Joanny Szczerby – „Przemiany na szlaku Piastowskim” z dn. 21 09 2001 r.

Dzień przed zawodami w Miejskim Ośrodku Kultury przy ul. Łubieńskiego w Gnieźnie otwarta została wystawa autorstwa J. Michałowskiego poświęcona 25 letniej historii Biegu Lechitów.
Na sobotnim spotkaniu J. Michałowski, sędzia główny 20 pierwszych biegów, wręczył w imieniu Z. Cendrowskiego medale „Przyjaciel Sportu Szkolnego” prezydentowi B. Trepińskiemu, Andrzejowi Grzelakowi wice prezydentowi i dyrektorowi GOSiR-u i Jackowi Mańkowskiemu. Były też medale 40 –lecia Szkolnego Związku Sportowego, które otrzymały osoby związane z organizacją Ogólnopolskiego Biegu Lechitów.
Siedemdziesięcioro ośmioro uczestników, w tym dwie kobiety, stanęło w niedzielę 9 czerwca na starcie Jubileuszowego XXV Biegu Lechitów. Od ćwierć wieku biegacze rywalizują na historycznej trasie, która przed tysiącem lat przebył cesarz niemiecki Otton III.
Ton rywalizacji od początku biegu nadawali dwaj gnieźnianie: A. Krzyścin i D. Kruczkowski systematycznie powiększając przewagę nad pozostałymi zawodnikami. Początkowo wydawało się, że bezpośrednie zmagania tej dwójki zawodników przyniosą rekord trasy. Niestety dość znaczna i nagła zmiana warunków pogody (silny wiatr z przodu) do połowu dystansu sprawiła, że rezultat zwycięzcy był gorszy od poprzedniego rekordu o ponad 2 minuty. Ostateczna rywalizacja o pierwsze miejsce rozegrała się w zasadzie tuż przed metą.
Dysponujący nieco większą szybkością D. Kruczkowski, który dzień wcześniej w Szczecinie został Mistrzem Polski w biegu na 10 km, rozstrzygnął rywalizacje na swoją korzyść wygrywając w czasie 1:04,11. Tylko dwie sekundy później jako drugi wbiegł A. Krzyścin. Następni zawodnicy zaczęli finiszować dopiero po ponad 5 minutach. Trzecią lokatę zajął Andrzej Baran z Kalisza 1:09,26.
Wśród kobiet najlepszą okazała się Ewa Napierała z Widziszewa 1:37,37 na 49 miejscu w klasyfikacji generalnej. Druga była Donata Krzyścin 2:13,45 na 77 miejscu.
Oprócz klasyfikacji generalnej mężczyzn i kobiet prowadzono również klasyfikację w grupach wiekowych. Wyniki były następujące:
Do 29 lat – D. Kruczkowski, przed Tomaszem Szajdą (1:14,46) – na miejscu 7 i Romanem Solarkiem (1:17,48) – na 10 pozycji.
30-39 lat – A. Krzyścin, przed A. Baranem i Dariusza Cichorka z Kalisza (1:09,33) na 4 miejscu.
40-49 lat – pierwszy był Andrzej Świątek Widziszewa (1:12,52) – 5 pozycja, przed Jackiem Matuszewskim z Jarocina (1:17,48) – 9 miejsce i Władysławem Przybyłem ze Środy Wielkopolskiej (1:19,39) – na 14 miejscu.
50-59 lat – Grzegorz Kowalski z Gniezna (1:16,09) – 8 miejsce, wyprzedzając Ryszarda Szulca z Milicza (1:20,09) – 15 miejsce i Leszka Żuchowskiego z Łaska (1:23,18) – 23 miejsce.
Kategorie 60 lat i starsi wygrał Andrzej Jabłoński z Kalisza (1:29,52) – 33 miejsce, przed Ireneuszem Piaseckim z Czempinia (1:42,48) – 60 miejsce i Edmundem Prokopowiczem z Warszawy (1:43,05) na 62 pozycji.
Na mecie XXV biegu zameldowała się ósemka „wiernych Lechitów”. Zajęli oni następujące pozycje: 27. – Hieronim Olejniczak (1:27,32), 39. – Stefan Dobak z Szamotuł (1:31,27), 52. – Henryk Borowczyk (1:39,18), 61. – Wojciech Wesołowski (1:42,59),
62. – Edmund Prokopowicz (1:43,05), 74. – Kazimierz Oparka (2:02,03) i 75. – Jerzy Ejsmund (2:05,56).
Przed rozegranym biegiem głównym odbyły się biegi młodzieżowe. W rywalizacji indywidualnej stanęło 324 uczniów. Wyniki poszczególnych dystansów przedstawiają się następująco:
Szkoły Podstawowe
400 m – dziewczęta: 1. Weronika Macioszek SP Mieleszyn, 2. Zuzanna Świniarska Sp Witkowo, 3. Inga Skotarczak SP Mieleszyn.
400 m – chłopcy: 1. Adrian Wucki SP nr 2 Witkowo, 2. Przemysław Ciesielski SP Działyń,
3. Hubert Klimecki SP Mieleszyn.
600 m – 1. Monika Siergiej LKS „Promień” Kowalewo Pomorskie, 2. Marta Andrzejczak SP nr 2 Witkowo, 3. Sara Książek SP Mieleszyn.
600 m – chłopcy: 1. Damian Stefaniak SP nr 2 Witkowo, 2. Tomasz Owczarzak SP nr Witkowo, 3. Hubert Grzesiak SP Łubowo.
Gimnazjaliści
800 m – dziewczęta: 1. Anna Siebers LKS „Promień” Kowalewo Pomorskie, 2. Patrycja Talar Gimnazjum Pobiedziska, 3. Marta Lewandowska Gimnazjum Orchowo.
800 m – chłopcy: 1. Marek Bednarek Gimnazjum Łubowo, 2. Paweł Tylkowski Gimnazjum Witkowo, 3. Marek Iwiński Gimnazjum nr 2 Gniezno.
Szkoły ponadgimnazjalne
1200 m – dziewczęta: 1. Mariola Dąbrowska ZSTech. Poznań, 2. Katarzyna Nowak Orchowo, 3. Marlena Terechowicz I LO Gniezno.
1200 m – chłopcy: 1. Bartosz Kubalewski ZSEO Gniezno, 2. Tomasz Kropkowski Kowalewo Pomorskie, 3. Łukasz Chmielewski ZSZ nr 2 Gniezno.
Rozegrano współzawodnictwo sztafetowe na dystansie 10×800 m, przy czym każda reprezentacja musiała składać się z 5 dziewcząt i 5 chłopców. Do rywalizacji przystąpiły w sumie 24 drużyny: 11 szkoły podstawowe, 9 gimnazjalnych i 4 ponadgimnazjalnych. W kategorii szkół podstawowych pierwsze trzy miejsca zajęły: 1. SP nr 2 Witkowo,
2. SP Lednogóra, 3. SP Mieleszyn. Wśród Gimnazjów najlepsze były: 1. Witkowo,
2. Gimnazjum nr 1 Gniezno, 3. Gimnazjum Mieleszyn. Rywalizacje szkól ponadpodstawowych wygrało II LO, przed ZSZ nr 3 II Gniezno i ZSZ nr 3 I Gniezno.
Opracowano na podstawie komunikatów i artykułu R. Kossakowskiego – „Przemiany na szlaku Piastowskim” z dn. 12.06.2002 r.

