Warning: Undefined array key "options" in /home/platne/serwer44954/public_html/wp-content/plugins/trx_addons/components/api/elementor/elementor.php on line 1045

UKRAINA

Flaga Ukrainy – Jest prostokątem podzielonym na dwa poziome pasy: niebieski i żółty. Kolor błękitny, nawiązuje do barwy nieba, a żółty nawiązuje do koloru zboża   jako symbol bogactwa ziemi.

Herb Ukrainy   – jeden z symboli państwowych Ukrainy.  Herbem jest złoty trójząb na niebieskiej tarczy. Został on oficjalnie przyjęty w 1918.

Trójząb symbolizuje suwerenność kraju poprzez wpisane w niego ukraińskie słowo воля – wolność. В stanowi lewy „ząb”, u dołu wpisane jest О, w środku Л, a w prawy „ząb” wpisane jest Я.

Granice – Ukraina graniczy od północy z Białorusią, od zachodu z Polską, Słowacją i Węgrami, od południa z Rumunią i Mołdawią oraz Morzem  Czarnym i Morzem Azowskim , od północnego wschodu i wschodu z Federacją Rosyjską.  Stolicą Ukrainy jest Kijów.

 

Polska

Ukraina

Powierzchnia kraju

322 575 km²

603 700 km²

Liczba ludności

37 979 860

41 167 336

waluta

Polski złoty

hrywna

Wskaźnik bezrobocia

5,1 %

10,6%

Wskaźnik urbanizacji

68,24 %

70,1 %

PKB na 1 mieszkańca (USD)

23 273

4 835

Przyrost naturalny

8,2‰

-0,8 %

Znani z Ukrainy

Julia Tymoszenko – ukraińska polityk, doktor ekonomii, była wicepremier, premier Ukrainy w 2005 oraz od 2007 do 2010.

Wołodymyr Zełenski – Ukraiński polityk, aktor komediowy, scenarzysta filmowy i biznesmen. Od 2019 roku prezydent Ukrainy.

Wasyl Semenowycz Stus  – uznany za najwybitniejszego ukraińskiego poetę II poł. XX w., krytyk i publicysta. Jeden z najbardziej aktywnych przedstawicieli kulturowego ruchu narodowego lat 60.

Witalij Wołodymyrowycz Kłyczko – ukraiński bokser wagi ciężkiej i polityk, założyciel partii politycznej Ukraiński Demokratyczny Alians na rzecz Reform.

Wołodymyr Wołodymyrowycz Kłyczko – ukraiński bokser wagi ciężkiej, były mistrz świataorganizacji IBF, WBO, IBO oraz superczempion WBA.

 

Znani sportowcy

Ołeksij Łeń – ukraiński koszykarz, występujący na pozycji środkowego, obecnie zawodnik Sacramento Kings.

Ludmyła Wasyliwna Aksionowa – ukraińska lekkoatletka specjalizująca się w biegach sprinterskich.

Jewhenija Fiłonenko – ukraińska łyżwiarka figurowa, startująca w parach sportowych.

Witalij Ołehowycz Kaliniczenko  – ukraiński skoczek narciarski i kombinator norweski.

Ołena Iwaniwna Burkowśka – ukraińska biegaczka długodystansowa specjalizująca się w biegu maratońskim, uczestniczka igrzysk olimpijskich w Londynie (2012).

Witalij Hryhorowycz Tyszczenko – ukraiński lekkoatleta,  średnio- i długodystansowiec, medalista halowych mistrzostw Europy w 1985, olimpijczyk.

Klub Altom © 2024. All rights reserved.