Warning: Undefined array key "options" in /home/platne/serwer44954/public_html/wp-content/plugins/trx_addons/components/api/elementor/elementor.php on line 1045

Francja

Flaga Francji – zwana też Tricolore jest prostokątem podzielonym na trzy pionowe pasy: niebieski, biały i czerwony.

Kolor biały nawiązuje do wcześniejszej białej flagi królewskiej, a kolory czerwony i niebieski to tradycyjne kolory Paryża.

.

Godło Francji – Rózgi liktorskie: rózgi związane w pęk z wetkniętym w środek toporem – symbol etruski przejęty przez Rzymian, oznaczający władzę urzędową i karną. Otaczają je gałąź dębu i lauru na błękitnym tle z napisem pochodzącym z czasów rewolucji francuskiej: liberté, egalité, fraternité (Wolność, równość, braterstwo).

Republika Francuska – państwo, którego część metropolitarna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitarna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitarnej.

Granice – Francja graniczy z Belgią, Luksemburgiem, Niemcami, Szwajcarią, Włochami, Monako, Andorą i Hiszpanią. Terytoria zamorskie graniczą również z Brazylią, Surinamem i Holandią. Kraj jest połączony z Wielką Brytanią przez Eurotunel przebiegający pod kanałem La Manche.

 

POLSKA

FRANCJA

POWIERZCHNIA KRAJU

312 679 km2

643 801km2

LICZBA LUDNOŚCI

38 432 992

66 318 000

WALUTA

POLSKI ZŁOTY

EURO

WSKAŹNIK BEZROBOCIA

7,70%

9,6%

WSKAŹNIK URBANIZACJI

61,8%

77%

PKB NA I MIESZKAŃCA (USD)

12 315

36 248

PRZYROST NATURALNY

-0,06

O,5

 

Znani we Francji:

-Napoléon Bonaparte  –  pierwszy konsul Republiki Francuskiej 1799-1804, cesarz Francuzów w latach 1804-1814 oraz 1815, prezydent (1802-1805) i król Włoch w latach 1805-1814.

-Louis de Funès  – francuski aktor komediowy, scenarzysta i reżyser, pochodzenia hiszpańskiego. Początek prawdziwej kariery aktora stanowi rok 1964. De Funès zagrał wtedy w dwóch produkcjach, które przyniosły mu międzynarodową sławę. W Fantomasie gdzie zagrał u boku Jeana Marais, wcielił się w postać ślamazarnego komisarza policji ścigającego nieuchwytnego przestępcę.Jeszcze większą popularność przyniósł mu  Żandarm z Saint-Tropez.

-Kartezjusz  – francuski filozof, matematyk i fizyk, jeden z najwybitniejszych uczonych XVII wieku, uważany za prekursora nowożytnej kultury umysłowej.

-Gabrielle Bonheur „Coco” Chanel  –  Jest jedną z większych rewolucjonistek świata mody, wykreowane przez nią fasony są modne do dzisiaj. Była założycielem jednej z najbardziej znanych marek odzieżowych, Chanel.

-Christian Dior  – był francuskim projektantem mody, najbardziej znany jako założyciel jednej z największych na świecie domów mody, zwany także Christian Dior .

-Nicolas Sarkozy  – francuski polityk, od 2007 prezydent Republiki Francuskiej i z urzędu współksiążę Andory, w latach 2004–2007 przewodniczący Unii na rzecz Ruchu Ludowego, były minister w kilku rządach, deputowany i poseł do Parlamentu Europejskiego.

Słynni francuscy sportowcy:

Michel François Platini – były francuski piłkarz, trener i działacz sportowy włoskiego pochodzenia. Uważany jest za jednego z najlepszych i najbardziej wszechstronnych piłkarzy w historii.

Thierry Henry  – francuski piłkarz grający w New York Red Bulls w Major League Soccer. Henry urodził się w Les Ulis, Essone (przedmieścia Paryża), gdy na początku kariery grał w lokalnych drużynach, pokazał że stoi przed nim świetlana przyszłość. Został zauważony przez AS Monaco w 1990r., podpisał kontrakt, gdzie zadebiutował w profesjonalnym futbolu w 1994. Dobra forma doprowadziła go do zainteresowania ze strony jednego z najbardziej utytułowanych klubów w Europie i zespołu Serie A Juventusu.

-Zinedine Zidane  – jest emerytowanym francuski piłkarz.  Jest on powszechnie uważany za jednego z najlepszych graczy wszechczasów.  Zidane był czołową postacią z pokolenia francuskich graczy, który zdobył 1998 Puchar Świata i Mistrzostwa Europy 2000 .

-Sébastien Loeb (ur. 26 lutego 1974 w Haguenau) – francuski kierowca rajdowy i wyścigowy. Sébastien Loeb jest najbardziej utytułowanym kierowcą rajdowym w historii, między innymi posiada rekordy największej liczby: tytułów mistrza świata, wygranych rajdów, wygranych odcinków specjalnych, miejsc na podium oraz zdobytych punktów.

2000 – Rajd w Wielkiej Brytanii – I miejsce w klasie A6
2001 – zdobył mistrzostwo Francji,zwyciężał w Mistrzostwach Świata samochodów Super 1600,zajął II miejsce w Rajdzie Sanremo
2003- wicemistrz świata
2006- wyścig w Le Mans -II miejsce
2004 – 2012 – mistrz świata

-Christophe Lemaitre (ur. 11 czerwca 1990 w Annecy) – francuski lekkoatleta specjalizujący się w biegach sprinterskich.

2008- Mistrzostwa Świata Juniorów – I miejsce
2010- Mistrzostwa Europy – 3 złote medale
2012- Mistrzostwa Europy (100m) – I miejsce
2016- Igrzyska Olimpijskie (200m) – III miejsce

Klub Altom © 2024. All rights reserved.