Zanim przeprowadzono bieg, Organizatorzy zmienili trasę wydłużając ją z 20 km do pół maratonu. Biegacze nie rywalizowali już na trasie krajowej „piątki” ale zmierzali do Gniezna z Ostrowa Lednickiego przez Dziekanowice, Siemianowo, Komorowo, Owieczki i Braciszewo.
Od początku prowadzenie objął ubiegłoroczny triumfator D. Kruczkowski. Za jego plecami o drugi miejsce walczyli Rosjanin Andriej Iwanow i Klaudiusz Kozłowski. Na półmetku Kruczkowski odbiegł znacznie od wspomnianej dwójki uzyskując 1 minutową przewagę. Pięć kilometrów przed metą ta przewaga wzrosła do 2 minut, a Kozłowski wyprzedzał Iwanowa o 25 sekund. Na mecie zlokalizowanej przy ul. B. Chrobrego pierwsi pojawili się zawodnicy na wózkach inwalidzkich. Zwyciężył Ireneusz Sądek z Ornety 39 min. 48 sek. Drugi był Edward Kalinowski z Zielonej Góry 1:03,39, a trzeci Lech Jabłoński z Poznania 1:06,02.
Dariusz Kruczkowski minął linie mety w czasie 1:06,21 wyprzedzając Klaudiusz Kozłowskiego 1:09,16 i Andrieja Iwanowa 1:09,54. Najlepsza z kobiet Karina Szymańska – Wiśniewska z Kowalewa Pomorskiego ukończyła bieg w czasie 1:16,56 zajmując 13 lokatę w klasyfikacji open. Druga była Anna Wiśniewska z Białego Boru 1:25,55 na 32 miejscu, a trzecia Agnieszka Golak ze Śremu 1:26,16 zajmując 33 pozycję. Najlepsza gnieźnianka Arleta Ludwiczak była dziewiąta z czasem 1:51,52, zajmując 106 lokatę w klasyfikacji generalnej.
W kategoriach wiekowych wyniki wyglądały następująco:
19-29 – 1. D. Kruczkowski, 2. A. Iwanow, 3. Karol Łagoda ze Śremu 1:11,46 na 4 miejscu,
30-39 – 1. K. Kozłowski, 2. Zenon Lurka z Gniezna 1:23,03 – 18 miejsce, 3. Mariusz Adamczyk z Gniezna 1:24,49 na 24 pozycji.
40-49 – 1. Waldemar Lisicki z Gdyni 1:13,16, na 6 miejscu, 2. Marian Świtoń z Bukownicy 1:16, 22 na 10 miejscu, 3. Józef Branderburg z Topiewa 1:16,50 na 12 miejscu
50-59 – 1. Zdzisław Kazibut z Poznania 1:16,28 na 11 miejscu, 2. Grzegorz Kowalski z Gniezna 1:22,50 na 17 miejscu i 3. Waldemar Reda z Torunia 1:31, 25 na 39 miejscu.
60 i starsi – 1. Edmund Prokopowicz z Warszawy1:46,51 na 99 miejscu, 2. Mietas z Pobiedzisk 1:53,49 na 110 miejscu i 3. Jerzy Ejsmund 1:58,16 na 124 miejscu.
Ogółem bieg ukończyło 148 biegaczy. W trakcie dekoracji zawodników nagrody otrzymali zwycięzcy biegu open i niepełnosprawni. Uhonorowanych zostało również ośmiu „wiernych Lechitów”. Uzyskali oni następujące wyniki:
Stefan Dobak 1:32,30 – 40 miejsce; Hieronim Olejniczak 1:34,05 – 46 miejsce; Wojciech Wesołowski 1:43,13 – 78 miejsce; Edmund Prokopowicz 1:46,51 – 102 miejsce, Jerzy Nawrot 1:53,54 zajmując 115 miejsce; Henryk Borowczyk 1:57,09 – 121 miejsce oraz Jerzy Ejsmund 1:58,16 na 127 miejscu i Kazimierz Oparka 2:17, 09 zajmując 144 miejsce.
Podczas ceremonii dekoracji biorący aktywny udział w biegu Jaromir – Dziel prezydent Gniezna, wręczył pamiątkowy Medal Milenijny Zjazdu Gnieźnieńskiego J. Michałowskiemu, jednemu z pomysłodawców imprezy, pełniącego funkcję sędziego głównego pierwszych dwudziestu biegów.
Tradycyjnie, oprócz biegu głównego odbyły się biegi młodzieżowe. W poszczególnych kategoriach zwyciężyli:
Szkoły Podstawowe, klasy I-III – dziewczęta: 1. Klaudia Jasińska z Karniszewa, 2. Wiktoria Kulpińska z Czerniejewa, 3. Daria Zięba z Łopienna; chłopcy: Patryk Ziółkowski z Witkowa, 2. Krzysztof Łukaszewski i 3. Szymon Grzechowiak obaj z Karniszewa.
Klasy IV-VI – dziewczęta: 1. Monika Wasela z Łopienna, 2. Ewa Błaszak z Orchowa, 3. Joanna Jackowiak z Lednogóry; chłopcy: Przemysław Kubaszewski z Orchowa, 2. Damian Grzesiak z Łubowa, 3. Marcin Wesołowski z SP nr 8 z Gniezna.
Gimnazja – dziewczęta: 1. Agnieszka Wareńczak – Witkowo, 2. Sara Książek – Mieleszyn,
3. Monika Siergiej – Kowalewo. Chłopcy: 1. Albin Stec – Łubowo, 2. Adrian Olejnik – Łubowo, 3. Wiktor Bartz – Orchowo.
Szkoły Ponadgimnazjalne, dziewczęta: 1. Mariola Dąbrowska – Olimpia Poznań, 2. Marta Lewandowska I LO, 3. Magdalena Chmielewska LO Trzemeszno; chłopcy: 1. Bartosz Kubalewski – ZSEO Gniezno, 2. Błażej Owczarzak – ZST Śrem, 3. Marek Bednarek – ZSEO Gniezno.
W rywalizacji sztafet, w gronie szkół podstawowych zwyciężył zespół SP nr 2 z Gniezna, przed SP Żydow i SP nr 2 Witkowo. Wśród Gimnazjów triumfowała ekipa z Witkowa, przed Mieleszynem i Gimnazjum nr 4 z Gniezna. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych pierwsze miejsce zajęło I LO z Gniezna wyprzedzając ZSEO i II LO również z Gniezna.
W gronie starujących znalazła się grupa VIP-ów. Wśród nich byli: Jaromir Dziel prezydent Gniezna, Ireneusz Niewiarowski poseł, Zbigniew Friebe i Tomasz Kościński profesorowie poznańskiej Akademii Medycznej oraz Ryszard Grobelny prezydent Poznania.
XXVI Bieg Lechitów zdobył certyfikat „Złotego Biegu 2003 r.”. Przy podejmowaniu decyzji o przyznaniu certyfikatu brane były pod uwagę m.in.: medialność czyli sposób informacji o biegu, liczba uczestników oraz organizacja i sposób przeprowadzenia imprezy. Nadanie certyfikatu odbyło się podczas konferencji Polskiego Stowarzyszenia Biegów w Spale i został on przekazany na ręce dyrektora biegów i jednocześnie dyrektora GOSiR – Jacka Mańkowskiego.
Opracowano na podstawie komunikatów i artykułu R. Kossakowskiego – „Przemiany na szlaku Piastowskim” z dn. 03.10.2003 r.

W niedzielę, na trasie z Dziekanowic do Gniezna rozegrano kolejną edycję biegu. Do zmagań przystąpiło 232 biegaczy i 2 zawodników na wózkach inwalidzkich. Rywalizacje ukończyły 240 osób.
Wśród wózkowiczów triumfował Edward Kalinowski z Zielonej Góry – 59:27, przed Jerzym Soboniem ze Świebodzina – 1:02,39.
W biegu głównym, na początku ton rywalizacji nadawało trzech zawodników: Krzysztof Bartkiewicz z Torunia, Wojciech Staniszewski z Poznania i Błażej Stankiewicz z Ostromecka. Na siódmym kilometrze Stankiewicz zaczął odstawać od dwójki prowadzących. Na 12 kilometrze K. Bartkiewicz biegł już samotnie po zwycięstwo, wygrywając w czasie
1:11,24. Jeszcze na trzy kilometry przed meta W. Staniszewski miał bezpieczną przewagę i zanosiło się, że to on zajmie drugie miejsce. Tymczasem B. Stankiewicz zaprezentował znakomitą dyspozycję w końcówce zawodów i minął metę jako drugi z czasem 1:13,07, wyprzedzając W. Staniszewskiego dokładnie o pół minuty.
Najlepszy z gnieźnian Tomasz Szajda był siódmy z czasem 1:17, 47. W rywalizacji kobiet dwa czołowe miejsca na podium zajęły poznanianki: Iliana Jopek 1:32,16 przed Ewą Zielińską 1:36,00. Trzecia była Marta Lewandowska z Torunia 1:37,45. Najlepsza gnieźnianka Arleta Ludwiczak zajęła ósma pozycję.
Po zakończeniu zmagań zwycięzcy biegu głównego powiedzieli, że bardzo ich cieszy ta wygrana, a ciepła pogoda była sprzyjająca. Nawet niedawna kontuzja i dwu miesięczna pauza w bieganiu dla Iliany Jopek odeszły w zapomnienie. K. Bartkiewcz uznał obecny sezon za najbardziej udany w jego karierze. Po zwycięstwach w dwóch maratonach w Niemczech i Włoszech liczył na ostrą rywalizacje w Gnieźnie. Dziwić może fakt, ale K. Bartkiewicz nie trenuje w żadnym klubie, biegi uprawia amatorsko łącząc sport z turystyką. Miła atmosfera i bliskość od rodzinnej miejscowości będą motywować do kontynuowania startów w Biegu Lechitów.
W poszczególnych grupach wiekowych zwyciężyli:
19-29 – K. Bartkiewicz,
30-39 – Piotr Danielski z Bydgoszczy – 8 miejsce,
40-49 – Janusz Stańczak z Poznania – 4 miejsce,
50-59 – Zdzisław Kazibut z Poznania – 11 miejsce,
60 i starsi – Zygfryd Liban z Tczewa – 30 miejsce.
W ramach XXVII Biegu Lechitów rozegrano Mistrzostwa Polski lekarzy. Zwyciężył Paweł Paliga z Głogowa – 9 miejsce, przed Jackiem Baćmagą z Lublina – 12 miejsce i Łucjanem Habiedą z Frydmanu – 18 miejsce. Wśród pań Mistrzynią Polski lekarek została Marta Lewandowska wyprzedzając Joannę Bestrzyńską z Gąbek na 7 miejscu i Beatę Zbysław z Iławy na 10 miejscu. W gronie startujących byli: Jaromir Dziel i Ryszard Grobelny.
Imprezą towarzyszącą od lat są biegi młodzieżowe. W rywalizacji indywidualnej wzięło udział 473 zawodniczek i zawodników. Do startu w biegach sztafetowych zgłosiło się 26 drużyn dziesięcioosobowych. Na dystansie 400 m uczniów klas I-III triumfowali:
Paulina Adam z SP Owieczki, 2. Katarzyna Kiestrzyńska z SP nr 2 Witkowo, 3. Aneta Szymańska z SP Karniszewo; chłopcy: 1. Tymoteusz Kiełczewski Sp nr 2 Witkowo,
Mateusz Pietrowski SP nr 2 Witkowo, 3. Krystian Śledziński SP Łopienno.
Uczniowie klas IV-VI rywalizowali na dystansie 600 m. Najlepszymi okazali się :
1. Weronika Macioszek SP Mieleszyn, 2. Mirella Lisiecka SP Szczytniki Duchowne,
3. Monika Wasela SP Łopienno. Wśród chłopców: 1. Grzegorz Szreyman SP nr 2 Witkowo, 2. Jan Matławski SP nr 3 Gniezno, 3. Szymon Przybylski SP 12 Gniezno.
Gimnazjaliści mieli do pokonania trasę 800 m. Czołowe lokaty zajęli:
1. Sara Książek Mieleszyn, 2. Monika Łykowska Trzemeszno, 3. Marika Wruczyńska Mieleszyn. Chłopcy:
1. Adrian Olejnik Łubowo, 2. Hubert Grzesiak Łubowo, 3. Sebastian Siwka Gimnazjum nr 2 Gniezno.
W biegach sztafetowych wśród szkół podstawowych wygrała reprezentacja SP nr 2 Witkowo, przed SP Mieleszyn i SP Orchowo. Najlepszym Gimnazjum zostało Witkowo, przed Mieleszynem i Kłeckiem. Wśród szkół ponadgimnazjalnych triumfowało II LO Gniezno przed ZSP nr 3 Gniezno i ZSEO Gniezno.
Po raz drugi Bieg Lechitów został nagrodzony certyfikatem „Złotego Biegu 2004 r.”
Opracowano na podstawie komunikatów i artykułu R. Kossakowskiego – „Przemiany na szlaku Piastowskim” z dn. 22.09.2004 r.

W sobotę rozegrano 28 edycję Biegu Lechitów i VIII Mistrzostwa Polski Lekarzy. Patronat honorowy nad „biegowym świętem Gniezna” objęła Irena Szewińska. Dopisała frekwencja, bo na bieg ukończyło 267 zawodników.
Długość atestowanej trasy wynosiła 21 km i wiodła ona z Ostrowa Lednickiego przez Dziekanowice, Siemianowo, Komorowo, Owieczki, Myślęcin, Braciszewo, Skiereszewo na Rynek miasta Gniezna, gdzie usytuowano metę.
W tegorocznej edycji zwyciężył gnieźnianin Andrzej Krzyścin z czasem: 1:10,05. Drugi na mecie najstarszego biegu masowego w Polsce zameldował się również gnieźnianin Klaudiusz Kozłowski z wynikiem o 9 sekund gorszym – 1:10,14, przed Markiem Wasielewskim z Piły, który uzyskał czas 1:12,50. Dużym utrudnieniem dla biegaczy był silny wiatr i wysoka temperatura. W rywalizacji kobiet najlepsza okazała się Elżbieta Buniewska z Ostródy – 1:34,36, która wyprzedziła Katarzynę Chojnacką z Rokietnicy i Agnieszkę Serżysko-Napierałę z Poznania.
W klasyfikacji według kategorii wyniki były następujące:
18-29 lat – Rafał Tryburek z Dolska, przed Tomaszem Szajdą z Gniezna i Rafałem Gniłką z Praszki.
30-39 lat – Andrzej Krzyścin, przed Klaudiuszem Kozłowskim i Markiem Wasielewskim
40-49 lat – Janusz Stańczak z Poznania, przed Damianem Chmielewskim z Trzemeszna i Mirosławem Zębikiem ze Świecia.
50-59 lat – Andrzej Radzymin z Hajnówki, przed Grzegorzem Kowalskim z Gniezna i Janem Łucem ze Swarzędza.
60 lat i więcej – Jan Maczugowski z Kamiennej Górki, przed Witoldem Radkiem z Wałbrzycha i Zygmuntem Kalinowskim z Poznania.
W klasyfikacji pań padły następujące wyniki: w kategorii 19-39 lat pierwsza była Katarzyna Chojnacka, przed Agnieszką Serżysko-Napierałą i Joanna Trawniczek z Bielawy. Wśród gnieźnianek najszybszą okazała się Dagmara Binarsch sklasyfikowana na siódmej pozycji. W kategorii 40 lat i więcej zwyciężyła Elżbieta Buniewska, przed Beatą Talar z Pobiedziska i Elżbietą Czerniak z Borzykowa.
W rywalizacji zawodników podczas VIII Mistrzostw Polski Lekarzy najlepsza z pań został Joanna Bestrzyńska z Gąbek 1:49,51. Na drugiej pozycji Maria Pińczak z Poznania. Wśród panów lekarzy triumfował Paweł Paliga z Głogowa 1:22,59. Tuż za nim Tarasij Ostrowierch z Hajnówki. Najlepszy reprezentant Gniezna w tej kategorii był Wojciech Łącki, który uplasował się na 127 miejscu.
Przed biegiem głównym odbyły się biegi młodzieżowe. W biegach tych wzięło udział 589 uczniów, w tym 263 dziewcząt. W biegach sztafetowych wzięły udział 24 zespoły 10 –cio osobowe. Łącznie liczba młodzieży startująca w tych biegach wyniosła 829 zawodników.
Wyniki przedstawiają się następująco:
400 m – Adam Paulina – Owieczki i Zdrojewski Adam – SP nr 2 Gniezno
600 m – Machińska Kinga – SP nr 3 Gniezno i Ziółkowski Adrian – SP Witkowo
800 m – Łykowska Monika – Gimnazjum Trzemeszno i Hermuła Łukasz – Gimnazjum nr 2
Gniezno
1200 m – Lewandowska Marta – I L.O. Gniezno i Bednarek Marek – ZSE-O Gniezno
Wyniki biegów sztafetowych
Szkoły Podstawowe:
I – SP nr 2 Witkowo
II – SP nr 3 Witkowo
III – SP nr 3 Gniezno
Gimnazja:
I – Gimnazjum Witkowo
II – Gimnazjum Kłecko
III – Gimnazjum nr 3 Gniezno
Szkoły Ponadgimnazjalne:
I – I L.O. Gniezno
II – II L.O. Gniezno
III – ZSE-O Gniezno
Opracowano na podstawie komunikatów i artykułów J. Walerczaka – „Przemiany na szlaku Piastowskim” z dn. 30.09.2005 r.; Macieja Maciejewskiego – „Gnieźnieńskie Wiadomości” z dn. 27.09.2005 r.

W sobotę zmierzyło się 327 biegaczek i biegaczy, w tym 3 zawodników na wózkach. Najwięcej sił do mety zachował Klaudiusz Kozłowski, który po zwycięstwie stwierdził – „wreszcie przybiegłem pierwszy, miałem już dość sześciu drugich miejsc w tym biegu”.
Było to zasłużone zwycięstwo tego ambitnego i doświadczonego gnieźnieńskiego biegacza. Trasa licząca 21.975 metrów była znakomicie znana wielu biegaczom. Tradycyjnie na starcie nie wypalił wysłużony pistolet startowy. Mimo to zawodnicy na znak dany przez Jaromira Dziela. Prezydenta Gniezna, ruszyli do mety. Podczas biegu na zawodników czekała nie planowana niespodzianka. Na ulicy Poznańskiej należało ominąć roboty drogowe, dlatego trasę biegu poprowadzono przez ul. Kłeckoską.
Pierwsi na mecie zjawili się wózkarze. W pewnej odległości za nimi biegli zawodnicy z numerami startowymi 1 i 2: A. Krzyścin oraz K. Kozłowski. Obaj wytrawni biegacze zajmowali wielokrotnie miejsca na podium: Krzyścin siedmiokrotnie był pierwszy, a Kozłowski sześć razy był drugi. Obaj należą do Teamu – ALTOM Gniezno. Trenują razem od lat, znają swoje możliwości i chętnie uczestniczą w biegach masowych w Polsce i za granicą.
Już od startu, panowie Andrzej i Klaudiusz, kontrolowali przebieg rywalizacji. Jednak rywali nie odpuszczali, stale trzymali się blisko nie dając pewności na wygraną. Dodatkowo przeciwnikiem był wiejący w twarz wiatr. Jak wspominali po biegu, próbowali wielokrotnie szarpać i oderwać od pogoni, co dopiero udało się na ulicach Gniezna. Najtrudniej było podbiec na ul. Tumską do Rynku, stromy odcinek drogi był bardzo wyczerpujący. K. Kozłowski dodał, że miał w pamięci wielokrotne drugie miejsce dlatego dał z siebie wszystko. Ogromna wola walki i doświadczenie sportowe pozwoliło K. Kozłowskiemu na zwycięstwo z wynikiem 1:13,33. A. Krzyścin wbiegł na metę 9 sekund później. Trzecie miejsce uzyskał Wojciech Staniszewski ze stratą do zwycięzcy 1 minuty i 33 sekund. Najszybszą z pań była Danuta Pietruszyńska z Międzychodu.
W gronie 24 lekarzy, którzy rozegrali już IX Mistrzostwa Polski najlepiej pobiegł Paweł Paliga z Poznania1:24,21, drugi był Paweł Bartczak z Kalisza1:29.05, a trzeci Paweł Kmieciak z Poznania 1:29,34. Najlepsza panią doktor został Marta Lewandowska z Torunia. W kategorii sprawnych inaczej, w której startowało trzech zawodników, dystans najszybciej pokonał Michał Rosiński z Torunia. Wśród trójki niepełnosprawnych na wózkach najszybszym był znany w całym kraju Zbigniew Wandachowicz ze Szczecina. Pokonał on trasę 21 km w rewelacyjnym czasie 48 minut i 59 sekund.
Jedyny ze startujących obcokrajowców był Laszlo Dunai z partnerskiego miasta Esztergom na Węgrzech. Zajął on 43 lokatę. Wydarzeniem sportowym był udział po raz pierwszy w biegu, Prezesa Polskiego Szkolnego Związku Sportowego „Wielkopolska” Zdzisława Urbańczyka. Po 1 godzinie 40 minutach i 48 sekundach Prezes Urbańczyk przybiegło do mety zajmując 110 miejsce.
Po biegu wszyscy zawodnicy niezależnie od miejsca, otrzymali medale z królem Bolesławem Chrobrym oraz koszulki i prawo do udziału w losowaniu cennych nagród. Dla zwycięzców przygotowano puchary i nagrody rzeczowe.
Wśród „wiernych Lechitów”, elitarnej grupie biegaczy, którzy od samego początku uczestniczą w Biegu Lechitów, pozostała ósemka. Najstarszym jest Edmund Prokopowicz, rocznik 1933.
W biegach młodzieżowych, imprezie towarzyszącej i popularyzującej bieganie, wzięło udział ponad 746 uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Ścigano się na dystansach od 400 do 1200 m.
Na poszczególnych dystansach najlepsi okazali się:
400 m – Ostrowska Eliza i Wiliński Krystian – oboje SP Karniszewo
600 m – Jaworska Natalia – SP Witkowo i Ziółkowski Patryk – SP nr 3 Witkowo
800 m – Piniarska Ewelina – Gimnazjum Witkowo i Wesołowski Marcin – Gimnazjum nr 3
Gniezno
1200 m – Waela Joanna – L.O. nr 3 Gniezno i Stawowy Gracjan – Altom Gniezno.
Szkoły Ponadgimnazjalne:
I m– I L.O.
II m – II L.O.
II m – ZSP Witkowo
IV m – ZSP nr 3 Gniezno
W rywalizacji zespołowej – biegi sztafetowe – zwyciężyli SP nr 3 z Witkowa, przed SP nr 2 z Witkowa i SP nr 2 z Gniezna. W grupie Gimnazjów triumfowało Witkowo, Mieleszyn, i Kłecko. Spośród najstarszych roczników młodzieży wygrali uczniowie I LO, przed II LO i ZSP Witkowo. Rozlosowany wśród uczestników rower trafił do Krystiana Wilińskiego z Karniszewa.
Organizatorami XXIX Biegu Lechitów byli: Urząd Miejski w Gnieźnie, GOSiR, MKS ALTOM, Wielkopolska Izba Lekarska i S.Z.S. Ziemi Gnieźnieńskiej. Po raz trzeci Gniezno otrzymało certyfikat „Złotego Biegu”, dla Biegu Lechitów za 2006 r. Dużym wyróżnieniem było otrzymanie drugiego certyfikatu „Złotego Biegu” dla Organizatorów „IV Biegu Europejskiego” w Gnieźnie. Impreza wręczenia tych zaszczytnych wyróżnień odbyła się w dniach 17-19 listopada w Wałczu podczas Konferencji Organizatorów Imprez Biegowych. Pierwszy certyfikaty odebrał Jacek Mańkowski, dyrektor Biegu Lechitów i dyrektor GOSiR, a drugi Andrzej Krzyścin, specjalista do spraw sportu w GOSiR oraz prezes MKS ALTOM Gniezno. Ciekawostką spotkania w Wałczu było przeprowadzenie biegu na 1200 metrów z udziałem organizatorów różnych biegów z całej Polski. Po pasjonującym finiszu wygrał Andrzej Krzyścin.

W sobotę 22 września 2007r. na atestowanej trasie półmaratonu z Dziekanowic do Gniezna rozegrany został XXX Ogólnopolski Bieg Lechitów. Jubileuszowy bieg cieszył się olbrzymim zainteresowaniem zawodników.
W biegu wystartowało 456 uczestników, w tym 40 kobiet ( rekord startujących pań), 3 niepełnosprawnych i 3-ech na wózkach. Został pobity rekord frekwencji z 1980r., kiedy to w III Biegu Lechitów wzięło udział 416 biegaczy.
W przeddzień imprezy w Urzędzie Stanu Cywilnego w Gnieźnie odbyło się spotkanie organizatorów i sponsorów biegu, na które zostali zaproszeni także Wierni Lechici. Ośmiu zawodników biorących udział we wszystkich dotychczasowych 29 imprezach otrzymało od prezydenta Jacka Kowalskiego Medale Milenijne. Wręczono im także specjalnie przygotowane koszulki z logo biegu, numerami ( od 1 do 8) i nazwiskami.
Podczas spotkania swą książkę „Lechici na Szlaku Piastowskim” zaprezentował Janusz Michałowski, który przez 20 lat był sędzią głównym biegu. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali po jednym egzemplarzu publikacji.
Honorowym starterem XXX biegu przed bramą skansenu w Dziekanowicach był Jacek Kowalski, prezydent Gniezna. Od początku ton rywalizacji nadawała grupa pięciu, sześciu zawodników w której byli dwaj gnieźnianie mający za sobą triumfy w tej imprezie Andrzej Krzyścin i Klaudiusz Kozłowski. Bardzo blisko prowadzącej grupy trzymała się także Agnieszka Janasiak (SANA Kościan). Rywalizacja toczyła się przy ładnej, słonecznej pogodzie i niewielkim wietrze, który na większości odcinków wiał zawodnikom w plecy.
W klasyfikacji open mężczyzn zwyciężył Marcin Fehlau (New Balance Team Poznań) z czasem 01:08:35. Drugi był reprezentant Altomu Gniezno Klaudiusz Kozłowski ( 01:10:58). Najniższe miejsce na podium zajął czterokrotny zwycięzca Biegu Lechitów, Andrzej Krzyścin (01:13:05), również z Altomu. Wśród pań triumfowała Agnieszka Janasiak (SANA Kościan) w czasie 01:15:45, druga była Agnieszka Golak z KS Kormoran (01:25:42),
a trzecia Marta Mikołajczyk.
XXX Bieg Lechitów był jednocześnie X Mistrzostwami Polski Lekarzy. W tej klasyfikacji zwyciężył Paweł Paliga (KB Maniac Poznań) w czasie 01:20:24, który wyprzedził na mecie Lucjana Habiedę (MOK Mszana Dolna) oraz Sławomira Olejniczaka ze Szczecina.
W klasyfikacji pań najlepszą okazała się Joanna Bestrzyńska ( Poznań). W mistrzostwach udział wzięło 37 lekarzy w tym 3 kobiety ( rekord uczestników).Najstarszym uczestnikiem trzydziestego biegu był 85-letni Marian Parusiński z Gdańska, który na mecie zameldował się w czasie 2:39:20.Ostatni uczestnik pokonał trasę biegu w czasie 2:58:44.
W XXX Biegu rywalizowało 41 gnieźnian ( rekord uczestnictwa). Najlepszym okazał się Klaudiusz Kozłowski zajmując II miejsce w klasyfikacji open. Wśród kobiet Arleta Ludwiczak 181 miejsce – 1 godz.43 minuty.
Najszybciej z Wiernych Lechitów trasę jubileuszowej imprezy pokonał Hieronim Olejniczak z Wrocławia umacniając się na pozycji lidera po trzydziestu biegach.
Wcześniej na ulicach Gniezna rozegrane były biegi młodzieżowe na dystansie 400, 600, 800 i 1200 metrów dla dzieci ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
W gronie uczniów kl. I-III najlepszymi okazali się Weronika Wesela (SP Karniszewo) oraz Jarosław Machiński ( SP 3 Gniezno).
W kategorii uczniów klas IV-VI triumfowali : Paulina Adam (SP 3 Gniezno) oraz Adrian Łucki (SP8 Gniezno).
W rywalizacji gimnazjalistów najlepszymi okazali się Ewelina Piniarska i Adrian Wucki – oboje z Witkowa.
Reprezentacje poszczególnych szkół rywalizowały także w biegach sztafetowych. W gronie SP zwyciężyła SP Nr 2 Witkowo, gimnazjalistów – Gimnazjum z Witkowa, a rywalizację szkół ponadgimnazjalnych ZSP Witkowo.
W biegach młodzieżowych udział wzięło 680 uczniów w tym 18 sztafet.
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale z wizerunkiem Mieszka II na awersie
i dyplomy.
Po zakończeniu zmagań i dekoracji zwycięzców na gnieźnieńskim Rynku odbyła się część artystyczna, a gwiazdą wieczoru była grupa Turbo z Poznania.
Trzydziesty Bieg Lechitów został uhonorowany certyfikatem jakości Złotego Biegu. Wyróżnienie zostało nadane przez kapitułę serwisu internetowego Maratony Polskie oraz biegaczy z całego kraju, którzy docenili organizację Biegu Lechitów. Po raz pierwszy certyfikat Złotego Biegu został przyznany za organizację XXIX biegu w 2006r.

Na nieco zmienionej trasie półmaratonu (21.0975m) z Ostrowa Lednickiego do Gniezna rywalizowało 334 uczestników, w tym 31 kobiet i jeden na wózku. Ze względów bezpieczeństwa biegacze nie przecinali ulicy Poznańskiej, ale zbiegając Kłeckowską skręcali w Żabią i pod estakadą kierowali się Żuławami i Seminaryjną do Rynku.
W XXXI biegu poza konkursem trasę półmaratonu pokonał ksiądz major Henryk Kaczmarek w bazie Wuzi Khawa w Afganistanie w czasie 2:08,10
Od początku ton rywalizacji nadawał Marcin Fehlau z Poznania. Po trzech kilometrach miał już niemal minutę przewagi nad grupą zawodników zdominowaną przez reprezentantów Altomu Gniezno- Andrzeja Krzyścina i Klaudiusza Kozłowskiego. W grupie tej był także Przemysław Walewski z Poznania i to on przez pewien czas nadawał ton pościgowi. Po pięciu kilometrach przewaga lidera wzrosła jednak do dwóch minut, a do pościgowej grupy dołączył zwycięzca X Biegu Lechitów Piotr Karasiewicz z Gniezna.
Do mety usytuowanej na gnieźnieńskim Rynku Marcin Fehlau dotarł samotnie w czasie 1:07:48 – nieco ponad minutę gorszym od rekordu Dariusza Kruczkowskiego sprzed pięciu lat. Trzeba jednak przyznać, że biegaczom przeszkadzał dość silny wiatr wiejący na niemal połowie dystansu prosto w twarz.
Drugie miejsce zajął sześciokrotny zwycięzca Biegu Lechitów – Andrzej Krzyścin.
Trzydzieści siedem sekund za klubowym kolegą z Altomu Gniezno zameldował się na mecie Klaudiusz Kozłowski. Czwarty był Przemysław Walewski, a piaty Piotr Karasiewicz. Wśród kobiet zwyciężyła Ewa Komander ( Olimpia Poznań) – 1:25:19 przed Ewą Grzesik (LKS Polkowice) i Aleksandrą Lisowską ( Zatoka Braniewo).
Gnieźnianka Arleta Ludwiczak w kategorii kobiet (startowało 31) zajęła 8 miejsce uzyskując czas 1:40:36. W ramach XXXI Biegu Lechitów rozegrane zostały także XI Mistrzostwa Polski Lekarzy w Półmaratonie. W tej klasyfikacji triumfował Paweł Paliga, przed Pawłem Bartczakiem
i Leszkiem Walczakiem.
Wśród 5-ciu lekarek najlepszą okazała się Marta Lewandowska zajmując 9 miejsce wśród
32-óch startujących lekarzy.
Bieg ukończyło sześciu Wiernych Lechitów, startujących w tej imprezie od początku. Ich klasyfikacja z łącznym czasem wszystkich biegów przedstawia się następująco:
1. Hieronim Olejniczak 46:45:45
2. Wojciech Wesołowski 46:57:21
3. Stefan Dobak 47:01:45
4. Jerzy Nawrot 47:16:51
5. Edmund Prokopowicz 48:27:57
6. Jerzy Ejsmund 54:46:55
Z grona Wiernych Lechitów ubył Kazimierz Oparka z Bydgoszczy.
Najstarszym uczestnikiem biegu był Antoni Wisterowicz (78 lat) z Sopotu, na mecie zameldował się po 2 godzinach 53 minutach i 13 sekundach.
Przed biegiem głównym w centrum Gniezna odbyły się biegi młodzieżowe na dystansach od 400 do 1200m i biegach sztafetowych.
Ogólnie w biegach indywidualnych wystartowało 521 zawodniczek i zawodników oraz 20 sztafet (10-cio osobowych)
Na dystansie 400m I miejsce zajęli Weronika Lisowska (SP Karniszewo), Menes Fabian (SP3 Gniezno), 600m – Weronika Klimecka ( SP Mieleszyn), Maciej Strzelecki (SP 6 Gniezno), 800m – Angelika Roszkowiak ( Gimnazjum Mieleszyn), Adrian Ziółkowski (Gimnazjum Witkowo), 1200m – Ewelina Piniarska ( I LO Gniezno), Jarosław Kozłowski ( I LO Gniezno)
W biegach sztafetowych najlepszymi okazały się reprezentacje szkół – Szkoły Podstawowe – SP2 Witkowo, Gimnazja – Gimnazjum Witkowo, szkoły ponadpodstawowe – I LO Gniezno.
W przeddzień XXXI biegu w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie otwarto wystawę BIEG LECHITÓW 1978-2008. Na wystawie zaprezentowano historię biegu. Wystawę zorganizował ze swoich zbiorów Janusz Michałowski ( organizator i sędzia 20-tu pierwszych biegów).
Na otwarciu wystawy nie zabrakło działaczy sportowych, uczestników Biegu Lechitów, którzy przypominali sobie lata świetności, a czasem i niepowodzeń na trasie najstarszej imprezy biegowej w Polsce.
Na wystawie zaprezentowano: 30 plakatów, proporczyki, znaczki, dyplomy, numery startowe, koszulki, medale, komunikaty wszystkich odbytych biegów, publikacje około 150 artykułów prasowych, niezliczoną ilość zdjęć, kasety z obrazami 14-stu biegów, planszę „Bieg Lechitów w statystyce 1978-2007r.”. Historia biegu udokumentowana jest w 8-u tomach kronik. Wystawa dostępna była dla wszystkich sympatyków biegu, młodzieży szkolnej.

I po biegu… Dziś w bramie Muzeum w Ostrowie Lednickim padł rekord frekwencji. Wystartowało ponad 500 biegaczy z całej Polski oraz spoza granic naszego kraju. Świadczy to tylko o tym, że bieganie staje się co raz bardziej popularne wśród naszej społeczności.
Najszybszym biegaczem okazał się w tym roku nasz reprezentant: Klaudiusz “Koza” Kozłowski pozostawiając daleko w tyle swoich rywali.
Najszybszą spośród pań okazała się dzisiaj: Karolina Rakieć z klubu Supermaraton Kalisz. Ukończenie naszego półmaratonu zajęło Karolinie 01:27:10.
Równolegle do Biegu Lechitów rozgrywane były XII Mistrzostwa Polski Lekarzy. Najszybszym lekarzem okazał się Paweł Paliga biegający na codzień w barwach KB Maniac Poznań. Paweł ukończył bieg z czasem 01:25:17
Gratulujemy wyników wszystkim startującym i zapraszamy do Gniezna za rok na XXXIII Bieg Lechitów!
Wyniki biegaczy ALTOMu:
001. Klaudiusz Kozłowski 01:14:30
016. Maciej Grzechowiak 01:22:22
057. Strzyżewski Andrzej 01:31:10
083. Zenon Lurka 01:34:53
102. Wiliński Adam 01:36:41
103. Słomowicz Bartosz 01:36:47
166. Dariusz Berg 01:43:14
254. Andrzej Lenz 01:49:42
256. Bogdan Kruczkowski 01:49:44
267. Janusz Waluszyński 01:50:24
280. Ryszard Kusy 01:51:17
290. Lech Salita 01:52:03
336. Wojciech Łącki 01:55:14
363. Henryk Januchowski 01:58:30
436. Waldemar Żurowski 02:07:30
484. Ryszard Parzyński 02:18:31
502. Kazimierz Biskupski 02:25:24

33. Bieg Lechitów przeszedł do historii a My możemy już zacząć myśleć o organizacji kolejnych edycji tegoż biegu. Z roku na rok bieganie robi się co raz bardziej popularne co wpływa korzystnie na frekwencje w imprezach biegowych na całym świecie. Również nasz Bieg Lechitów co edycję zwiększa liczbę startujących. W tym roku bieg ukończyło aż 547 zawodników czyli o 5% więcej niż w roku ubiegłym i tym samym pobity został rekord frekwencji z czego niezmiernie się cieszymy.
Wyniki_Open.jpg
Wyniki_kategoriami.jpg Wyniki_Mezczyzn.jpg Wyniki_Kobiet.jpg Wyniki_Lekarze.jpg
W tym roku pogoda zrobiła ukłon w naszym kierunku serwując wiatr w plecy i umiarkowaną temperaturę co zaowocowało wieloma życiówkami. Już na pierwszym kilometrze biegu zawodnicy walczący o pierwsze miejsce zostawili resztę biegaczy w tyle. “Wojna” polsko-ukraińska zakończyła się już po kilku kilometrach i Siergiej Vasturin trzymając nadane przez siebie tempo dobiegł niezagrożony do mety wygrywając zdecydowanie tegoroczną edycję Biegu Lechitów z czasem 01:09:49. Drugie miejsce przypadło fenomenalnemu w tym sezonie Maciejowi Łucykowi, który stracił do zwycięzcy niecałe 3 minuty.
“Uczeń przerósł Mistrza”
Tylko takie skojarzenia przychodzą mi do głowy kiedy pomysle o walce, o trzecie miejsce. Biegnący z numerem 001, broniący zeszłorocznego tytułu – Klaudiusz Kozłowski walczył o miejsce na podium ze swoim byłym uczniem oraz byłym kolegą klubowym – Robertem Czają. Osobiście miałem okazję znaleźć się na treningach obu biegaczy i walka miedzy nimi była do końca jedną wielką niewiadomą. Obaj do 8 kilometra biegli razem ale na felernym zbiegu w Owieczkach Klaudiusz musiał poważnie zwolnić z powodu kontuzji nogi, która od kilku miesięcy skutecznie zmuszała go do schodzenia z tras. Dalszą część trasy aż do mety Robert biegł sam zajmując trzecie miejsce. Powrót na biegowe trasy okazał się bardzo udany tym bardziej, ze do drugiego miejsca zabrakło Robertowi kilkadziesiąt sekund. Prestiż biegu przed własną publicznościa jest na tyle duży, że Klaudiusz Kozłowski dosłownie dokuśtykał z zaciśniętymi zębami do mety na 7 miejscu (01:18:34).
Najlepszą wśród Pań okazała się faworytka – Karolina Rakieć, która przekroczyła linię mety z czasem 01:27:55. Jedyna, startująca tego dnia zawodniczka ALTOMu – Arleta Ludwiczak zajęła 4 miejsce w kategorii kobiet a uzyskany wynik 01:33:47 pozwolił stanąć na najwyższym podium w kategorii wiekowej.
Wyniki zawodników ALTOMu:
007. Kozłowski Klaudiusz 01:18:33
009. Szajda Tomasz 01:19:44
013. Grzechowiak Maciej 01:21:44
031. Gruszczyński Piotr 01:26:38
(III M50)
038. Słomowicz Bartosz 01:28:53
050. Adamczyk Mariusz 01:30:00
(Pacemaker na 1:30)
058. Strzyżewski Andrzej 01:30:49
064. Wiliński Adam 01:31:23
079. Ludwiczak Arleta 01:33:45
(I K40)
092. Miczyński Adam 01:35:36
205. Berg Dariusz 01:44:42
270. Salita Lech 01:48:10
284. Kruczkowski Bogdan 01:49:30
376. Łącki Wojciech 01:55:41
453. Kusy Ryszard 02:03:59
490. Bobrowczyk Henryk 02:11:19
526. Biskupski Kazimierz 02:21:51

W sobotę 17 września 2011r. na atestowanej trasie półmaratonu z Dziekanowic do Gniezna rozegrany został XXXIV Bieg Lechitów. Do udziału w zawodach zgłosiło się 735 biegaczy, co jest kolejnym rekordem frekwencji tej najstarszej w naszym kraju imprezy biegowej.
W ich gronie najliczniej reprezentowali byli mieszkańcy Poznania (221 zawodników) ale nie zabrakło przedstawicieli innych miejscowości (46).
Gniezno reprezentowane było przez 63-ech ( w tym 7 kobiet), Inowrocław 11, Swarzędz 11.
W kategorii klubów najliczniej prezentowali się: Drużyna Szpiku 26, KP Maniac Poznań 24, Altom Gniezno 19.
Na starcie pojawili się też byli zwycięzcy poprzednich biegów: A. Krzyścin, K. Kozłowski, T. Rutkowski, – zwycięzca biegów w 1979r. i 1980r. Pojawili się także biegacze dla których była to pierwsza „dwudziestka” w życiu.
Tak licznym uczestnictwem Lechici uczcili pamięć zmarłego Henryka Borowczyka – 30-to krotnego uczestnika biegu, który zmarł nagle 19 lutego 2011r. podczas pokonywania trasy IX Biegu Trzech Jezior przegrał swój ostatni bieg. Przed startem uczczono także pamięć zmarłego w tym roku jednego z inicjatorów powstania Biegu Lechitów i wielokrotnego spikera tych zwodów – Andrzeja Elantkowskiego .
Zanim zawodnicy stanęli do rywalizacji na trasie półmaratonu w śródmieściu Gniezna rozegrano biegi młodzieżowe na dystansach 400-1200 m, które zgromadziły 600 młodych biegaczy. Reprezentacje szkół rywalizowały w biegach sztafetowych ( 18 sztafet)
Największą frekwencją cieszyły się biegi w kategorii szkół podstawowych i gimnazjów, natomiast mniejszą biegi szkół ponadgimnazjalnych. Sędzią głównym zawodów był Marek Szczepanowski.
Najlepszymi w poszczególnych kategoriach okazali się :
Urodzeni 2003-2004 : Weronika Kadłubowicz SP Mieleszyn, Albert Kurowski SP 6 Gniezno, 2001-2002 : Volha Novolzorska SP Czerniejewo, Szymon Fornalik SP Granowo, 1999-2000 Aleksandra Piasecka SP 8 Gniezno Szymon Kaczmarek SP 9 Gniezno; Gimnazja : Eliza Ostrowska Mieleszyn, Łukasz Kobyłecki Gimnazjum Nr 4 Gniezno, Szkoły ponadgimnazjalne : Martyna Galant Witkowo, Kornel Grześkowiak I LO Gniezno.
Wśród 9-ciu biegów sztafetowych szkół podstawowych I miejsce zajęli reprezentanci SP Nr 2 Gniezno. W rywalizacji biegów sztafetowych 6-ciu gimnazjów I miejsce zajęło Gimnazjum Witkowo.
W kategorii szkół ponadgimnazjalnych rywalizowały tylko trzy sztafety a I miejsce wywalczyła reprezentacja IILO Gniezno.
O godzinie 15 przed bramą Małego Skansenu sygnał do startu dał Janusz Michałowski, sędzia główny pierwszych biegów. Od początku ton rywalizacji nadawała dwójka zawodników Maciej Łucyk i Tomasz Szymański. W kilkuosobowej grupie pościgowej byli dwaj gnieźnianie Klaudiusz Kozłowski i Andrzej Krzyścin będący jednocześnie organizatorami imprezy.
Wiejący silnie wiatr nie ułatwiał zadania biegaczom. Zwycięzca Tomasz Szymański z Węglinca uzyskał czas 1:11:49. Dwadzieścia sekund po nim linię mety minął Maciej Łucyk z Stołłężyna. Najlepszy z gnieźnian Klaudiusz Kozłowski był piąty z czasem 1:15:53. Równe trzy minuty za klubowym kolegą (Altom) na mecie zameldował się czołowy przed laty polski maratończyk Andrzej Krzyścin. Rywalizację kobiet wygrała studiująca w Poznaniu Amerykanka HADAS MOSER z czasem 1:24:15. Najlepsza z gnieźnianek Arleta Ludwiczak 1:37:37 była czwarta w klasyfikacji kobiet (119 open). Kobiet startowała rekordowa ilość 81, w tym 7-em gnieźnianek.
W ramach imprezy rozegrano także XIV Mistrzostwa Polski lekarzy w półmratonie. Zwyciężył ( zresztą po raz kolejny) Paweł Paliga z Głogowa – 1:24:19 przed Radosławem Zwolińskim z Łodzi i Przemysławem Troszczyńskim z Łukęcina, a wśród kobiet Małgorzata Stojanowska z Miastka ( 1:49:04). Najlepszy z gnieźnieńskich lekarzy okazał się Lech Salita 1:54:34 był w tej kategorii 33 ( 388 open) a Jego koledzy Witold Olszewski 39miejsce 2:01:16 ( 505 open) , Wojciech Łącki 46 – 2:04:55 (554 open).
Najstarszymi uczestnikami biegu byli : wśród pań : Janina Rosińska z Pabianic, wśród panów: Michał Szkudlarek (695 open) Przysieka Polska i Edmund Prokopowicz Zielonka (566 open) – „Wierny Lechita”.
W komplecie dobiegli do mety Wierni Lechici, spośród których najszybciej pokonał wszystkie dotychczasowe biegi urodzony w Gnieźnie Hieronim Olejniczak i gnieźnianin Wojciech Wesołowski. Trzeci w tej klasyfikacji jest Stefan Dobak z Szamotuł., czwarty Jerzy Nawrot, piaty Edmund Prokopowicz i szósty Jerzy Ejsmund.
Najlepsi zawodnicy w poszczególnych kategoriach otrzymali puchary, nagrody rzeczowe i nagrody pieniężne, a wszyscy uczestnicy – koszulki i medale.
Na awersie medali podobnie jak na plakatach reklamujących XXXIV Bieg Lechitów i koszulkach znalazła się postać Henryka Borowczyka, symbolicznie osiągającego metę biegu, w którym niestety już go zabrakło.

35 lat minęło od kiedy w Gnieźnie organizowany jest Bieg Lechitów. Trzydziesta piąta edycja nie przyniosła rekordu frekwencji, nie wniosła niczego nowego w organizację biegu ale jak zawsze dała możliwość sprawdzenia swoich sił na tej wymagającej trasie obfitującej w uciązliwe podbiegi, gdzie wiatr wiejący w twarz i deszczowe chmury czuwają co roku aby nie było lekko.
Dlatego też wyniki w “Lechitach” zasługują na uznanie a sam bieg jest bardzo dobrym sprawdzianem lub treningiem przed październikowymi maratonami. Po raz 35-ty na mecie Biegu Lechitów zameldowali się tak zwani “Wierni Lechici”: Olejniczak Hieronim, Wesołowski Wojciech, Dobak Stefan, Nawrot Jerzy, Prokopowicz Edmund oraz Ejsmund Jerzy. To właśnie ci sportowcy tworzą prawdziwą, żywą i niesamowitą historię tego biegu i to im właśnie na pierwszym miejscu należą się słowa uznania oraz gratulacje wytrwałości!
Nieco mniej zasłużeni ale za to niesamowicie mocni w tym roku okazali się zawodnicy walczący o laury zwycięzcy. I tak w tym roku bezapelacyjnie wygrał Maciej Lucyk, który od samego początku nie dał żadnych złudzeń swoim kolegom. Samotny “galop” Maciej skończył z wynikiem 01:11:47. Jak widać Maciej w tym roku jest bardzo silny i szybki co z pewnością pozytywnie odbije się na jego wynik w tegorocznym maratonie. Walka o drugie miejsce rozegrała się w okolicach 16-tego kilometra między weteranem biegów długodystansowych – Andrzejem Krzyścinem a zeszłorocznym medalistą Biegu Lechitów – Robertem Czają. Na pięć kilometrów przed metą Robert wrzucił przysłowiowy “szósty bieg” czemu nie mógł już sprostać Andrzej. W efekcie Robert Czaja zajął 2-gie miejsce z wynikiem 01:13:07. Krzyścin przybiegł na metę grubo powyżej minuty za Czają. Tak więc pierwsza trójka mocno się przerzedziła a na podium stanęło w tym roku dwóch gnieźnian!
W tym roku równolegle ze zmaganiami Lechitów odbyły się 15-te już Mistrzostwa Polski Lekarzy w półmaratonie. Bezkonkurencyjnym lekarzem w naszym kraju okazał się Kaniewski Piotr (Biegiem Radom!), któremu pokonanie trasy zajęło 01:21:03. Najszybszą lekarką tego dnia była Agata Łaźniak z Poznania. Pani Agacie pokonanie trasy zajęło 01:46:45.

15 września z Ostrowa Lednickiego wystartowało 868 uczestników w 36. Biegu Lechitów oraz w XVI Mistrzostwach Polski Lekarzy w Półmaratonie i IV Grand Prix Wielkopolski w Półmaratonie.
W trakcie kiedy z Ostrowa lednickiego wystartowali seniorzy na gnieźnieńskim rynku od godziny 10.00 odbywały się biegi młodzieżowe rozegrane w kategoriach szkól podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Uczestnicy tych biegów startowali na dystansach od 400 metrów poprzez 600, 800, 1000 i na 1200 kończąc w kategoriach dziewcząt i chłopców. Biegi młodzieżowe sędziowali: – Marek Szczepanowski (UM Gniezno), – Paweł Gorczyński (I LO Gniezno), – Marek Jankowiak (Gimnazjum Kiszkowo), – Piotr Elantkowski (Gimnazjum nr 1 Gniezno), – Mirosław Kulpiński (Gimnazjum Czerniejewo), – Włodzimierz Lebiotkowski (SP Kłecko), Michał Wiśniewski (SP Czerniejewo).
We wszystkich kategoriach rywalizacja od startu do mety była bardzo zacięta a dla najlepszej trójki w poszczególnych kategoriach wiekowych przewidziano pamiątkowe medale i dyplomy a najlepszy zawodnik otrzymywał równiez puchar. Nagrody wręczali: – Prezydent Miasta Gniezna Jacek Kowalski, – Zastępca Prezydenta Czesław Kruczek, – Członek Zarządu spółki URBIS p. Henryk Gędek
Wyniki biegów młodzieżowych:
dziewczęta klas I-II (2005- 2006) szkół podstawowych ok. 400 m
1. Bubacz Vanessa – SP 5 Gniezno
2. Karcz Zuzanna – SP Mieleszyn
3. Gilewska Paulina – SP Mieleszyn
chłopcy klas I-II (2005- 2006) szkół podstawowych ok. 400 m
1. Kapczyński Daniel – SP Żydowo
2. Włódarczak Piotr – SP Żydowo
3. Kaniewski Michał – SP Żydowo
dziewczęta klas III-IV (2003 – 2004) szkół podstawowych ok. 600 m
1. Hrycyk Anna SP 3 Kołobrzeg
2. Tomczak Katarzyna SP Prymus Gniezno
3. Mikuła Natasza SP 6 Gniezno
chłopcy klas III-IV (2003 – 2004) szkół podstawowych ok. 600 m
1. Poterski Jakub SP 3 Gniezno
2. Herman Wiktor SP 12 Gniezno
3. Pawlak Maksymilian SP 5 Gniezno
dziewczęta klas V-VI (2001-2002) szkół podstawowych ok. 800 m
1. Navahrodskaya Volha SP Czerniejewo
2. Kossakowska Julia SP Żydowo
3. Bąkowska Izabela SP 6 Gniezno
chłopcy klas V-VI (2001-2002) szkół podstawowych ok. 800 m
1. Gabryszak Jakub SP 3 Gniezno
2. Bogajewski Łukasz SP 12 Gniezno
3. Ciszewski Daniel SP Łopienno
dziewczęta klas I-III (1998 -2000) gimnazjum ok. 1000 m
1. Basińska Oliwia – Gimnazjum Witkowo
2. Bąkowska Dorota – Gimnazjum nr 1 Gniezno
3. Masłowska Olga – Gimnazjum nr 1 Gniezno
chłopcy klas I-III (1998 -2000) gimnazjum ok. 1000 m
1. Mikołajczak Wojciech – Gimnazjum nr 1 Gniezno
2. Kwapiszewski Kacper – Gimnazjum nr 1 Gniezno
3. Machiński Jarosław – Gimnazjum nr 1 Gniezno
dziewczęta klas I-III (1995 -1997) szkół ponadgimnazjalnych ok. 1200 m
1. Galant Martyna – ZSP Witkowo
2. Bruch Patrycja – I LO Gniezno
3. Przyborska Marta – III LO Gniezno
chłopcy klas I-III (1995 -1997) szkół ponadgimnazjalnych ok. 1200 m
1. Manc Szymon – III LO Gniezno
2. Byczkowski Mateusz – I LO Gniezno
3. Kobyłecki Łukasz – II LO Gniezno

W dniu 14 września 2014 Gnieźnie odbył się już 37 Bieg Lechitów w nowej staropolskiej oprawie. Biuro zawodów mieściło się w sali gimnastycznej i było bardzo dobrze zorganizowane.
Na pojedyncze stanowisko przypadało stosunkowo nie dużo numerów startowych co przełożyło się na brak kolejek. Ponadto wydawane osobno koszulki przyspieszały pracę wydającym numery startowe. W tym roku w pakietach startowych spakowanych w ekologiczne torby, biegacze znaleźli numer startowy z chipem, agrafki, latarkę, koszulki techniczne z długim rękawem oraz deski do krojenia. Ten ostatni upominek idealnie wkomponowuje się w biesiadny, staropolski charakter zakończenia biegu.
Start biegu znajdował się na terenie Małego Skansenu w Ostrowie Lednickim, gdzie biegaczy przewiozły autokary. Strefa startu była dobrze przygotowana z oznaczonymi strefami startowymi. Oczywiście nie zabrakło pacemakerów. Start odbył się punktualnieo 11:00 i około 1200 biegaczy ruszyło na trasę biegu.
Trasa w całości prowadziła po asfaltowych drogach, w najbardziej newralgicznych miejscach zabezpieczona przez Policję, jednak bieg odbywał się przy ograniczonym ruchu samochodowym. Punkty odżywcze na trasie biegu funkcjonowały bardzo sprawnie, a ich rozmieszczenie było dobrze przemyślany. W miejscowościach, przez które przebiegali uczestnicy biegu, nie brakowało kibiców. Były również punkty z wodą, zorganizowane przez mieszkańców. Końcówka biegu to już i mnóstwo kibiców, którzy bardzo głośno dopingowali biegaczy i skutecznie motywowali do szybkiego pokonania ostatnich metrów.
Strefa mety na placu św. Wojciecha pod gnieźnieńską Katedrą zorganizowana bardzo fajnie, szeroka i zabezpieczona barierkami. Wszyscy szybko otrzymywali bardzo ładne medale oraz wodę. Po biegu organizatorzy zaprosili uczestników biegu na poczęstunek (drożdżówka, kiełbaska oraz złocisty napój). W strefie mety zorganizowane zostało miasteczko rycerskie z licznymi atrakcjami.
37 Bieg Lechitów to świetnie przygotowany i przeprowadzony półmaraton, który rozgrywany jest na wymagającej trasie, a trudność tegoroczne edycji była spotęgowana dodatkowo przez silny wiatr i ciepłą aurę. Dodatkowe atrakcje rycerskiego miasteczka świetnie wpisały się w charakter miejsca rozgrywania biegu. Bez wątpienie Bieg Lechitów jest bardzo fajną imprezą biegową, zwłaszcza dla osób lubiących wymagające trasy.
Równolegle z biegiem głównym w ramach 37 Biegu Lechitów odbyły się również biegi młodzieżowe dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.
A teraz kilka faktów i statystyk:
zwycięzcy biegu głównego: LAGAT KIPLAGAT Francis oraz KIPRONO JEPKOECH Maureen
bieg ukończyło : 1152 uczestników ( 201 kobiet, 951 mężczyzn)
wystartowało 180 gnieźnian
w ramach Mistrzostw Polski w Półmaratonie Lekarzy rywalizowało 62 osób
‘Wiernych Lechitów’ (osób które wystartowały we wszystkich edycjach biegu) mamy 6-ciu

1432 zawodników minęło tegoroczną metę 38 już Biegu Lechitów – najstarszego biegu w Polsce. Bieg jak zwykle linię startu miał nad jeziorem Lednickim.
Trasa przebiegała malowniczymi drogami powiatu gnieźnieńskiego i ulicami miasta z metą na placu św. Wojciecha przy Katedrze. Przed biegiem głównym tradycyjnie rozegrane zostały biegi młodzieżowe dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkól ponadgimnazjalnych. Cieszyły się one dość sporym zainteresowaniem.
Odpowiedzialnym za przebieg tej rywalizacji była Marek Szczepanowski. Zwycięzcy w każdej z kategorii otrzymali medale, puchary i upominki, które wręczał zastępca prezydenta Gniezna Michał Powałowski.
Prezydent Gniezna Tomasz Budasz startował w biegu głównym, który ukończył w środku stawki w dobrej kondycji. Bieg główny tradycyjnie wystartował o godzinie jedenastej. Pierwszy linię mety w tym roku minął prezentujący już od dłuższego czasu dobra formę Patryk Łukaszewski. Trasę pokonał w czasie 1:15:08. Na miejscu drugim bieg ukończył Andrzej Krzyścin – jeden z głównych organizatorów biegu.
Trzeci linę mety minął Wojciech Staniszewski z Baranowa.
Najszybciej z kobiet dystans pokonała reprezentantka Pobiedzisk Patrycja Talar. Najszybszym z gnieźnian był również Patryk Łukaszewski. . Bieg Lechitów to od lat również mistrzostwa Polski lekarzy. Tutaj mistrzem został Jakub Osuch z Jarocina. Cała impreza miała ponownie staropolską oprawę, były pokazy wojów, staropolska biesiada oraz dekoracja zwycięzców w iście staropolskim, a najlepszy zawodnik i zawodniczka w biegu głównym zostali ukoronowani oraz odbyli wspólną przejażdżkę stylową bryczką.
W tym roku na trasie 38 Biegu Lechitów pojawiły się kolorowe grupy kibiców. Ten nowy pomysł wspierania biegaczy na ostatnich kilometrach spodobał się zarówno uczestnikom biegu jak i samym kibicom. Kolorowe grupy wykazały się zaangażowaniem i kreatywnością, którą nagrodziliśmy koszulkami, wejściówkami na basen i upominkami związanymi z biegiem. Po biegu na facebooku został ogłoszony konkurs , podczas którego za pomocą „lajków” miała zostać wytypowana grupa, która dała biegnącym największego kopa. Dla zwycięzców konkursu Altom przygotował talon o wysokości 300 zł do wykorzystania w Sport Pubie mieszczącym się na
ul. Chrobrego 2 w Gnieźnie. Dodatkowo od właściciela pubu dorzucone zostały dzbanki z sokami, które nie ujrzą dna, dopóki będzie trwała konsumpcja.
Wszystkich chętnych do udziału w kolejnej edycji biegu oraz wolontariuszy pomagających przy organizacji i sprawnym przeprowadzenie imprezy, a także wszystkich kibiców indywidualnych i grupy zorganizowane organizatorzy zapraszają w przyszłym roku we wrześniu do kolejnego wydarzenia biegowego w naszym mieście.

Niemal 2500 biegaczy zameldowało się 18.09. na stracie 39. Biegu Lechitów. Warto zaznaczyć, że to najwyższa frekwencja w historii biegu, którego pierwsza edycja odbyła się w 1978 r. Firma Altom była sponsorem strategicznym imprezy.
39. Bieg Lechitów rozgrywany był na dystansie 21,0975 km – z Ostrowa Lednickiego, przez Dziekanowice, Komorowo, Owieczki, Myślęcin, Strychowo, Braciszewo, Piekary, aż do Gniezna, do Placu Świętego Wojciecha. Metę nie przypadkiem wytyczono właśnie u podnóży gnieźnieńskiej katedry, ponieważ tegoroczna edycja biegu odbyła się w rocznicę 1050-lecia Chrztu Polski.
Wszyscy uczestnicy po dotarciu do mety choć zmęczeni to jednak byli bardzo zadowoleni, że po raz kolejny udało im się dotrzeć do celu i to w dodatku ze wspaniałymi wynikami.
Zwyciężył Adam Nowicki, zawodnik Asics Frontrunner Polska. Kolejni po Adamie Nowickim byli Marcin Zagórny (stracił do lidera 34 sekundy) i trzeci dobiegł do mety Ukrainiec Siergiej Krowlajdis (stracił 40 sekund do lidera), na czwartym miejscu uplasował się zeszłoroczny zwycięzca Biegu Lechitów i mieszkaniec Gniezna – Patryk Łukaszewski.
Zwyciężczynią w kategorii kobiet była Patrycja Talar, z Kb Uniwersytet Ekonomiczny Poznań. Kolejna na mecie była Sylwia Telatyńska i na trzecim miejscu Ewa Peksa.
W biegu wystartowali też zawodnicy, którzy są związani z imprezą od samego początku, tzn. osoby, które uczestniczyły we wszystkich 38. poprzednich edycjach i byli z nami także dzisiaj. Byli to: Hieronim Olejniczak, Stefan Dobak, Wojciech Wesołowski, Jerzy Nawrot, Edmund Prokopowicz, Jerzy Ejsmund.
W biegu startowali zarówno dorośli, jak również młodzież, a nawet dzieci, wszyscy w myśl jednego motta: „Jeśli stanąłeś na starcie wraz z innymi, to już wygrałeś, choćbyś przybył do mety ostatni”.

W niedzielę 17 września 2017 roku odbył się 40. Bieg Lechitów. Najstarszy w Polsce półmaraton najszybciej przebiegł Marcin Zagórny z Krosna Odrzańskiego.
To był kolejny rekordowy Bieg Lechitów – w sumie do udziału zgłosiło się ponad 3,5 tysiąca zawodników, a ostatecznie ukończyło bieg 3111 zawodników. Przypomnijmy iż w tym roku bieg odbył się na zmienionej trasie, omijającej drogę wojewódzką z Kiszkowa do Gniezna, a wytyczony został trasami serwisowymi S5 oraz częściowo na dawnej drodze krajowej nr 5. Nowa trasa oznaczała poznanie wyzwań, jakie stawia teren na całym przebiegu. Od niedzielnego ranka wszystkich zapewne niepokoiła gęsta mgła, jaka spowijała cały region, jednak na godzinę przed startem biegu zaczęła się podnosić, a na niebie zaświeciło słońce. Kiedy punktualnie o godzinie 11:00 zawodnicy ruszyli, temperatura powietrza systematycznie się podnosiła, co na pewno wielu biegaczy odczuło na trasie.
Jako pierwszy na metę przybiegł Marcin Zagórny z klubu Tomato Krosno Odrzańskie z czasem 1:13:17. Drugi na miejscu zameldował się gnieźnianin Patryk Łukaszewski z czasem 1:16:11, a trzeci był Paweł Grzywacz z rezultatem 1:16:50.
Wśród kobiet pierwsza na mecie była Natalia Nagierniak z Ukrainy z czasem 1:24:01. Druga była Justyna Śliwiak z czasem 1:24:03, a trzecia była Sylwia Telatyńska z rezultatem 1:24:27.
W biegał młodzieżowych, wystartowało blisko 800 uczniów, którzy podobnie jak dorośli otrzymali pamiątkowe koszulki i medale. Również przedszkolaki aktywnie ćwiczące w Staropolskich Igrcach Młodych Lechitów otrzymali koszulki i odlewane medale.

41. Bieg Lechitów przeszedł do historii jako rekordowy pod względem frekwencji. Półmaraton, który odbył się na tradycyjnej trasie z Ostrowa Lednickiego do Gniezna ukończyło 3479 biegaczy, o 369 więcej niż rok temu. Na najwyższym stopniu podium stanęli Arkadiusz Gardzielewski oraz Magdalena Lewandowska. Biegacze, którzy w Gnieźnie ukończyli ostatni bieg z cyklu Korona Polskich Półmaratonów mogli zasiąść na królewskim tronie i w ten sposób cieszyć się z wywalczenia odznaki.
Bieg wystartował jak zawsze o godzinie 11:00. Wcześniej wszyscy uczestnicy zostali przewiezieni autobusami z Gniezna do Ostrowa Lednickiego. Żelaznym faworytem biegu był Arkadiusz Gardzielewski, który w Biegu Lechitów wystartował po raz pierwszy. Reprezentant Polski w maratonie szybko objął prowadzenie i nie oddał go do końca. Dotarł do mety usytuowanej na Placu Św. Wojciecha w Gnieźnie w czasie 01:09:35. Kolejni dwaj zawodnicy w stawce – Zbigniew Kledzik oraz ubiegłoroczny zwycięzca, Marcin Zagórski (Tomato Krosno Odrzańskie) biegli od początku na swoich pozycjach na mecie dołączyli do zawodnika WKS Śląsk Wrocław na podium odpowiednio na drugim i trzecim miejscu.
Wśród kobiet najszybciej dystans 21,097km pokonała Magdalena Lewandowska. Osiągnęła metę z wynikiem 1:23:08 i zdecydowanie wyprzedziła Sylwię Telatyńską (Aktywne Choszczno), której czas to 1:24:59. Podium uzupełniła Mirosława Szweda (Drużyna Szpiku) z czasem 1:26:40.
Podczas tegorocznej edycji rozegrane zostały także 21. Mistrzostwa Polski Lekarzy, w których najlepszy okazał się Maciej Ciesielski z wynikiem 1:19:18 przed Jakubem Kulikowskim (1:22:25) i Łukaszem Dworniczakiem (1:23:07). Wśród kobiet tryumfowała Żaneta Sadowczyk z wynikiem 1:36:27 przed Magdaleną Jałowską (1:37:38) oraz Katarzyną Mieszczak (1:4035). Łącznie w zmaganiach lekarzy udział wzięło 101 osób z całego kraju.
Oprócz biegu głównego, wzorem ostatnich edycji odbyły się biegi młodzieżowe dla szkół ponadgimnazjalnych, gimnazjalnych i podstawowych, oraz Staropolskie Igrce Młodych Lechitów skierowane do najmłodszych amatorów biegania.
Gnieźnieński Bieg Lechitów to jeden z najdynamiczniej rozwijających się półmaratonów w Polsce. Jeszcze w 2015 roku na jego mecie zameldowało się 1432 osób, a dzisiaj organizatorzy przywitali na Placu Św. Wojciecha aż 3479 biegaczy. W tym gronie znalazło się 985 kobiet oraz…4 zawodników, którzy mają na koncie starty we wszystkich 41 edycjach biegu.

Kolejny Bieg Lechitów przeszedł do historii.
Na miejsce startu pierwszego Biegu Lechitów wybrano Ostrów Lednicki, skąd w 1000 roku Otton III pieszo wędrował do grobu św. Wojciecha, w pierwszej stolicy Polski – Gnieźnie. Od 1978 trasę tą przebiegają tysiące zawodników. W tym roku biegacze już po raz czterdziesty drugi podążali szlakiem z Małego Skansenu w Ostrowie Lednickim na Plac św. Wojciecha w Gnieźnie. Ponad 3.000 uczestników zmierzyło się z długością półmaratonu 21,0975 km.
Każdy z zawodników po dotarciu do mety został uhonorowany pamiątkowym medalem, który w tym roku był ukoronowaniem serii „Historia godła Polski”. Dodatkowo uczestnicy, po biegu mieli możliwość wygrawerowania na medalu swojego imienia i nazwiska.
Jako pierwszy na mecie zameldował się Tomasz Szymkowiak, trasę półmaratonu pokonał w czasie 01:09:18. Najlepsza z pań, Mirosława Szweda uzyskała czas 01:25:38 sekundy. Wśród Gnieźnian najlepszy był Naumowicz Jakub z czasem 01:17:26 oraz Pućka – Kaźmierczak Monika 01:39:35.
Oprócz biegu głównego odbyły się również Mini Bieg na dystansie 4,2 km; Biegi Młodzieżowe na 400, 600, 800, 1000 m oraz Staropolskie Igrce Małych Lechitów.